Ha kihagyod ezt az egyszerű higiéniai lépést, azzal a szívrohamot kockáztatod

Shutterstock - Dean Drobot
szív-és érrendszer higiénia egészség
Gondoltad volna, hogy a szájápolás kihagyása nemcsak a mosolyodnak árt, hanem akár az életedbe is kerülhet? Egy neves parodontológus szerint azoknál, akik elhanyagolják a fogmosást, akár kilencszer nagyobb lehet a szívroham kockázata. És most nem a cukor okozta szuvasodásról van szó.

Dr. José Nart, parodontológus, egyetemi professzor és a barcelonai Nart Dental Clinic orvosigazgatója hívta fel a figyelmet arra, hogy a fogínybetegségek és a szív- és érrendszeri problémák között szoros az összefüggés – sokkal szorosabb, mint eddig gondoltuk. Egy podcast beszélgetésben (Dentalk) elmondta: „A súlyos fogágybetegségben szenvedőknél akár kilencszeresére is nőhet a szívroham kockázata.” A rendszeres és alapos fogmosás nemcsak a szájhigiénia miatt fontos, hanem a szívünk egészségéért is sokat tehetünk vele.

fogmosás szakértő szerint, szívroham
A parodontológus szerint azoknál, akik elhanyagolják a fogmosást, akár kilencszer nagyobb lehet a szívroham kockázata.
Forrás: Shutterstock

A fogmosás elhanyagolása gyulladásokhoz vezethet, amely nem csak a szádra jelent veszélyt - szívrohamot is okozhat

A fogágybetegség (parodontitis) nem csupán kellemetlen szájszagot vagy fogvesztést okozhat – komoly belső gyulladásokkal is összefügg. A betegséget okozó baktériumok – különösen a Porphyromonas gingivalis – bejuthatnak a véráramba, és megtelepedhetnek az artériák falában – például a nyaki verőérben. Itt úgynevezett plakkokat képezhetnek, amelyek érszűkülethez, vérrögképződéshez és szív-érrendszeri megbetegedésekhez vezethetnek. 

Dr. Nart szerint ezek a baktériumok károsíthatják az artériák belső falát (endotélium), elősegítve a gyulladásos folyamatokat és a plakkok kialakulását. Ilyenkor a szervezet gyulladásos fehérjéket kezd termelni – köztük a jól ismert C-reaktív proteint –, amelynek szintjét az orvosok gyakran használják arra, hogy felmérjék a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.

A test jelez – csak észre kell vennünk

A fogínybetegség jelei gyakran apróságnak tűnnek: vérző íny fogmosáskor vagy almába harapva, duzzadt, vörös vagy érzékeny íny. Sokan hajlamosak ezeket az enyhe tüneteket figyelmen kívül hagyni – főleg ha nem járnak fájdalommal. 

Pedig a test ilyenkor egyértelműen üzen: valami nincs rendben odabent. A test egy finoman hangolt rendszer, és ha valami kibillen – például a szájban – az máshol is problémát okozhat.

A női szívek különösen veszélyeztetettek?

Újabban egyre több tanulmány bizonyítja: a nők szívének jelzései gyakran eltérnek a klasszikus tünetektől – emiatt sajnos sokan túl későn jutnak el orvoshoz. A „csendes gyulladások”, mint amilyen a fogínybetegség is, szinte észrevétlenül dolgoznak a háttérben. Ezért is fontos, hogy minden korosztályban, de különösen 40 felett, a nők komolyan vegyék a szájápolást – mint az egészséges szív egyik kulcsát.

Miért nem beszélünk erről többet?

Dr. Nart szerint az orvoslásban még mindig kevés szó esik erről a kapcsolatról:

Sok orvos nem ismeri fel, milyen fontos szerepet játszhat a szájhigiénia a szívbetegségek megelőzésében

– mondta. Pedig a kutatások világosan mutatják: a krónikus ínygyulladás és a szívbetegségek kéz a kézben járhatnak.

Egy 2016-os tanulmány kimutatta, hogy a szívkoszorúér-betegségben szenvedőknél gyakrabban mutatták ki a Porphyromonas gingivalis baktériumot a nyálukban, illetve az artériák falában lévő plakkokban is. Ez azt jelenti, hogy már a szájban jelen lévő kórokozók is fontos jelzői lehetnek a szív állapotának.

Mit tehetsz ma a holnapodért?

Szerencsére a megelőzés egyszerűbb, mint gondolnád – és nem is kerül sok időbe. 

Az NHS ajánlása szerint:

  1. Naponta legalább kétszer moss fogat fluoridos fogkrémmel – de ne öblíts utána, csak köpd ki a habot!
  2. Minden nap tisztítsd meg a fogközöket is!
  3. 3 havonta cseréld a fogkefédet, akár kézi, akár elektromos.
  4. Járj rendszeresen fogorvoshoz és dentálhigiénikushoz, főleg ha cukorbeteg vagy várandós vagy.
  5. Ne használj szájvizet közvetlenül fogmosás után – ez kimossa a fogkrém védőrétegét.
  6. Kerüld a dohányzást, mert rontja a szájhigiéniát és súlyosbítja a gyulladást.
Életveszélyes lehet az óraátállítás? Növeli a szívroham és a stroke kockázatátA boldog házasság titka néha csak fél perc – Próbáljátok ki ezt az esti szokást5 intő jel, hogy az étrendedben túl sok a cukor

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.