A mézeskalács készítése az ünnepi időszak egyik legkedveltebb hagyománya. Akár ajándéknak, akár dísznek, akár fogyasztásra szánjuk, néhány egyszerű trükkel garantált lesz a siker. A szakértő tanácsai segítenek hogy tiéd legyen a legjobb mézeskalács az idén.
Tegyünk különbséget az evésre szánt és a dísznek szánt mézes között. Előbbi esetben azonnal fogyasztható, puha tésztát érdemes készíteni, de ha házikót készítünk, keményebbre, sötétebbre kell sütni a tésztát, hogy tartást adjon a kompozíciónak.
A tökéletes mézeshez összekeverünk 45 dkg lisztet 25 dkg átszitált porcukorral, 1 púpozott kávéskanál szódabikarbónával, 1-2 púpozott kávéskanál szegfűszeg és fahéj keverékével, összegyúrjuk 3 tojással és 15 dkg langyos mézzel. A tésztát letakarva, 6-8 órán át szobahőmérsékleten pihentetjük. Összegyúrjuk, 0,5 cm vastagra nyújtjuk, kiszaggatjuk. Fontos, hogy 180 fokos előmelegített sütőben csak addig süssük, amíg halványbarna színe lesz. Vigyázzunk, mert ha sokáig bent hagyjuk, kiszáradhat.
Sütés előtt lekenhetjük a formákat tojásfehérjével, tojássárgájával, és díszíthetjük olajos magvakkal, dióval, mogyoróval, szezámmaggal, tökmaggal. Ha utána cukormázzal szeretnénk díszíteni, akkor a tésztát nyersen nem kell lekenni.
A díszítéshez használjunk cukormázat, amelyhez fakanállal keverjünk ki a tojás méretétől függően kb. 20-25 dkg szitált porcukrot 1 tojásfehérjével, pár csepp citromlével. A porcukor és tojás arányával változtathatunk a sűrűségen. A szép színes kalácsokhoz tegyünk hozzá ételfestéket.
A vonalas, rajzolt mintákhoz, ha nincs nyomózsákunk, vásároljunk egy vastag nejlonzacskót, amelynek hegyes sarka van. Formázzuk tölcsér alakúra, töltsük bele az írókát, a tetejénél gumizzuk el, az aljára pedig vágjunk az ollóval akkora lyukat, amilyen vastagon szeretnénk írni.
A házikó darabjainak összeragasztásához olvasszunk fel fél deciliter vízben egy kávéskanál zselatint. Miután megduzzadt, mikróban 5-10 másodperc alatt olvasszuk fel. Ha használatkor megsűrűsödik, melegítsünk meg ismét pár másodperc alatt.
Tegyük a mézest egy légmentesen zárható műanyag vagy fém dobozba, így sokáig puha marad. Még mielőtt tetőt teszünk rá, a fém dobozt érdemes folpackkal is lezárnunk. Bátran vállalhatunk 3-4 hónapos szavatossági időt is.
Ha nagyon kiszáradt a sütemény, tegyük egy dobozba és rakjunk köré néhány meghámozott almagerezdet. Hagyjuk lezárva egy napig, hogy újra omlós legyen. Fontos, hogy ne tömjük tele a dobozt.
Amikor január közepén egy doboz alján megtaláljuk a decemberi mézest, általában kidobjuk. Pedig akár egészben hagyva kiváló islerként, morzsás állapotában joghurtba keverve is finom. Finomra darálva minden darált keksszel készült recepthez felhasználható.
Komplett adventi koszorút is készíthetünk díszes mézeskalácsból, de lehet belőle házikó, díszek a fára, adventi naptár, gyertyatartó, Betlehem vagy díszes dobozok. Ajándéknak is kiváló, hiszen mutatósak, az ajándékozónak pedig pénztárcakímélő megoldás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.