Közeleg a karácsony, lassan azok is elindulnak fenyőfát venni, akik mindig a végére hagyják fenyőfa vásárlását. Aki a vágott fenyő mellett dönt sem követ el szentségtörést, hiszen az ünnepek után többféleképpen is újra lehet hasznosítani a kidobásra ítélt karácsonyfát. Ám, aki megteheti, hogy gyökeres fenyőt vegyen, mert van helye később kiültetni, annak érdemes elgondolkodnia a cserepes fenyő vagy földlabdás fenyő választásán.
Földlabdás fenyőt, cserepes fenyőt annak érdemes választania, akinek van kertje, és ki tudja ületni, vagy van akkora terasza, ahol néhány évig, egyre nagyobb cserépbe átültetve tartani tudja. A cserepes fenyő ugyanis, ha megkpja a megfelelő gondozást és időben átülteted, elél kiültetés nélkül. Tehát akkor válassz földlabdás vagy cserepes, konténeres fenyőt, ha karácsony után is gondoskodni tudsz róla.
Ma már nagyon sokféle fenyőfát árulnak cserépben. Rengetegfajta közül választhatsz, a lucfenyőtől kezdve a jegenyefenyőn és ezüstfenyőn át a legnépszerűbb típusokig, mint amilyen a nordmann fenyő, más nevén a kaukázusi fenyő vagy a tüskésfenyő. Amit érdemes szem előtt tartani cserepes fenyőfa választásakor, hogy lassan növekvő fajta legyen, és sok éven keresztül karácsonyfaként szolgálgassa a családot. A fenyőfa vásárlásakor arra is nagyon fontos figyelni, hogy van-e teljesen kifejlett gyökérgömbje, mivel ahhoz, hogy túlélje a hőmérsékletingadozást, amelyeknek élete során ki lesz téve, ez az előfeltétele. Azt is érdeme figyelembe venni, hogy a kiültetésnek is vannak határai, hacsak nincs fenyőerdőd, a kertedbe egszen biztosan nem fogsz tudni minden évben újabb és újabb fákat kiültetni. S bár a fenyőfa valóban gyönyörű, elszívja a tápanyagot a talajból, körülötte nem sok minden él meg. Nem beszélve arról, hogy egyes fajták, mint a nordmann, az ezüst vagy a lucfenyő, 20-30 méterre is megnőhetnek az évek során, tehát ebből a szempontból sem mindegy, hova ületed. További szempont, amennyiben egyszerre akarsz földlabdás fenyőt és nagyobb karácsonyfát, hogy például egy kisebb konténeres nordmann fenyőnek is legalább 30 centiméter átmérőjű földlabdával kell rendelkeznie a túlélés érdekében, egy másfél-kétméter magas földlabdás nordmann fenyő maga is, és az alatt lévő föld is sokkal súlyosabb lesz, így az elszállítása sem egyszerű.
A cserepes fenyő gondozása odafigyelést igényel. Először is, fontos, hogy a faiskolából, kertészetből ahol ültéren tárolták, ne vidd be azonnal a lakásba, mert a nagy hőmérsékletkülönbséget nezehezn viseli a fenyő. Tehát fokozatosan szoktassuk a végleges helyéhez, kezdjük egy fűtetlen helyiséggel, majd egy kevésbé meleg lakrésszel, és a végleges helyére csak a díszítés napján kerüljön. A végleges helye világos legyen, de ne tedd fűtőtest közelébe, mert hőgutát kaphat. A fenyő vízigényes, napi locsolást igényel, különben megsárgulnak a tűlevelei és lehullanak. Ezt környzettudatossági szempontból is érdemes figyelembe venni. Az ünnep végén is csak akkor szabad kivinni kültérre, ha nincsenek fagyok, mivel még cserépben is könnyen átfagyhat a gyökérzete, és a kiültetésével is érdemes addig várni, amíg véget érnek a fagyok. Az ültető gödörbe szerves trágyát érdemes tenni, és rögtön a végleges helyére beásni, ahonnan amíg él, nem vesszük ki. Tehát fontos, hogy nem tudod évről évre ki-beásni, egy földlabdás fenyőt egyszer tudsz és szabad kiültetni a kertbe.
Ha úgy döntöttél, belevágsz, élő cserepes fenyőt vásárolhatsz faiskolákban, kertészetekben, de a barkács szaküzletekben is, sőt, gyökeres fenyőfa házhozszállítást is kérhetsz, ha nincs olyan autód, amivel meg tudod oldani a hazavitelét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.