Tévedsz, ha azt hiszed, az öregedés folyamatos! A szakértők kiderítették az igazságot

arcbőr, betegség, megmutat
Shutterstock - wavebreakmedia
tudomány öregedés egészség
Sokan úgy gondolunk az öregedésre, mint egy komótosan folydogáló patakra: lassan, de biztosan elér mindannyiunkat. A legújabb tanulmányok azonban megcáfolnak mindent, amit eddig hittünk az évek múlásáról.

Mindenkinél máskor jelentkeznek az öregedés jelei: az első ősz hajszálak, az első fájdalmas feljajdulás, miután fel kellett állni egy hosszabb üldögélésből, az első másnap, amikor az életedért küzdesz.

Az öregedés nem lineáris folyamat.
Meglepő dolgok derültek ki az öregedésről.
Forrás: Shutterstock

Kutatások kimutatták, hogy az öregedés teljesen másképp történik, mint gondoltuk 

Az öregedés tudománya 

Eddig szilárdan hittük, hogy az öregedés egy lineáris folyamat: fokozatosan érezzük azt, hogy egyre kevésbé vagyunk energikusak, az idő elteltével egyre több testrészünk fáj és bizony a ráncok is jócskán megszaporodnak az arcunkon. Egy új kutatásnak hála azonban megdőlni látszik ez a teória. 

A Stanford Egyetem és a szingapúri Nanyang Technological University tudósai 108 résztvevőt követtek nyomon több éven keresztül, hogy megfigyeljék, hogyan zajlik az öregedés folyamata a molekulákban. Az eredmények egyértelműen kimutatták, hogy az emberi öregedés nem fokozatos, lineáris módon történik.

A változások kora(i)

A tudósok megállapították, hogy egyes időpontok különösen fontosak öregedésünk és egészségünk szempontjából, méghozzá a 44. és a 60. év betöltése. Rengeteg jelentős változás történik ezekben az életkorokban, például jelentősen csökken a koffein metabolizmusának képessége – először 40 éves kor körül, majd még egyszer 60 éves kor körül. Az alkohol metabolizmusában részt vevő összetevők is csökkennek, különösen 40 éves kor körül. 

Mindkét korcsoportban változásokat tapasztaltak a szöveteket összetartó fehérjékben, ami valószínűleg segít megmagyarázni a bőr, az izom és a szív- és érrendszeri változásokat. 

A betegségek kockázata is gyorsabban növekszik, különösen 60 éves kor után, ugyanis hajlamosabbá válunk a szív- és érrendszeri betegségekre, a veseproblémákra és a 2-es típusú cukorbetegségre

Mi a tanulság?

A kutatók azt tanácsolják, hogy  a 40-es és 60-as éveinkhez közeledve ajánlott kicsit csiszolni az életmódunkon az öregedés lassítása érdekében: fontos a megfelelő folyadékbevitel, a sok mozgás és a mértékletes alkoholfogyasztás. Nem kell, hogy szigorú szabályokat kövess, csupán vigyázz egy kicsit jobban magadra és észre sem fogod venni magadon az öregedést. Jól hangzik, igaz?

Az  öregedésgátló afrodiziákum: 7 fura tény az avokádórólA menopauza legkínosabb és leginkább elhallgatott tüneteTagadd le a korod! Kézfejplasztika az árulkodó nyomok ellen

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.