Az ünnepi szezon sötét oldala: a karácsonyi szorongás

trauma karácsony karácsony 2024 szorongás
Az advent időszaka és a karácsony az örömteli készülődés és a családunk körében töltött boldog pillanatok megélésének ideje. Ám sajnos nem mindenkinek: a karácsonyi szorongás gyakoribb, mint gondolnád.

A karácsony sokak számára az év legcsodálatosabb időszaka: díszek, fények, nagy családi összejövetelek, ajándékozás, finom ételek és meghitt pillanatok. De vajon mi történik azokkal, akik számára ez az időszak inkább a feszültségről, a szomorúságról vagy a magányról szól? Hogyan lehet túlélni a karácsonyi szezont, ha nem az öröm és boldogság az uralkodó érzés és úrrá lesz rajtunk a karácsonyi szorongás?  

Az ünnepi szezon sötét oldala: a karácsonyi szorongás
Az ünnepi szezon sötét oldala: a karácsonyi szorongás
Forrás: Shutterstock

Mi az a karácsonyi szorongás? 

Bár a karácsony a szeretet ünnepe, a valóságban sokak számára inkább feszültséget hoz és nem ritka az úgynevezett karácsonyi szorongás sem. Az elvárás, hogy boldognak és vidámnak kell lenni, nyomásként nehezedhet ránk. Ha valaki nem érzi magát a karácsonyi hangulatban, szégyenérzetet, bűntudatot, depressziót vagy neheztelést tapasztalhat. A traumát túlélők számára az ünnepek ideje fokozottan kihívásokkal teli, érzelmileg megterhelő időszak lehet. Az ünnepi hagyományok, a kötelező programok és a családi összejövetelek gyakran felerősítik a múltbeli sebeket, kiváltva a traumatikus emlékeket, sokaknak pedig pénzügyi nehézségeket is okoznak. 

Traumatikus emlékek is beárnyékolhatják a karácsonyt

A karácsony egyben az emlékezés időszaka is. A gyermekkor traumái, családi konfliktusok, veszekedések vagy veszteségek gyakran újraaktiválódnak ilyenkor. A korábbi évek rossz tapasztalatai, elidegenedett családtagok vagy a magányos ünnepek mind felerősíthetik a szorongást és a lehangoltságot. Ha valaki veszteséget élt át a közelmúltban, a gyász is erősebben jelentkezhet ezekben a napokban. A társas kapcsolatok terén jelentkező elvárások is terhesek lehetnek. Ha nincs kivel ünnepelni, a karácsony még inkább felerősíti a magány érzését.

Megzavart rutinok

Az ünnepi időszak általában megzavarja a megszokott napi rutint. A szokásos megküzdési stratégiák kiesése fokozhatja a szorongást és a stresszt. Akik ezt élik át, többnyire alig várják, hogy visszazökkenjen az élet a régi kerékvágásba és elinduljanak a hétköznapok. 

Pénzügyi feszültség

Az ajándékvásárlás, utazás és az ünnepi események anyagi vonzata szintén fokozza a félelmet és a bizonytalanságot.

Magány és elszigeteltség

Ha valaki elvesztette a szeretteit vagy nincs biztonságos családi környezete, az ünnepek felerősíthetik a magány érzését. 

Fokozott szerhasználat és korlátozott mentális egészségügyi támogatás

A traumát túlélők közül sokan kísértést érezhetnek, hogy alkoholhoz vagy más szerekhez nyúljanak a fájdalom enyhítésére, ami fokozza a szorongást. Az ünnepi szezonban ráadásul a legtöbb terapeuta szabadságon van, a támogató csoportok szünetelhetnek, így a traumát túlélők magukra maradhatnak.

Hogyan csökkenthetjük a karácsonyi stresszt?

  • Reális elvárások kialakítása

Nem kell tökéletes ünnepet szervezni. Engedjük meg magunknak, hogy a karácsony időszaka olyan legyen, amilyenre szükségünk van, és ne olyan, amilyennek mások elvárják.

  • Pihenés és önmagunkra való odafigyelés

Tervezzünk be olyan teendőket, amelyek örömet okoznak nekünk, még akkor is, ha ezek nem illeszkednek a hagyományos ünnepi rutinba. Legyen időnk pihenésre, kikapcsolódásra, akár gyógynövények segítségét is igénybe vehetjük. 

  • Kerüljük a költekezési nyomást

Az ajándékokról szóló nyomás helyett keressük azokat a módokat, amelyek nem terhelik meg a pénztárcánkat, de mégis örömet szereznek.

  • Kommunikáljunk érzéseinkről

Beszéljünk az érzéseinkről megbízható barátokkal, családtagokkal, vagy szakemberrel. A stressz és a szorongás enyhülhet, ha nem egyedül küzdünk meg velük.

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.