Ezért kelsz fel 5 perccel azelőtt, hogy megszólalna az ébresztőd

cirkadián ritmus, alvás, ébredés
Shutterstock - fizkes
alvás ébredés cirkadián ritmus
Veled is előfordult már, hogy még az ébresztőórád megszólalása előtt felébredtél? Most kiderül, miért történik meg ez időről időre.

Valószínűleg veled is előfordult már, hogy reggel, pár perccel az ébresztőórád megszólalása előtt felébredtél. Ez nem véletlen, és nem azért van, mert túl sok kávét ittál előző nap. Sokan átéljük ezt, de vajon mi áll ennek hátterében? Hogyan lehetséges, hogy az agyunk képes arra, hogy még az ébresztőóra előtt jelezze, hogy ideje felkelni? Az ok számos biológiai és pszichológiai tényezőre vezethető vissza.

A cirkadián ritmusunk lehet a magyarázat a belső ébresztőnkre
A cirkadián ritmusunk lehet a magyarázat a belső ébresztőnkre 
Forrás: Shutterstock

A cirkadián ritmus hatása: belső ébresztőóra 

A legfontosabb tényező, ami magyarázhatja, hogy miért ébredsz fel pár perccel korábban, mint ahogy az ébresztőd beállított ideje, a cirkadián ritmus

Ez a belső, 24 órás biológiai óra szabályozza a tested napi működését, például az alvást és az ébrenlétet. 

Minden egyes sejtünk és szervünk összhangban működik ezzel az órával. A cirkadián ritmus azért olyan fontos, mert segít a testnek felkészülni a különböző napi ciklusokra, például arra, hogy mikor pihenjünk, és mikor legyünk aktívak.

Amikor éppen közeledik a reggeli ébredés ideje, a cirkadián ritmus fokozatosan felkészíti a szervezetedet a felkelésre. Ilyenkor a hormonális szintjeid is változnak, például a kortizol, a stresszhormon - amely segít felébreszteni téged - elkezd emelkedni. 

Az agyad tehát már jóval azelőtt jelzi a testednek, hogy ideje felkelni, hogy a külső ébresztőóra hangja megszólalna.

A tudatalatti készülődés

Nemcsak a biológiai óra működése magyarázza a jelenséget, hanem az agyunk tudatalatti működése is. Ha minden reggel ugyanabban az időben kelsz, az agyad megszokja ezt, és előre „felkészül” arra, hogy mikor kell ébren lenned. Ez nemcsak fizikai szinten zajlik, hanem mentálisan is. Az agyad, anélkül, hogy tudatosan felhívná rá figyelmet, képes érzékelni az idő múlását, és a szokásos ébredési időpont előtt pár perccel már „jelez” neked.

Ez a tudatalatti előrejelzés segíthet abban, hogy természetes módon ébredj fel, anélkül hogy riasztó ébresztésre lenne szükség.

 A napi rutin és a szokások tehát jelentős hatással vannak arra, hogyan működik a tested és az agyad ébredési folyamata.

Az alvás fázisai és a könnyű ébredés

Alvás közben több különböző fázison megyünk keresztül, és nem minden fázisban egyformán könnyű felébredni. A REM alvás és a nem-REM alvás különböznek abban, hogy mennyire mély az alvás, és mennyire reagálunk könnyen a külső ingerekre. A reggeli ébredés általában akkor történik, amikor a legkönnyebb felkelni, vagyis a nem-REM alvás egy könnyebb fázisában. Ilyenkor a test már elkezd felkészülni az ébredésre, és ha épp ekkor közeledik az ébresztőóra ideje,

 akkor valószínű, hogy néhány perccel előbb felébredsz.

Ez a mechanizmus segíthet abban, hogy elkerüld a kimerítő, hirtelen ébredést, amely akkor történik, amikor éppen egy mélyebb alvási fázisban vagy. Ezzel szemben, ha éppen a könnyebb fázisban ébredsz, akkor sokkal frissebbnek és kipihentebbnek érzed magad, még akkor is, ha az ébresztőóra előtt ébredtél fel.

Pszichológiai és szokásos tényezők

A reggeli ébredés pszichológiai aspektusai is fontos szerepet játszanak. Az agyunk rendkívül jól alkalmazkodik a napi rutinokhoz, és amikor az ébresztőóra hangját szokásos időpontokban halljuk, akkor az agyunk előre elkezd készülni a nap kezdetére. Sok nő például azért ébred fel korábban, mert az agya már „hozzá van szokva” ahhoz, hogy bizonyos időpontokban felébredjen, például amikor tudja, hogy munkába kell menni, iskolába kell vinni a gyerekeket, vagy fontos találkozója lesz.

Az is előfordulhat, hogy az agyunk tudatosan készíti elő a reggelt, és igyekszik elkerülni a hirtelen, stresszes ébredést, amit az ébresztőóra hangja okozhat. Ezért ébredhetünk fel néhány perccel azelőtt, hogy az ébresztőóra megszólalna, mintha az agyunk érzékelné, hogy hamarosan elérkezik a felkelés ideje.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.