Az egész szervezetünket megviseli, ha gyászolunk

Close,Up,Thoughtful,Upset,Woman,Looking,In,Rainy,Window,Alone,
Shutterstock/Copyright (c) 2021 fizkes/Shutterstock. No use without permission. - fizkes
gyászidőszak gyász haláleset
Egy szerettük elvesztésekor úgy érezzük, hogy az egész világunk összeomlott. Ilyenkor nemcsak lelkileg kerülünk padlóra, a gyász testi hatásai is erőteljesen megjelennek a mindennapjainkban.

Életünk egyik legnagyobb traumája egy hozzátartozónk elvesztése, és a gyász folyamata egyénenként változó lehet. De ami közös, azok a gyász testi hatásai, hiszen az érzelmileg megpróbáltató időszak során felerősödhetnek meglévő betegségeink, vagy új tünetek jelenhetnek meg. A gyászidőszak alatt több kutatás is vizsgálta már a testi és a pszichés tünetek közötti összefüggéseket, és a kutatók több esetben is bizonyítékot találtak arra, hogy a hozzátartozó elvesztését követő hónapokban, egy évben a gyászolók többsége testi tüneteket tapasztal.

A gyász testi hatásai változatosak lehetnek.
A gyász testi hatásai közül a leggyakoribbak az étvágytalanság, gyomorfájás.
Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2022 fizkes/Shutterstock.  No use without permission.

Problémák az alvással

Nem ritka, hogy alvászavarok jelentkeznek a gyászidőszak alatt: vagy elaludni nem sikerül, vagy gyakori ébredésekkel telik az éjszaka, de van, aki túlságosan sokat alszik. Bármilyen nehéz is, a szakértők ilyenkor is azt tanácsolják, hogy alakítsunk ki egy egészséges alvási rutint, például olvassunk lefekvés előtt, vegyünk egy forró fürdőt, végezzünk légzésgyakorlatokat, és minden nap ugyanabban az időben menjünk aludni, és keljünk fel reggel.

Állandó fáradtság

A gyász testi hatásai közül gyakori az állandó kimerültség, hiszen a fájdalom, az érzelmi megrázkódtatás rengeteg energiát elvesz tőlünk. Amit tehetünk ellene, az az, hogy figyelünk a megfelelő étkezésre, még akkor is, ha úgy érezzük, hogy egy falat se menne le a torkunkon. A mozgás, akár egy rövid séta is sokat segíthet, hogy enyhítsünk a kimerültségen, és érdemes támogatói csoportokba is eljárni, ahol kapcsolódhatunk a sorstársainkhoz, és ahol szakember segíthet a gyász feldolgozásában.

A gyász testi hatásai az immunrendszert is megviselik

Kutatások során kiderült, hogy a gyászidőszak alatt a szervezet védekezőképessége csökkenhet a fertőzések, megbetegedések ellen, különösen akkor, ha hosszú idő óta gyászol valaki. Ha úgy érezzük, elakadtunk a gyászfolyamat során, érdemes pszichológus szakember segítségét kérni.

Emésztési problémák

Az egyik legnehezebb dolog a veszteséget követően, hogy tartsuk a napi rutint, beleértve a rendszeres, megfelelő étkezést is. Sokaknak egyáltalán nincs étvágya ilyenkor, mások túlságosan sokat esznek, de gyakori a gyomorfájdalom, émelygés, hasmenés is. Ha úgy érezzük, hogy súlyos problémákat okoz a lelki megrázkódtatás az étkezésben, keressük fel orvosunkat, aki tud adni tanácsokat, javasolhat kezelést is.

Fájdalmak

A lelki megrázkódtatás miatt sokan tapasztalnak ízületi fájdalmakat, hátfájást, fejfájást is. A gyász testi hatásai közül ezek a legtitokzatosabbak, hiszen a fájdalom hol itt, hol ott jelentkezik, van, hogy napokig tart, máskor pár óra alatt elmúlik. Ha nagy lelki trauma ér bennünket, a szervezetünkben magas a stresszhormonok szintje, és ettől izmaink befeszülnek; részben ez okozhatja a fájdalmakat. Idővel javulnia kell a helyzetnek, de ha hosszú ideig fájdalmaink vannak, tanácsos orvoshoz fordulni.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.