Koronavírus - WHO: a járványnak koránt sincs még vége

Forrás: AFP/Javier Soriano -
WHO koronavírus
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Koránt sincs még vége a járványnak - figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója hétfőn Genfben.

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz kiemelte, hogy a szakosított ENSZ-szervezet aggódik az Afrikában, Kelet-Európában, Latin-Amerikában és egyes ázsiai országokban tapasztalt tendenciák miatt. "Hosszú út áll előttünk, és sok munkát kell még elvégeznünk" - mondta.

Súlyos aggodalmának adott hangot a járványnak az egészségügyi szolgáltatásokra gyakorolt negatív hatása miatt, különös tekintettel a gyermekekre. Eddig 21 országból jelentették, hogy hiány van más betegségek elleni védőoltásból a világjárvány miatt elrendelt határátlépési korlátozások miatt - közölte a fejlődő országok védőoltásokkal való ellátását összehangoló, állami és magán partnerekből álló Globális Oltóanyag- és Oltási Szövetségre hivatkozva.

Afrikának a Szaharától délre fekvő részében feltehetően megduplázódott a maláriás megbetegedések száma. "Ennek nem lenne szabad megtörténnie, együttműködünk az érintett országokkal, hogy támogassuk őket."

Forrás: AFP/Javier Soriano

A főigazgató egy azzal kapcsolatos kérdésre válaszolt, hogy Jair Bolsonaro brazil elnök véget akar vetni a karanténnak, holott a Covid-19 járvány még nem érte el országában a csúcspontját.
"A világnak figyelmesen kellett volna hallgatnia a WHO-ra, amely január 30-án elrendelte a világméretű egészségügyi szükséghelyzetet", amikor Kínán kívül mindössze 82 igazolt fertőzött volt, és egyetlen haláleset sem - jelentette ki sajtótájékoztatóján a szakosított ENSZ-szervezet főigazgatója.
"Azt tanácsoltuk az egész világnak, hogy dolgozzon ki átfogó közegészségügyi fellépést a járvánnyal szemben. Mondtunk, hogy azonosítsák a fertőzéseket, teszteljenek, szigeteljék el a betegeteket és kutassák fel az embereket, akikkel érintkeztek. Azok az országok, amelyek követték a tanácsainkat, jobb helyzetben vannak, mint a többiek. Ez tény" - szögezte le

Michael Ryan, a WHO vészhelyzeti igazgatója kijelentette: ha az országok túl korán könnyítenek a korlátozásokon, előállhat olyan helyzet, hogy ismét be kell vezetni a karantént. A korlátozásokat csak lassan, megfontoltan és ellenőrzött módon lehet feloldani - figyelmeztetett.


A koronavírus-világjárvány halálos áldozatainak a száma világszerte meghaladta a 206 ezret, amióta december végén Kínában felbukkant a vírus.
Amíg Európában óvatosan kezelik a karantén feloldását, Brazíliában és az Egyesült Államokban egyre gyakrabban szorgalmazzák a korlátozó intézkedések feloldását, holott a járvány még nem jutott el abba a stádiumba, mint az Óvilágban.
Az Egyesült Államok, amelyben február végén jegyezték fel az első halásesetet, a világjárvány által a leginkább sújtott ország mind a fertőzöttek, mind a halálesetek tekintetében. Az amerikai kormányzat azzal vádolja a WHO-t, hogy rosszul kezeli a világjárványt, és későn adta ki a riasztást, nehogy megsértse Pekinget, ezért befagyasztotta a szervezetnek nyújtott támogatását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.