Fagyassz okosan! Tegyük jégre a karácsonyi menüt!

karácsonyi menü gyorsan
Shutterstock - Zamrznuti tonovi
karácsony 2024 tipp ünnepi menü
Az ünnep közeledtével rengeteg időt megspórolhatunk, ha az előkészített alapanyagokat vagy a készételeket praktikusan lefagyasztjuk. Mutatjuk, hogyan!

Fagyaszd le! A karácsonyi ünnepek egyik legfontosabb mozzanata az együtt elfogyasztott karácsonyi vacsora. De ugye senki sem akar egész nap a konyhában robotolni a konyhában, hogy majd este csak beessünk az asztal mellé. Adunk pár tippet arra, hogy hogyan tudjátok meggyorsítani a karácsonyi menü elkészítését. 

Így fagyaszd le okosan a karácsonyi menüt
A karácsonyi menü több elemét is előre lefagyaszthatod
Forrás: Shutterstock

Így fagyassz okosan! 

  1. Tisztítsuk konyhakészre
    A pörkölthöz vágjuk a húst apró darabokra, a fasírthoz darálva, a csontokat levesnek tehetjük el, sőt, akár pácolva is kerülhet a mélyhűtőbe. Ha szeleteket kívánunk fagyasztani, tegyünk közéjük fóliát, így fagyottan is ki tudunk venni annyit, amennyire épp szükségünk van.
  2. Megússzuk a panírozást
    Ha nincs kedvünk szenteste a panírozással pepecselni, készítsünk el előre egy nagy adag panírozott húst. Tegyük a szeleteket egy sütőpapíros tepsire, vonjuk be a tetejét folpackkal, majd félig fagyasszuk meg a mélyhűtőben. Ezután rakjuk egy zacskóba. Az ünnep napján vegyük ki a fagyasztóból, és kiolvasztás nélkül, bő, forró olajban süssük aranybarnára.
  3. Így nem ragadnak össze
    A fasírtoknak sem árt, ha fagyasztást követően kerülnek az ünnepi asztalra. Gyúrjunk húspogácsákat a nyers hozzávalókból, majd egy sütőpapíros tálcára kirakosgatva félig fagyasszuk meg őket. Ezután rakjuk át egy ételzacskóba, és mehetnek vissza a fagyasztóba. Kiolvasztás után forgassuk zsemlemorzsába, majd bő, forró olajban süssük aranybarnára.
  4. Jeges marad a közepe
    A mondás szerint felmelegítve csak a töltött káposzta jó. A fagyasztásához nem szükséges semmilyen előkészület, töltsük dobozokba és már mehet is a mélyhűtőbe. A gombócokat érdemes fagyasztás előtt félbevágni, mert nehezebben olvadnak ki.
  5. Alapozzunk az alaplével
    A halászlé kihagyhatatlan része az ünnepi menünek. Az alaplevet akár megfőzhetjük napokkal korábban is, így az ünnep napján már csak a besózott halszeleteket kell belefőzni, amit tisztítás után, filézve vagy egybe csomagolva szintén lefagyaszthatunk.
  6. Zárjuk el a levegőtől
    A húsételek közül a szaftos húsokat lehet legtovább eltenni, csak arra ügyeljünk, hogy mindig annyi szaftot öntsünk az edénybe, hogy a húsdarabokat teljesen fedje. Leggyakoribb ilyen ételeink a pörkölt, a töltött paprika, a vadas és a székelykáposzta.
  7. Utólag keverjük hozzá
    Szerencsére a mártásokat is könnyű fagyasztani, beleértve a paradicsomalapú, vagy húsléből készült szószokat. Arra figyeljünk, hogy a lisztet vagy tejszínt inkább a kiengedés után, a felmelegítéskor keverjük a mártáshoz.
  8. Töltsük a hasába
    Ha szeretnénk a karácsonyi pulyka belsejét is megtölteni, állítsuk össze a tölteléket, majd légmentesen csomagoljuk be egy ételtartó zacskóba, és tegyük be a fagyasztóba. Fontos, hogy felhasználás előtti éjszakán a hűtőben olvasszuk ki.
  9. Felengedés nélkül
    Nagyon jól lehet fagyasztani a levesbetéteket, például a húsgombócot, májgombócot, daragaluskát. Felhasználáskor félig fagyott állapotban tegyük a levesbe és így forraljuk össze.
  10. Kinyújtva tekerjük fel
    A frissen készült leveles tésztát először nyújtsuk ki, tegyünk rá sütőpapírt, tekerjük fel, majd csomagoljuk folpackba. Egy este alatt kiolvasztható a hűtőben, és másnap a szokásos módon készíthetjük a vendégváró falatokat.
  11. Címkézzük fel
    A linzer és vajas tésztát nemcsak készen, de nyersen is lefagyaszthatjuk. Gyúrjuk össze a hozzávalókat, formázzunk belőle gombócot, majd csavarjuk szorosan folpackba. Olvasztás után máris kezdődhet a süteménygyártás. Ne felejtsük el felcímkézni, ráírni, hogy milyen tészta, illetve, hogy mikor készítettük.
  12. Tegyük meleg helyre
    Az élesztős tészta lefagyasztása sem okozhat problémát, csak arra kell ügyelni, hogy a benne lévő élesztő még ne kezdjen el dolgozni. Az összegyúrt tésztát légmentesen lezárva rakjuk a mélyhűtőbe. Kiolvasztás után kezdődhet a tészta kelesztése.
  13. Szeletelve tároljuk
    Az ünnepi boltzárás idején jó, ha van tartalék kenyér a mélyhűtőben. Selyempapírba csomagolva tegyük légmentesen egy zacskóba. Arra figyeljünk, hogy ha kiolvasztás után újra rásütnénk, sokkal gyorsabban fog kiszáradni, ezért érdemes kisebb adagokban, akár szeletenként lefagyasztani, és csak annyit kivenni a mélyhűtőből, amennyi azonnal elfogy.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.