Már az ókori Egyiptomban és Görögországban is készítettek mézes süteményeket, eredetileg vallási szertartásokhoz. Ekkor még a mézeskalács mézes lepényként volt ismert; mézből és gabonaőrleményből készült - ezeket keverték össze, majd forró kövön kiszárították. Az ókori görögök a tésztát pecsétekkel, kőbe vésett mintázatokkal, mitológiai képekkel díszítették, míg a rómaiak – cserepekből készült „süteményformák” segítségével a császárok portréit nyomták a mézes lepények felületére. A középkorban már Európában is elterjedt a mézes finomság; különösen a kolostorokban, ahol a szerzetesek fűszerekkel egészítették ki az eredeti mézes tészta receptjét.
A középkorban - Európa több országában is - a mézeskalács igen különleges desszertként volt számon tartva: leggyakrabban vásárokon lehetett hozzájutni. Ekkor jöttek létre a mézeskalács céhek, amelyek különleges, fából készült, faragott süteményformák segítségével készítették el mézeskalács-remekműveiket, hogy árulhassák őket a vásárokon.
Magyarország méhészetének története a 11. századig nyúlik vissza: ebből az időszakból vannak az első írásos nyomok. Az aquincumi ásatásoknál a régészek több – valószínűleg mézeskalács sütésére használt, égetett cserépformát is találtak. Az Árpád-házi királyok idején a méhészettel foglalkozó kolostorokban gyakran készítettek mézes süteményeket. Mátyás király korában megjelentek a mézeskalácsot készítő iparosok is, akik – a források szerint – Bécsből hozták be a süteményhez szükséges fűszereket az országba. A mindenki által ismert fehér máz csak később – a cukor elterjedése után jelent meg.
A mézeskalácsosok virágkora Magyarországon a 17-18 századra tehető, amikor egy-egy vásáros akár 80 ezer mézeskalács bábot is magával vitt a vásárokra. Az első magyarországi mézeskalács-készítő céh feltehetőleg 1619-ben alakult Pozsonyban, de Kassa és Debrecen is jelentős mézeskalács-központnak számított.
A debreceni mézeskalácsosok céhének szabályzata 1713-ból maradt fenn, és a mai napig Debrecen az egyik legjelentősebb mézeskalács-készítő központ, ahol évszázadok óta magas minőségben készítik az ínycsiklandó mézes desszerteket.
A 16. században a mézeskalács fokozatosan a karácsonyi ünnep részévé vált. Németországban és más európai országokban a karácsonyi házikók és figurák készítése hagyomány lett – majd a sütemény népszerűségét tovább növelte a Grimm-testvérek Jancsi és Juliska című meséje, amelyben a két gyermek vígan falatozik az erdő közepében megtalált mézeskalács-házikóból. A 19. századra – a cukrászipar fejlődése lehetővé tette, hogy a mézeskalács széles körben is elterjedjen – ekkora a sütemény már a legtöbb országban a karácsonyi hagyományok szerves részét képezte. A közös mézeskalács-sütés, díszítés napjainkban is népszerű szokás; örömteli családi eseménynek számít és a legtöbb háztartásban a karácsonyi készülődés elengedhetetlen részévé vált.
A mézeskalács nem csak nagyon finom, hanem szimbolikus jelentéssel is bír: a benne rejlő méz a bőséget és a boldogságot jelképezi, és a különböző formák is fontos jelentéssel bírnak: a házikó az otthon melegét, a szív a szeretetet és a karácsonyi formák az ünnep szépségét és jelentőségét hivatottak erősíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.