egészséges étkezés gyerekeknek reggeli ételek gyerekeknek
Egy vezető dietetikus elárulta, melyek azok az ételek amelyek jobb, ha nem kerülnek a gyerekek tányérjára reggel. Van néhány olyan élelmiszer, ami különösen káros lehet.

Dr. Federica Amati, egy népszerű diétaalkalmazás vezető táplálkozási szakértője felszólalt az ellen a közösségi médiában terjedő trend ellen, amely szerint húsos reggelivel indítsák a gyerekek napját. Különösen egy sokak által kedvelt ételre figyelmeztetett. A podcastban Dr. Amati kifejtette aggodalmát az alacsony szénhidráttartalmú étrendet hirdető szülőkkel kapcsolatban, akik a gabonapelyheket hússal teli reggelikre cserélik. Elmondása szerint az ultra-feldolgozott húsok, mint például a bacon, különösen károsak lehetnek, mivel kapcsolatba hozhatók többféle ráktípus kialakulásával.

bacon, reggeli
A bacon nem a legideálisabb reggeli gyerekek számára.
Forrás: Shutterstock/New Africa
  • Bacon

"Az interneten egyre többen hangoztatják, hogy reggelire ne adjunk szénhidrátot a gyerekeknek, helyette inkább bacont. Kérem, ne adjanak feldolgozott húst a gyerekeiknek"  — figyelmeztetett Dr. Amati. Az ultrafeldolgozott húsok, mint a szalonna, vagyis bacon és a kolbász olyan tartósítószereket tartalmaznak, amelyek a bélrendszerben található anyagokkal kölcsönhatásba lépve növelhetik a daganatok kialakulásának kockázatát. Az Oxfordi Egyetem egy 2019-es tanulmánya szerint napi 70 grammnál több vörös hús fogyasztása öt százalékkal növeli a vastagbélrák kockázatát. Ez az adag nagyjából két szelet baconnek vagy egy fél hamburgernek felel meg. Az NHS heti legfeljebb két adag feldolgozott vörös hús fogyasztását javasolja. Dr. Federica Amati, aki az Imperial College London kutatója arra bátorítja a szülőket, hogy ne féljenek a szénhidrátoktól. 

Hangsúlyozza, hogy a gyermekek számára elengedhetetlen, hogy elegendő szénhidrátot fogyasszanak, mivel ez biztosítja számukra a növekedéshez és a mozgáshoz szükséges energiát, hiszen a szénhidrátokat a szervezet gyorsan energiává alakítja.

  • Cukros gabonapehely

A podcast másik vendége, Rhiannon Lambert, a The Science of Plant-Based Nutrition című bestseller szerzője, kiemelte, hogy a szénhidrát az agyunk kedvenc energiaforrása. 

Hozzátette, hogy fontos, hogy a gyerekek jó minőségű szénhidrátokat kapjanak, például alacsony cukortartalmú teljes kiőrlésű gabonapelyheket és teljes kiőrlésű kenyeret.

A szakértők figyelmeztették a szülőket, hogy kerüljék azokat a termékeket, amelyek „magas fehérjetartalmú” jelzéssel vannak ellátva, mivel ezek gyakran tartalmaznak hozzáadott cukrot és adalékanyagokat is. A szakértők által ajánlott reggelik közé azok a gabonapelyhek tartoznak, amelyek  kevesebb kalóriát és cukrot tartalmaznak.

  • Péksütemények

Dr. Amati hozzátette, hogy az Egyesült Királyságban egy átlagos gyerek évente 15 milliárd gyorsétel-reklámnak van kitéve. „Olyan világban élünk, ahol a gyerekek inkább nyitnak ki egy chipses zacskót vagy bontanak fel valamilyen ropogtatnivalót, minthogy meghámozzanak egy banánt” – jegyezte meg. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek, mint a kekszek, kolbászok, chips és az ipari szeletelt kenyér, olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek a háztartási főzés során nem, vagy csak ritkán fordulnak elő, például színezékeket és édesítőszereket. 

Például a pékáruk körülbelül 95 százaléka, mint a feldolgozott fehér kenyér és péksütemények, legalább egy emulgeálószert tartalmaznak. Ezek az adalékanyagok azért kerülnek az ételekbe, hogy a zsírokat és vizet összekössék, ezáltal javítva az állagot, a megjelenést és a tartósságot.

Dr. Amati szerint azonban ezek az anyagok megzavarhatják a bélmikrobiómát — azt a baktériumközösséget, amely segíti az emésztést —, és gyulladást okozhatnak a bélben. A gyulladás pedig fokozza a betegség kockázatát, és hozzájárulhat irritábilis bél szindróma (IBS) és emésztési zavarok kialakulásához. Dr. Amati hangsúlyozta, hogy a bél gyulladásának hosszú távú fokozódása növelheti az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség és az autoimmun betegségek kialakulásának kockázatát.

  • Édes joghurt

Dr. Amati azt tanácsolja a szülőknek, hogy kerüljék az ízesített joghurtokat, mivel minden apró edényben legalább egy teáskanálnyi cukor található.

 A hozzáadott cukor mennyiségének csökkentése érdekében reggelire az édes joghurtokat érdemes natúr joghurtra cserélni és egy kevés mézzel, gyümölccsel vagy étcsokoládéval ízesíteni. Dr. Amati azt javasolja, hogy készítsünk a gyerekeknek reggelire joghurtos tálat feltétként gyümölcsökkel, diófélékkel és magvakkal.

Ajánlott reggeli ételek gyerekeknek

Az egészséges és laktató reggeli összeállítása gyerekeknek nem lehetetlen kihívás. Dr. Christina Johns, a PM Pediatrics vezető orvosi tanácsadója szerint a tojásos szendvicsek például nagyszerű választást jelentenek, mivel fehérjét, tejterméket, rostot és szénhidrátot tartalmaznak – és más tápláló összetevőkkel is testre szabhatók. A gyümölcs pedig egy olyan egészséges összetevő, amelyet bármilyen étkezéshez hozzá lehet adni. Meglepő módon a megfelelő reggeli ételek közé tartozik a palacsinta is. „A palacsinták igazi tápláló erőművek lehetnek” — mondta Dr. Amati, és azt javasolja, hogy banánból, zabpehelyből és tojásból készítsük el ezt a tápláló és egészséges reggelit. 

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.