Zöld köröm: az elszíneződést nem mindig gomba okozza

fertőzés zöldköröm-szindróma baktérium köröm
Rengeteg embernek jelennek meg zöld foltok a körmén, főleg a géllakkok, épített zselék, porcelánok alatt. Ám sokan nem veszik komolyan, főleg nem fordulnak orvoshoz. A nem túl profi szakemberek pedig dolgoznak is a zöld körömre, pedig ez tilos lenne. A zöldköröm-szindróma a túl sok nedvességtől alakul ki, és orvoshoz kell vele fordulni, ugyanis vannak esetek, amikor gombaellenes kezelésre is szükség van.

Bőrünk, hajunk és körmeink általában jól tükrözik egészségi állapotunkat, célszerű időről időre alaposabban szemügyre venni testünk ezen részeit. Ha például zöld elszíneződést fedezünk fel a körmeinken, ne vegyük félvállról. A zöld köröm bakteriális fertőzésre utalnak, amelyet kezelni kell.

törött köröm, műköröm, zöld köröm
Zöld köröm: a szindrómát a túl sok nedvesség okozza, ami műkörmökön keletkezett repedéseken jut be. 
Forrás: Shutterstock

Zöld köröm: mi az oka a foltok kialakulásának?

Ha a körmök enyhén zöldes színűvé válnak, annak valószínűleg a Pseudomonas baktérium (Pseudomonas aeruginosa) az oka, amelyet elsősorban a túlzott nedvesség okoz. A baktériumok zöldes színű pigmenteket, piocianint és pioverdint termelnek, amelyek lerakódnak a körömlemezen. A fertőzés nem észrevehető, nem jár fájdalommal, és általában nem az összes köröm érintett, hanem csak egy-kettő - leggyakrabban a hüvelykujj érintett. A zöld köröm szindróma a lábon is előfordulhat, de sokkal ritkábban, mint a kezeken. Az elszíneződés egyébként nem minden esetben zöld, lehet enyhén kékes vagy sárgás árnyalatú.

Hogyan alakul ki a zöldköröm-szindróma?

A pszeudomonádok megtelepedését gyakran a körmök vagy a körömágybőr kisebb sérülései (mikrotraumák) teszik lehetővé - például körömrágás vagy kétkezi munka. Különösen gyakori kézművesek, fodrászok vagy a kórházi dolgozók körében. A fertőzést megelőzheti a körömnek a körömágytól való enyhe leválása. Az érintettekben gyakran más kórokozók is megtalálhatók, többek között penészgombák, Candida fajok (élesztőgombaként növekvő gombák) vagy a pszeudomonádok más alfajai. Feltételezhető, hogy a köröm gombás fertőzése általában már jelen van, mielőtt megjelenne a zöld elszíneződés. A zöld körmökhöz társuló egyéb másodlagos betegségek a pikkelysömör vagy a krónikus körömágygyulladás (paronychia).

A műköröm is okozhatja a zöld elszíneződést?

Előfordulhat, hogy a zseléből vagy akrilból készült műkörmök alatt nedves környezet alakul ki, ami jó táptalaj a baktériumok számára. Ha az olyan baktériumok, mint a Pseudomonas aeruginosa megtelepednek itt, az zöldes elszíneződéshez vezethet. A kozmetikusok világában ezt greeniesnek. Fontos, hogy a műkörmöket azonnal lecseréljük, amint elkezdenek töredezni vagy hámlani. Ekkor a legnagyobb a veszélye annak, hogy nedvesség kerül a műköröm és a valódi köröm közé. Még alapos kézszárítással sem olyan könnyű ezeket a területeket megszárítani, és az ott esetlegesen jelen lévő baktériumok akadálytalanul szaporodhatnak.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha megjelenik a zöld elszíneződés a körmökön, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Csak alapos vizsgálat után - szükség esetén mikroszkóp alatt is - lehet megfelelő gyógyszert találni a kezeléshez. Rendszerint az orvos speciális oldatot (nátrium-hipoklorit) és/vagy baktériumok és gombák ellen hatásos hatóanyagot (antimikotikum) tartalmazó lakkot ír fel. Egyes esetekben a körömlemez beteg részeit is eltávolítják. Ezt általában nagysebességű marógép segítségével vagy a köröm felületének rendszeres reszelésével végzik. A kezelés általában két-három hónapig tart.

zöld köröm, gombás köröm
A zöld foltokra tilos műlörmöt tenni, vagy lakkozni
Forrás: Shutterstock

A zöld köröm kezelése házilag

Bár a zöld körmök otthoni kezelése nem javasolt, van néhány olyan házi gyógymód is, amely segíthet:

  • Naponta kétszer vízzel hígított ecetes oldatot vigyünk fel a körömlemezre vattakorong segítségével. Ez megakadályozza a baktériumok további terjedését.
  • A teafaolaj szintén fertőtlenítő hatású, naponta többször is alkalmazható az érintett körmökre.
  • Az aloe vera és az E-vitamin támogatja a köröm mikroflóráját és erősíti azt.
  • A citromlé javíthatja a körmök áteresztőképességét és eltávolíthatja az elszíneződést.

Súlyos fertőzöttség esetén jobb választás a szakszerű orvosi tanácsadás a baktériumszaporulat gyors megfékezése és a probléma kézben tartása érdekében.

Mit tehetünk megelőzésképpen?

A zöldköröm-szindróma megelőzése érdekében fontos, hogy odafigyeljünk a megfelelő körömhigiéniára:

  • Tartsuk a körmeinket a lehető legtisztábban és legszárazabban. Kézmosás után alaposan szárítsuk meg kézfejet és a körmöket. Ez megakadályozza a baktériumok és gombák elszaporodását. 
  • Rendszeresen ápoljuk körmeinket. Vágjuk és/vagy reszeljük vissza a körmöket, hogy megakadályozzuk a beszakadást és a baktériumok bejutását. 
  • Kíméljük a körmöket! Ha olyan házimunkát végzünk, ahol sok vízzel érintkezünk, a legjobb, ha védőkesztyűt viselünk.
  • Rendszeresen fertőtlenítsük a kezünket, hogy minimalizáljuk a baktériumoknak való kitettséget - különösen akkor, ha hajlamosak vagyunk a zöldköröm-szinrómára.

Fertőző a zöldköröm-szindróma?

A zöld köröm potenciálisan fertőző lehet, ha azzal a területtel közvetlenül érintkezésbe kerülünk, de attól is függ, hogy milyen mértékű a fertőzés, hogy milyen kórokozóval állunk szemben, valamint hogy van-e gombás fertőzés. Többszemélyes háztartásban célszerű lehet külön törülközőt használni a kézmosás után. A manikűrözéshez szükséges eszközöket mindig alaposan tisztítsuk és fertőtlenítsük.

Viselhetünk műkörmöt, ha zöld folt van a körmünkön?

Bár valószínűleg semmi mást nem szeretnénk, mint eltakarni a zöld körmöket, szünetet kell tartani, egészen addig, amíg a körmök helyre nem jönnek. A kezeléshez előírt szabályokat szigorúan be kell tartani, különben a baktériumok továbbra is szaporodnak. A gyógyulási folyamatot is sokkal jobban szemmel tudjuk tartani, ha a nincs körömlakk vagy műköröm a kezeinken. 

 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.