Miért menstruáltak kevesebbet a régi idők női? A válasz meglepőbb, mint hinnéd!

Getty Images/Ladies from the era of Charlemagne - duncan1890
tabu menstruáció menstruációs görcs
A menstruációs csésze, tampon, betét nagyban megkönnyíti a havi vérzés kordában tartását. Csakhogy ezek a modern világ termékei, a menstruáció viszont az őskor óta a női lét része.

A menstruáció eleve sok kényelmetlenséget okoz, pedig a modern nőnek több gyógyszer, betét, tampon  is segítségére van. Olykor bele sem gondolunk, hogy a történelem folyamán ez a luxus nem adatott meg a nőknek. Vajon milyen lehetett megszenvedni a havibajt az ókorban, középkorban?

menstruáció a történelem folyamán
A történelem folyamán sokat változott a menstruáció megítélése.
Forrás:  Getty Images

Menstruáció az ókorban

Az ősi kultúrákban a menstruációt számos tabu és kulturális tiltás övezte, nem egy kultúrában a mai napig tisztátalannak számít a menstruáló nőt – ilyenkor el kellett magukat különíteni a társadalomtól. Az ókori civilizációkkal lazult a szigor, az ókori Egyiptomban például egy fűszerűnövény, valamint papirusz itatta fel a vért.

Az ókori görögök gyapjúba tekert fadarabokat helyeztek fel, ami a tampon elődjének tekinthető.

Ezen felül előszeretettel használtak mohát. Bizarr kultusz övezte a menstruációt az ókori Róma polgárai között: gyógyító erejűnek hitték, ezért gyűjtötték és megitták a menstruációs vért. Úgy vélték, hogy ilyenkor a fölösleges folyadék távozik a testből. Menstruációs fájdalom ellen gyakran vetettek be gyógynövényeket.

Középkori szokások, menstruációs tabuk

A  középkorban a menstruáció erősen stigmatizált volt, elsősorban a kereszténység eszméi miatt. Bizonyos tevékenységektől is el voltak tiltva menstruáció alatt, sokszor el is szeparálták magukat. Gyakran használtak rongyokat a vér elnyelésére, de ezek kevésbé voltak hatékonyak, mint a modern menstruációs termékek. A rossz higiénia miatt gyakoriak voltak a fertőzések.

Tehetős nők gyakran ágyban feküdtek havi vérzésük alatt a társadalmi normák szerint.

A parasztasszonyok azonban nem tehették meg ezt a luxust maguknak, így plusz réteg alsószoknyával fogták fel a menstruációs vérzést. Gyakran viseltek piros szoknyát, hogy elrejtsék az átütő folyadékot.

Felvilágosodás és a menstruációs tabu fellazulása

A felvilágosodás, valamint a humanizmus megjelenésével a menstruálás egyre inkább orvosi problémává vált, géz, anyagdarabokkal igyekeztek felitatni a menstruációs vért. A 18-19. században jelentek meg a betétek korai képviselői, de az arisztokrata nők  továbbra is ágyban maradtak menstruációjuk alatt.

A dolgozó nők derekuk köré tekert vászonnal védekeztek a szivárgás ellen, de menstruációs öv, valamint hát mögé köthető menstruációs kötény is ekkor jelent meg.

A 19. század végén aztán megjelent a cserélhető betét, ami végül a 20. század elejére vált általánossá, a tamponok pedig az 1930-as években terjedtek el. Napjainkban pedig már menstruációs csésze, és bugyi is egyszerűbbé teszi a menstruálást.

Miért menstruáltak régen kevesebbet a nők?

Az igazság az, hogy a történelem folyamán olyan gyakran voltak terhesek és szoptattak a nők, hogy jóval kevesebbet menstruáltak. A védekezési módok forradalmasítása, valamint a kapitalizmus előtt az volt az általános, hogy 5-7 vagy akár 8-10 gyerek szülessen. Ilyen körülmények között a menstruáció nem volt minden hónapban jelentkező probléma.

Cikluszavarok: mikor kell aggódni, és mikor természetes jelenség?Sosem gondoltad volna, miért kell a nőknek több alvás, mint a férfiaknakEnergiaszint, lelkiállapot, vágyak– a hormonok befolyásolják ezeket is

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.