A WHO 2019-ben hivatalosan is betegségnek nyilvánította, mégsem vesszük komolyan. Pedig a kiégés jelei azt mutatják, hogy valamin változtatni kell, hiszen hosszú távon szorongás, depresszió és kilátástalanság állhat elő. A kiégés testi tüneteket is okozhat, például alvászavarokat, emésztési problémákat, az immunrendszer gyengülését, és szív- érrendszeri betegségeket is. Érdemes tehát minél előbb észrevenni a jeleket, és kezelni a helyzetet, mielőtt elfajulnia.
Fáradtság, kedvetlenség, kimerültség és a motiváció hiánya egy-egy hajtósabb időszakban könnyen előfordulhatnak munkahelyen vagy a magánéletben (hiszen utóbbiban is veszélyeztethet a kiégés, ha tartós terhelésnek vagyunk kitéve), de ha hosszú ideje fennállnak a tünetek, és pihenés, szabadság után gyorsan visszatérnek, akkor kiégésről lehet szó, amivel foglalkozni kell.
Ha valaki reggelente alig bír kikászálódni az ágyból, és úgy érzi, emberfeletti erőt igényel, hogy bemenjen a munkahelyére, az a kiégés tünetei közül az egyik első. Ilyenkor még gyakran nincs más jele, hogy probléma van, de érdemes erre felfigyelni.
A kezdetekben az is meglehet, hogy a kiégés küszöbén álló ember mindig gúnyos megjegyzéseket tesz a munkájára, a munkahelyére, és semmi jót nem képes meglátni már az egészben; még akkor sem, ha valaha imádta a munkakörét.
A kiégés jelei között gyakori, hogy az illető úgy érzi, semmit nem ad hozzá a munkájával a munkahelyi folyamatokhoz, bármennyit is csinál, bármilyen jó minőségben, soha nem lesz elegendő az erőfeszítése.
Valamivel később a depresszió tünetei is jelentkezhetnek, amikor úgy érzi az érintett, hogy semmiben nem tud örömet találni, és a kedvetlenség már nem csak a munkájában, a magánéletében is jelen van. Hanyagolni kezdi a hobbijait, az emberi kapcsolatait. Kutatások bizonyítják, hogy aki depresszióra hajlamos, azt jobban veszélyezteti a kiégés is.
A kiégett dolgozó gyakran úgy érzi, hogy minden ellene és róla szól: ha hoznak egy új intézkedést a munkahelyén, vagy kicsit türelmetlenebbül szól hozzá egy kolléga, az mind az ő iránta való utálatnak a jele. Pedig legtöbbször ezek véletlenek.
A kiégés hatással van az immunrendszerre is, csökken a szervezet természetes védekezőképessége, így az illető minden betegséget elkap.
A kiégés jelei közül nem elhanyagolhatók azok a kisebb testi tünetek sem, melyeknek sokszor nem tulajdonítanak túl nagy jelentőséget az emberek. Ilyenek például a krónikus fejfájás, a gyomor- és bélrendszeri panaszok, a szorongás és az alvászavarok.
Mit lehet tenni?
A kiégést tehát kezelni kell, de joggal merül fel a kérdés, hogyan? A munkahely csak az egyik, de nagyon fontos pillére: érdemes megvizsgálni, megfelelő-e a munkahelyi környezet, a határidők és a feladatkörök pontosan vannak-e meghatározva, és megvan-e a munka és a magánélet egyensúlya. Ha ezek sérültek, akkor érdemes beszélni a problémánkról a munkáltatóval, és másik munkahely után nézni, ha nem lehet kezelni a helyzetet. De emellett egyéni szinten is tenni kell a kiégés ellen, hiszen másik munkahelyen is beleeshetünk. Fontos a minél több és nyugodtabb pihenés otthon, a rendszeres kikapcsolódás, a megfelelő és rendszeres alvás, és a testmozgás is sokat segíthet. Érdemes elsajátítani néhány stresszoldó technikát is, ami lehet jóga, relaxáció, meditáció, de van, akinek a rendszeres séta segít a természetben, vagy egy jó baráti beszélgetés. Súlyos esetben pedig, vagy ha nem boldogulunk magunk a kiégés kezelésével, érdemes szakember segítségét kérni, aki segít a stressz és a szorongás kezelésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.