Szűrővizsgálatok 40 felett: ezeket jobb, ha nem hagyod ki!
![szűrővizsgálatok 40 felett](https://cdn.life.hu/2025/02/XwbRRCFbRjjuXJaK36qPNweOM0X5kJrNQd9StL_JjMU/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2YyNjYxNzlkMzFhYTQxMDRhMjU0MTUwOTlmNGIxZGNm.jpg)
Ez a 6 szűrővizsgálatot érdemes megcsináltatnia minden 40 feletti hölgynek, hiszen minél előbb ismerik fel a problémát, annál eredményesebb lehet egy kezelés.
A várható élettartam világszerte tapasztalható növekedésének fő oka, hogy egyre több betegség kezelésére van hatásos gyógymódunk, és az utóbbi időben olyan gyorsan fejlődtek a különböző diagnosztikai eszközök is, hogy a betegségek jó részét korai, még jól kezelhető, gyógyítható stádiumban sikerül felfedezni. Az utóbbi statisztikák alapján viszont itthon nem túl rózsás a helyzet. Főleg a szív- és érrendszeri betegségek halálozási aránya, de a rákos megbetegedések okozta halálozások tekintetében is a világ élvonalában vagyunk. Ennek oka pedig nemcsak életmódunkban keresendő, de abban is, hogy sokan nem vesznek részt a kötelező szűrővizsgálatokon.
40 felett mindkét nemnél egyaránt nőni kezd a szív- és érrendszeri megbetegedések száma, emiatt a kardiológiai vizsgálatot is javasolt felvenni a rendszeres szűrések közé.
Az orvos EKG-vel és ultrahanggal derítheti fel az esetleges szívműködési zavarokat, így kiszűrhetőek például a különböző szívritmuszavarok, koszorúérgörcsök, és az infarktust is kimutatják ezek a vizsgálatok.
Évente egyszer érdemes ezt elvégeztetni.
Csonttömegünk az életkorunk függvényében változik, de általában 30 éves kor felett fogyni és gyengülni kezd. Mivel a csontvesztés a szivacsos állomány területét érinti legelsőként, a csigolyák, a csukló és a csípőtájék törésének veszélye nőhet meg. A kor mellett a nem megfelelő életmód is közrejátszik abban, hogy Magyarországon nagyjából egymillió ember szenved csontritkulásban. A csonttömeg-méréssel végzett szűréssel már akkor fel lehet fedezni a közelgő bajt, amikor az még panaszokat nem okoz.
A 40 feletti nőknek 1-3 évente javasolt elvégezni a vizsgálatot.
Lehet, hogy sokan úgy gondoljuk, hogy a melanóma tipikusan a „napozni imádó nők betegsége”, de valójában az érintettek kétharmada férfi. A rendszeres bőrgyógyászati vizsgálatok során ellenőrzik az anyajegyeket, az esetleges bőrhibákat, de fontos, hogy mi magunk is kövessük ezeknek a változásait. A szakemberek szerint a következő szempontokat kell vizsgálni: aszimmetria, a körvonalak változása, a méret, a szín és az alak változásai. Leggyakrabban a 40 és 50 éves korosztályt érinti, de szinte bármelyik életkorban előfordulhat.
Legalább évente egyszer érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, aki feltérképezi a teljes bőrfelületünket, és megállapíthatja, hogy a gyanúsnak tűnő anyajegyek valóban veszélyt jelentenek-e.
Egyébként általában évekig tart, míg a melanóma kifejlődik, de fontos, hogy az orvosok még időben felállítsák a diagnózist. Korai állapotban a bőr legfelső rétegét még nem törik át a daganatsejtek, így egy sebészi kimetszéssel az áttétképződés is könnyen megelőzhető.
Magyarországon évi 7500-8000 az új betegek száma, és ötezernél is többen halnak meg évente miatta.
A szűrés főképp 50 éves kor felett válik fontossá, valamint elég csupán 5-10 évente elvégeztetni.
A nagyjából 25 perces kolonoszkópia során egy hajlékony, kamerával ellátott csövet vezetnek fel a vastagbélbe, mellyel a gyanúsnak ítélt területeket az orvos „saját szemével” is átvizsgálhatja. Ezzel az eljárással szövettani minta is vételezhető, illetve felfedezhetőek és eltávolíthatóak a bélfal oldalán kinövő polipok, amelyek a későbbiekben akár rosszindulatú daganattá is fejlődhetnek.
Évente mintegy 5-6 ezer új emlőrákos megbetegedést regisztrálnak Magyarországon, és körülbelül kétezren halnak bele a betegségbe. Elsősorban az idősödő, 50-65 év közöttieket veszélyezteti ez a daganattípus, de bizonyos környezeti hatások és a nem megfelelő életmód miatt már a fiatalabbaknál is egyre gyakrabban is kialakulhat. Összességében a magyar női népesség átlagos emlőrák-kockázata 8-10 százalékos, tehát minden 10-ik, 12-ik nőnél megjelenik a kór. Rendkívül fontos ezért a rendszeres szűrés. Ez mammográfiával történik, amely tulajdonképpen egy röntgenvizsgálat, mellyel korai stádiumban kimutatható a rákos elváltozás.
40 éves kor felett 1-2 évente javasolt elmenni egy szűrésre, de akinek a családjában előfordult már a megbetegedés, annak érdemes már a harmincas éveitől rendszeresen eljárni.
A méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat a nőknél. Magyarországon évente mintegy 1500 új beteget diagnosztizálnak. Alattomos betegség, amely sokáig semmilyen tünettel nem jár, így a szűrés ez esetben különösen fontos lehet.
Évente egy nőgyógyászati szűrővizsgálat minden nőnek ajánlott a szexuális élet megkezdésekor, de legkésőbb a húszas évek elejétől.
A méhnyakrák szűrésében egyre hangsúlyosabb a HPV-szűrés jelentősége, hiszen a HPV-vírus szinte minden méhnyakrákos esetben kimutatható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.