A gyógyszerész elárulja: ez az igazi oka annak, amiért a gyógyszeres üvegek narancssárgák

gyógyszer, flakon, narancssárga
Getty Images/ - YinYang
érdekesség gyógyszer tárolás biztonság egészség
Miért van az, hogy a gyógyszeres üvegek narancssárga színűek? A gyógyszeres üvegek borostyánszíne nem csupán dizájn kérdése, hiszen nemcsak esztétikai választás, hanem fontos célt is szolgál.

A borostyánszínű gyógyszeres üvegek, fehér kupakkal, szinte minden háztartásban ott vannak,  de vajon tudjuk, miért pont ilyen színűek? A műanyag gyógyszeres üvegek használata a második világháború után kezdődött, de a jellegzetes narancssárga, vagy borostyánszín és a fehér „nyomd és fordítsd” kupak csak 1968-ban vált általánossá. Jennifer Bourgeois, a SingleCare Pharmacy gyógyszerésze elárulja, mi áll a gyógyszeres üvegek jellegzetes színének hátterében.

A gyógyszerész elárulta a gyógyszer üvegek narancssárga színének okát.
Miért narancssárga a gyógyszeres üveg színe?
Forrás: Getty Images/MirageC

Miért narancssárga a gyógyszeres üvegek színe?

A gyógyszeres üvegek különböző színekben és anyagokból is készülhetnek. Néhányat marketing szempontból terveznek, hogy segítsenek a betegeknek a márka felismerésében. Mások kifejezetten azért készülnek, hogy védjék a gyógyszert a napfénytől, mint például egyes antibiotikumok. Azonban a borostyánszín a legelterjedtebb, ezt is tekintik az iparági szabványnak.

Megőrzi a gyógyszerek hatékonyságát

Fontos, hogy megvédjük a gyógyszereket a fénytől, mivel az UV-sugárzás hatására veszíthetnek hatékonyságukból” – magyarázza Bourgeois. A narancssárga szín segít kiszűrni az UV-t, így nem változtatja meg a gyógyszert. Szinte mindenféle gyógyszert, az antidepresszánsoktól és antibiotikumoktól kezdve a fájdalomcsillapítókig és altatókig, ebben az üvegben adnak ki. 

Segít, hogy a gyógyszerek láthatóak maradjanak

Ha minden UV-sugarat ki akarnának szűrni, egyszerűen nem átlátszóra készítenék a gyógyszeres üvegeket, de ez megnehezítené a betegek számára a használatot.

 Ezért a gyógyszertárakban a szakemberek gyakran áthelyezik a gyógyszereket a nem átlátszó, nagytételes gyártói üvegekből az átlátszó, borostyán üvegekbe, hogy a betegek láthassák a gyógyszert. „Ez segít az embereknek azonosítani a gyógyszert, és tudni, mennyi van még hátra a felírt mennyiségből.” – mondja Bourgeois.

Segít, hogy a gyógyszerek felismerhetőek legyenek

A biztonság és a marketing szempontjából okos lépés, hogy a gyógyszeres üveg egyedi színt kapjon. „A narancssárga üvegek bevett gyakorlatnak számítanak, és amikor valaki narancssárga üveget lát, azt összekapcsolja a receptes gyógyszerekkel” – mondja Bourgeois. 

Ez a kapcsolat annyira erős, hogy mindenkinek azt üzeni, hogy ami az üvegben van, az gyógyszer, és gondosan kell vele bánni.

Miért van a gyógyszereken különleges fehér kupak?

Ez egy biztonsági intézkedés, amely a gyermekek védelmét szolgálja, hogy ne férhessenek hozzá könnyen a potenciálisan veszélyes gyógyszerekhez.

 Gyakran a gyermekbiztos kupakoknak van egy speciális technikájuk a kinyitáshoz, mint például lenyomás és forgatás. 

Tudtad? Henri Breault gyermekorvos találta fel, aki az 1960-as évek elején közegészségügyi kampányt indított a gyermekek baleseti mérgezésének csökkentésére, miután túl sok halálesetet látott fiatal pácienseknél. A közérdekű kampány azonban nem hozott eredményt, ezért egy mérnökkel összefogva 1967-ben kifejlesztették az első gyermekbiztos kupakot, amely illeszkedett a borostyán üvegekhez. Ez ihlette az Egyesült Államokat, hogy 1970-ben elfogadja a mérgező anyagok elleni csomagolásról szóló törvényt, amely előírta a gyermekbiztos kupakok használatát. Ennek hatására a 5 év alatti gyermekeknél történt véletlen gyógyszermérgezéses halálozások száma több mint 80%-kal csökkent a törvény elfogadása óta.

Biztonságos a gyógyszer ezekben az üvegekben?

Igen. Egy probléma azonban akad, amivel a gyógyszerészek gyakran szembesülnek, amikor a betegek eltávolítják a gyógyszereket a gyártói vagy gyógyszertári csomagolásból, és átteszik őket napi gyógyszeradagoló tárolókba. Sok ilyen eszközt olcsó műanyagból készítenek, ami nem UV-álló, és nem is záródik légmentesen, így károsíthatja a gyógyszereket. Ezen kívül kevésbé biztonságos is, mivel könnyebbé teszi a gyerekek és háziállatok számára a hozzáférést. 

Az eredeti csomagolásban vagy üvegekben való tárolás biztosítja, hogy a megfelelő személy a megfelelő gyógyszert vegye be a megfelelő dózisban, de ezen kívül is érdemes figyelembe venni pár fontos szempontot:

  • Tároljuk megfelelő hőmérsékleten és páratartalom mellett

Általánosságban elmondható, hogy hűvös, száraz helyen, közvetlen napfénytől védve tároljuk, de mindig ellenőrizzük a gyógyszeres üvegen olvasható utasításokat (vagy kérdezzük meg a gyógyszerészt), hogy pontosan mi a teendő. Néhány gyógyszert például hűtőben kell tárolni. 

  • Tartsuk rendben

Szervezzük meg a gyógyszeres szekrényt, ügyelve arra, hogy a tárolóhely tiszta legyen, és ne legyen hozzáférhető sem háziállatok, sem gyerekek számára.

  • Dobjuk ki a lejárati dátum után

A gyógyszerek is megromlanak az idő múlásával, akárcsak az ételek. 

Rendszeresen ellenőrizzük a lejárati dátumot az üvegeken, és dobjuk el őket a lejárat után. A lejárt gyógyszereket a gyógyszertárakban található gyógyszervisszagyűjtő pontokon kell leadni, de nem lehet a kukába vagy a WC-be dobni.

Gyűjtögeted? Ez történhet veled, ha lejárt szavatosságú gyógyszert veszel beEzt az 5 ételt és gyógyszert tilos együtt fogyasztani!A gyógyszerész elárulja, hogyan spórolhatunk a pirulákon

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.