Ezek az ételek segítenek a menstruációs fájdalom csökkentésében

menstruációs fájdalom life
Shutterstock - Pixel-Shot
menstruációs ciklus Egészséges étkeztetés étkezés
Ahogy a menstruációs ciklusod befolyásol téged, úgy te is befolyásolhatod, hogy mit érzel. Bizonyos ételek segítenek a menstruációs fájdalom csökkentésében is.

Mennyire vagy összhangban a menstruációs ciklusoddal? Egyre nagyobb a tudatosság a női test havi hormonális folyamataival kapcsolatban, amiben applikációk sora is segít. Ezeknek köszönhetően figyelheted, hogy mikor melyik fázisban vagy, és segítenek abban is, hogy a különböző szakaszokban jobban támogassuk a mentális és fizikai egészségünket. A táplálkozás is befolyásoló tényező, bizonyos vitaminok segítenek például a menstruációs fájdalom csökkentésében.

menstruációs fájdalom life
A menstruációs fájdalom ellen nem a gyógyszer nyújt megoldást, hanem a helyes étkezés a ciklus különböző szakaszaiban.
Forrás: Shutterstock

Így csökkenthető a menstruációs fájdalom a helyes étkezéssel

Melyek a menstruációs ciklus különböző szakaszai?

Habár mindenhonnan a 28 napos ciklusról hallunk, valójában ez nagyon kevés nőnél jellemző. Egy normális menstruációs ciklus 23 és 35 nap között mozog és minden havi ciklus során a test három különálló szakaszon megy keresztül, amelyek a follikuláris, ovulációs és luteális fázisok.

Hogyan étkezzünk a menstruációs ciklus különböző szakaszaiban?

Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend, amely rostokban, sovány fehérjékben, zöldségekben és teljes kiőrlésű gabonákban gazdag, minden szakaszban és általános egészségi állapotunk szempontjából is hasznos. Azonban a mennyiségek változnak, és az étrendünk összehangolása segíthet csökkenteni a fájdalmat, javítani a hangulatot és az általános jólétet.
Javasolt először nyomon követni és megfigyelni, hogy hogyan érezzük magunkat a menstruációs ciklus különböző szakaszaiban, milyen az energiaszintünk, milyen ételeket kívánunk, és hogyan alszunk. Így jobban megérthetjük a ciklusunk ritmusát, hogyan hat ránk, és hogyan dolgozhatunk vele az egészségünk és jóllétünk érdekében.

Follikuláris fázis

A follikuláris fázis a vérzés első napjával kezdődik. Körülbelül 14 napig tart, és a korai napokban a reproduktív hormonok alacsonyak, ezért általában viszonylag nyugodtnak és optimistának érezzük magunkat. Az ösztrogén lassan emelkedik, ahogy közeledünk az ovulációhoz. A szerotonin szintje is emelkedik, ami boldogabb hangulatot idéz elő, míg a tesztoszteron növekedése fokozza a libidót.

Étkezési javaslatok:

Amikor a hormonok szintje csökken, érdemes növelni a zsír- és fehérjebevitelt az agy támogatása érdekében, és ügyelni arra, hogy egészséges zsírokat fogyasszunk, mert ezek elengedhetetlenek a hormontermeléshez. Ha szeretsz időszakosan böjtölni, ez egy jó időszak erre, mivel a vércukorszint stabilabb.

Ovuláció

Az ovuláció a ciklus 11. és 16. napja között történik, de ez egyénenként változik. Az ovulációt kiváltó luteinizáló hormon emelkedik, és az ösztrogén is csúcsot ér el. Egyes nők fájdalmat érezhetnek ebben a szakaszban, míg mások energiával teltek lesznek. Ekkor érezhetjük magunkat a legjobban hangulat, energiaszint és önbizalom szempontjából.

Étkezési javaslatok:

Fogyassz könnyebb gabonákat, mint a quinoa vagy a kukorica, hogy jóllakj. Ebben a szakaszban még nincs szükség sok szénhidrátra. Az időszakos böjtöt érdemes csökkenteni. Táplálkozz tápanyagban gazdag, gyulladáscsökkentő ételekkel, például piros paprikával, spenóttal, paradicsommal, zöld levelesekkel, málnával és eperrel. Fontos a mikrobiom egészségének megőrzése, hogy az ösztrogén ne szívódjon vissza a bélben.

Luteális fázis

A luteális fázis körülbelül a 15. naptól kezdődik, és magas hormonszint jellemzi, beleértve az ösztrogén hirtelen csökkenését és a progeszteron jelentős emelkedését. Ennek következtében a szénhidrátigényünk nő. Ugyanakkor a progeszteron ingadozó vércukorszintet okozhat.

Étkezési javaslatok:

Ebben a szakaszban ügyelj arra, hogy elegendő szénhidrátot és kalóriát fogyassz a megemelkedett anyagcsere kielégítésére. Antioxidánsoktól az omega-3 zsírokig, vitaminoktól az ásványi anyagokig mindenből többet használ fel a testünk ebben a fázisban. Növeld a lassan felszívódó szénhidrátok bevitelét, például édesburgonyával vagy barna rizzsel. Növeld a napi kalóriabevitelt körülbelül 200 kalóriával, és a B-vitaminokat, különösen folsavat, B6-ot és B12-t, érdemes előtérbe helyezni a PMS tüneteinek csökkentésére. Jó források: spárga, spenót, magvak, diófélék és avokádó. A kalcium és a D-vitamin szintén segít a PMS enyhítésében, ezért fogyassz tahinit, szardíniát, mandulát és organikus tofut. A menstruáció előtti héten kerüld a gyulladást okozó ételeket, például az alkoholt, a finomított cukrot és az ultrafeldolgozott élelmiszereket.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.