globális felmelegedés Boris vihar árvíz
A klímaváltozás miatt kétszer nagyobb valószínűséggel fordulhatnak elő olyan felhőszakadások, mint amilyenek szeptemberben pusztító árvizeket okoztak Közép-Európában - figyelmeztetett szerdán közzétett jelentésében a World Weather Attribution (WWA) nemzetközi tudóscsoport. A szervezet arra szólította fel a politikai döntéshozókat, hogy tegyenek lépéseket a globális felmelegedés megállítására - ez az árvizekre is hatással lenne.

A klímaváltozással kapcsolatos szélsőséges időjárási eseményeket tanulmányozó WWA jelentésében megállapította, hogy a négynapos esőzéssel járó Boris vihar volt a valaha mért legerősebb Közép-Európában. Az elmúlt két évtized legsúlyosabb közép-európai áradásait 24 halálos áldozatot követeltek, az árvíz jelentős anyagi károkat okozott, épületek és hidak rongálódtak meg, a helyreállítás pedig több milliárd dollárt emészthet fel.

A lengyelországi Glucholazy egyik utcáján lerakott törmelékkupacok - Glucholazy  is a Borisz vihar utáni árvíz sújtotta városok egyike. A Borisz vihar széles körű áradásokat és özönvízszerű esőzéseket okozott, amelyeknek Ausztriában, Lengyelországban és Romániában is voltak áldozatai.
A lengyelországi Glucholazy egyik utcáján lerakott törmelékkupacok - Glucholazy  is a Borisz vihar utáni árvíz sújtotta városok egyike. A Borisz vihar széles körű áradásokat és özönvízszerű esőzéseket okozott, amelyeknek Ausztriában, Lengyelországban és Romániában is voltak áldozatai.
Forrás: AFP

A jelentés szerzőinek megállapítása szerint az ilyen felhőszakadások valószínűsége legalább kétszeresére nőtt, és erejük hét százalékkal hevesebb lett.

Joyce Kimutai, az Imperial College London Grantham Intézetének kutatója, a tanulmány társszerzője kiemelte, hogy az áradások ismét rávilágítanak a fosszilis tüzelőanyagok okozta felmelegedés pusztító hatásaira.

„Amíg az olajat, a gázt és a szenet nem váltják fel megújuló energiával, addig a Borishoz hasonló viharok még hevesebb esőzéseket és gazdasági károkkal járó áradásokat fognak okozni" - fűzte hozzá.

A Duna tetőzése Passaunál, árvíz
A Duna tetőzése Passaunál 2024. szemptemberében
Forrás: AFP

A jelentés szerint ilyen vihar várhatóan átlagosan 100-300 évente egyszer fordulhat elő a mai éghajlati viszonyok között, az iparosodás előtti szinthez képest 1,3 Celsius-fokos felmelegedésnél. Azonban ha az iparosodás előtti szinthez képest a felmelegedés eléri a 2 Celsius-fokot, ami várhatóan a 2050-es években következik be, az ilyen viharok legalább 5 százalékkal több esővel fognak érkezni, és a mostaninál 50 százalékkal gyakrabban fordulnak majd elő - írták a tanulmány szerzői.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.