A Candida Auris, egy invazív, élesztő típusú gombafajta, amely először 2016-ban jelent meg az amerikai kórházakban – akkor még csak 52 esetet regisztráltak négy államból. Azóta azonban az esetek száma évente duplázódott: 2023-ban már 38 államban 4514 új fertőzést észleltek – közölték az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szakemberei. A fertőzés halálozási aránya magas: minden harmadik beteg életét veszti.
A kórokozó kórházi környezetben, az emberek bőrén, valamint különböző felületeken és orvosi eszközökön telepszik meg, így fizikai érintkezés útján könnyen átterjed a betegekre. Különösen nagy veszélyben vannak azok, akik hosszabb ideig tartózkodnak kórházban, vagy invazív eszközökre, például katéterre vagy légzőcsőre van szükségük. A fertőzés első jelei közé tartozik a láz, hidegrázás, illetve a sebek körüli bőrpír és gennyesedés, súlyosabb esetekben pedig a gomba a véráramon keresztül létfontosságú szerveket is megtámadhat.
Dr. Timothy Connelly, a Georgia állambeli Savannah Memorial Health kórház munkatársa szerint a Candida Auris különösen veszélyes fertőzés, amely bizonyos szempontból a rákhoz hasonlítható.
„A gomba egyre csak terjed, elzárja a tüdő bizonyos részeit, másodlagos tüdőgyulladást okozhat, és végül meg is ölheti az embert” – figyelmeztetett Dr. Connelly.
A szakember hozzátette, hogy Georgia államban is jelentősen megnőtt a fertőzések száma, ezért a kórházak már olyan speciális fertőtlenítőszereket használnak, amelyeket kifejezetten ezzel a gombával szemben fejlesztettek ki.
„A Candida Auris hasonló a Candida Albicans nevű élesztőgombához, amely gyakran okoz fertőzéseket, de ez a fajta invazív, ráadásul sok gyógyszernek ellenáll. Az általánosan használt Diflucan nevű készítmény hatástalan vele szemben, a másodvonalbeli gyógyszerként alkalmazott Micafungin pedig az esetek 10 százalékában nem működik” – hangsúlyozta Dr. Connelly.
A fertőzések számának robbanásszerű növekedésére figyelmeztetett egy frissen megjelent floridai tanulmány is, amelyet a Jackson Health System kutatói végeztek. Ez a rendszer évente mintegy 120 ezer beteget lát el, és adataik szerint a fertőzéses esetek száma 2019 és 2023 között több mint 2000 százalékkal nőtt: öt esetről 115-re emelkedett.
Az Egyesült Államokban eddig összesen 10 788 fertőzést jelentettek 2016 óta, a legtöbbet, 1795 esetet New York államból, majd Illinois (1627) és Kalifornia (1566) következik. 2023-ban Kaliforniában volt a legtöbb új megbetegedés (642), amelyet Nevada (599) és Florida (568) követ. Ugyanebben az évben jelent meg először a fertőzés Utahban és Nyugat-Virginiában is. Az országban mindössze 12 olyan állam van, ahol még nem észlelték a fertőzést, többek között Alaszka, Idaho és Maine.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.