Ki ér rá enni?! Stresszorexia, az elfoglalt anyák étkezési zavara

egészség, stressz, étkezés
Shutterstock - Tomsickova Tatyana
egészség stressz étkezés
Még meghalni sincs időm, nem hogy enni – Halljuk gyakran az elfoglalt anyukáktól, amire sokszor csak legyintünk és nem is sejtjük, hogy a stresszorexia milyen komoly egészségügyi probléma valójában.

A stressz és az anyaság kéz a kézben járnak és az utóbbi időben egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy milyen kihatással van a túlzott megfelelési kényszer a táplálkozásra. 

egészség, stressz, étkezés
Remek stresszoldás lehet a közös sütés.
Forrás: Shutterstock

Stresszorexia: a tökéletes anyák átka

Mindig, mindenben helyt állni 

A dolgozó anyák élete nehezebb, mint valaha: nem elég, hogy szeretnének a lehető legjobb szülei lenni gyermeküknek és tökéletes háztartást vezetni, ezek mellett a karrierjükben is szeretnék a lehető legtöbbet nyújtani, a párkapcsolatról nem is beszélve. 

A szakértők szerint azonban a tökéletességre való törekvés, a rengeteg elvárás és a stressz megbosszulja magát, nem is akárhogyan. 

Mi az a stresszorexia? 

A sretsszorexia névre keresztelt jelenség jellemzően a 20-as, 30-as, 40-es életéveikben járó dolgozó, maximalista anyáknál alakul ki, akik minden helyzetben szinte mániákusan próbálják a legjobbat kihozni magukból, mindemellett pedig szeretnék megőrizni karcsú idomaikat és divatosak maradni.

 Leggyakrabban jól iskolázott, magas beosztásban dolgozó kisgyermekes nőket érinti, akik miközben minden téren tökéletesen szeretnének teljesíteni, egy dolgot elfelejtenek: az evést. 

Tünetei hasonlóak az anorexiához, azonban nem a testképzavar okozza, hanem a stressz, ami miatt csökken az étvágy is. Ez rövid távon még nem jelent problémát, azonban ha sokáig elhúzódik, komoly károkat okozhat, mivel a szervezet az izmokat kezdi el lebontani, miután felhasználta a zsírraktárakat. Emiatt pedig az egész szervezet működése felborulhat, ami drasztikus fogyást, bőrproblémákat, nőgyógyászati problémákat, idegi károsodást és vérszegénységet is okozhat. 

Mik a jelei? 

  • ingerlékenység
  • megváltozott táplálkozási szokások
  • gyenge körmök
  • megnövekedett hajhullás
  • gyengült fizikum és immunrendszer
  • gyakori fertőzések

Mit tehetsz ellene? 

Ha úgy érzed, te is stresszorexiában szenvedsz, az első és legfontosabb, hogy próbáld rendszeresíteni az étkezésedet, ehhez pedig nagy segítséget nyújthat egy étkezési napló vezetése, ami könnyen rávilágíthat arra, hogy valójában milyen mértékben hanyagolod a táplálkozást. Ezután vezess be egy étrendet és bármi történik, szigorúan tartsd magad a napi minimum három étkezéshez. Ezek mellett fontos a mozgás is, így ha eddig nem tetted, legalább napi fél órát mozogj.

Zavaros étkezés vagy étkezési zavar? Mikor forduljunk szakemberhez?5 tipp a minőségi pihenés érdekében - még akkor is, ha nincs rá időd20 kg túlsúly? A fogyásszakértő elmondja, hogyan adhatod le a bikiniszezonig

 

 

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.