Egy újabb tanulmányt készült arról, hogy a rendszertelen ébredési és elalvási időpontok jelentősen növelik a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának kockázatát. Annak ellenére, hogy valaki 7-10 órát alszik, ha nem ugyanabban az időpontban ébred és fekszik, a kockázat ugyanúgy fennáll. Az eddigi kutatások az alvás mennyiségére és az alvászavarra fókuszáltak, viszont mint kiderült, a rendszertelen alvás is befolyásolja a szervezet működését és bizonyos betegségek kialakulását. Az új eredmények szerint az elalvási és ébredési időpontok összefüggésben állnak a szívbetegségek kockázatának növekedésével, még akkor is, ha valaki minden este 8 órát alszik.
A tanulmány szerint az a rendszertelen alvás, amikor valaki naponta változó időpontban fekszik le és kel fel. A kutatásban részt vett Jean-Philippe Chaput, az Ottawai Egyetem professzora is, aki szerint az optimális egészség érdekében érdemes minden este és reggel legfeljebb 30 perces eltéréssel aludni menni és felkelni. Az egyórás eltérés még elfogadható, de ennél nagyobb változatosság már káros hatásokat eredményezhet.
Egy-két napos eltérés a szakértő szerint még belefér, de amikor a változatosság öt-hat napra kiterjed, annak komoly egészségügyi kockázata lehet a jövőben. Az ébredési időpont következetessége még fontosabb, mint az elalvás ideje.
A tanulmány a Journal of Epidemiology and Community Health szaklapban jelent meg, és 72 269, 40 és 79 év közötti embert vizsgált a brit Biobank adatai alapján. A résztvevők aktivitásmérőt viseltek egy hétig, amely az alvási mintázataikat rögzítette. Az így kapott adatok alapján a kutatók kiszámolták az úgynevezett alvásrendszerességi indexet (SRI), amely a napi változatosságot mérte az alvás kezdetét, végét, időtartamát és az éjszakai felébredéseket figyelembe véve.
A rendszertelen alvók 26%-kal nagyobb eséllyel szenvedtek el szívrohamot vagy szívelégtelenséget, mint a rendszeres alvásminta szerint alvók.
A mérsékelten rendszertelen alvók esetében ez a kockázat 8%-kal volt magasabb.
A kutatók azt is megállapították, hogy az alvás időtartama nem ellensúlyozza a rendszertelen alvás negatív hatásait. E szerint például azok az emberek, akik a megfelelő ideig aludtak, de rendszertelen alvási szokásokkal rendelkeztek, ugyanúgy magasabb kockázatnak voltak kitéve.
Chaput szerint, ha valaki hét közben nem tud eleget aludni, akkor a hétvégi „behozás” legjobb módja, ha korábban fekszik le, nem pedig az, ha tovább alszik. A szakértő szerint érdemes minden nap ugyanabban az időpontban ébredni, még hétvégén is, így sokkal jobbat teszünk a szervezetünkkel.
A kutatók szerint az alvás rendszeressége az egészség egyik kulcstényezője. A belső biológiai óra szabályozza az alvási és ébredési ritmusunkat, és érzékeny az időbeli változásokra. Az ébredési időpontok gyakori változtatása összezavarhatja a biológiai órát, ami hosszú távon negatív hatást gyakorolhat a szív- és érrendszer egészségére.
Ez a kutatás egy bizonyíték arra, hogy az egészséges alvás nemcsak a 7-10 órás alvásról szól, hanem az időzítés és a rendszeresség fontosságáról is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.