Ezért részegít a forralt bor olyan gyorsan: nem a cukor a ludas

alkohol karácsony meleg ital forralt bor
A forralt bor a karácsonyi vásárok kihagyhatatlan szereplője, azonban sokan azt tapasztalják, hogy már néhány korty után érzik az alkohol hatását. Mi ennek az oka? Tudományos magyarázata van.

A forralt bor népszerűségének titka az ízek harmóniájában rejlik: a fűszerek – például a szegfűszeg és fahéj –, a narancslé és természetesen a hozzáadott cukor együttesen adják azt az édeskés, fűszeres ízt, amelyet annyira kedvelünk. Gyakran hallani, hogy a cukor tehető felelőssé azért, hogy az alkohol gyorsabban felszívódik, ezért érezzük magunkat hamarabb részegnek.

forralt bor
A forralt bor gyorsabban üt, mint a hideg alkohol
Forrás: Unsplash

Bár van igazság abban, hogy a cukor és a magas kalóriatartalom valamelyest befolyásolja az alkohol felszívódását, ez önmagában nem magyarázza meg a forralt bor bódító hatását. A jelenség sokkal inkább az ital hőmérsékletéhez kapcsolódik.  

A forralt bor gyorsan üt: ez az oka

A forralt bor egyik legnagyobb előnye, a melegítő hatása, egyben a „hátránya” is. Mivel forrón fogyasztjuk, serkenti a vérkeringést, ez pedig elősegíti, hogy az alkohol sokkal gyorsabban jusson a véráramba. Hideg italok esetén a szervezetnek több időre van szüksége, hogy az alkoholt felszívja, míg a forró italok ezt a folyamatot jelentősen felgyorsítják. Ezért történik meg, hogy néhány korty forralt bor után már érezhetjük a hatást, míg egy hideg bor esetében ez lassabban következne be. A megoldás nem a forralt bor mellőzése, hanem a mértékletesség. Érdemes lassan kortyolgatni, és odafigyelni a mennyiségre. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.