A téli fűtés fejfájást okozhat, ha nem választjuk ki körültekintően, mi a legmegfelelőbb számunkra. Több alternatíva is létezik, amennyiben a klímás fűtést választjuk, segítünk, hogyan tudjuk költséghatékonnyá tenni.
A régebbi, on-off típusú klímák teljesítménye nem szabályozható, bekapcsolást követően 100%-on működnek az eszköz kikapcsolásáig. Ezzel szemben az inverteres klímák egész napos működés mellett folyamatosan változtatják teljesítményüket a fűtési igény alapján, így tudnak gazdaságosan üzemelni.
Ha csak az átmeneti, tavaszi-őszi időszakokban fűtenénk a klímával, erre a hűtésre és fűtésre egyaránt alkalmas inverteres berendezés alkalmas. Ezeket nem a folyamatos, nagy teljesítményű fűtésre tervezték, így csak kiegészítő fűtésként is használhatjuk a fő fűtési rendszerünk mellett.
Ha egész télen ezzel szeretnénk fűteni, a fűtésre optimalizált klímát kell választani. Ezek a készülékek csepptálca- és karterfűtéssel vannak ellátva, így a kültéri egységre nem fagy rá a víz és a pára, így zavartalanul működnek szélsőséges időjárási körülmények között, akár -30 ℃-os kinti hőmérséklet mellett is.
A hőszivattyús adottságok miatt alacsony az üzemeltetési költsége, így nem fogja jelentősen megnövelni villanyszámlánkat. A hűteni és fűteni egyaránt képes készülékekre a H és GEO tarifákat igényelhetjük a szolgáltatótól. A szezonális fogyasztásnak legalább 4,1 SCOP értéknek kell lennie.
Csupán át kell állítanunk az üzemmódot fűtésre, és be kell állítanunk az elérni kívánt hőmérsékletet. Az automata üzemmód lehetővé teszi, hogy ha elérte a kívánt hőt, a klíma fűtési teljesítményét csökkenti, de folyamatos üzemben marad, amíg nem szükséges ismételten melegíteni.
Míg a hagyományos légkondícionálókat elég évente egyszer átnézetnünk, addig a fűtésre használt eszközök szűrőberendezését a hűtési és a fűtési szezon előtt is meg kell tisztítani. A tiszta szűrő nemcsak megvéd a levegőben keringő szennyeződésektől, de a készülék hatásfokát is javítja.
Egyetlen klíma nem képes felfűteni az egész lakást. A radiátorokhoz hasonlóan szobánként egy-egy beltéri egységre van szükség, hogy mindenhol kellemes meleg legyen. Figyeljünk arra is, hogy ne szereljük polc vagy a szekrény fölé. A legjobb, ha az ajtó vagy ablak fölött helyezzük el.
Zárjuk be az ablakokat és az ajtókat, különösen abban a szobában, ahol nincs fűtőegység beépítve. Ezzel megakadályozzuk, hogy a fűtés során a levegő folyamatos áramlása miatt nagyobb teljesítménnyel működjön a berendezés.
A téli időszakban inkább naponta többször, csak néhány percre nyissunk ablakot, így a lakás sem hűl ki teljesen. Előtte fél órával kapcsoljuk ki a berendezést, és jó, ha a bekapcsolással is várunk 10-20 percet.
Nincs annál rosszabb, mint amikor álmatlanul forgolódunk a zajok miatt. Ilyenkor jön jól az éjszakai üzemmód, amely nemcsak csendes, de energiatakarékosságban is verhetetlen.
A legtöbb eszközt előre beprogramozhatjuk a kívánt hőmérsékletre, így mire hazaérünk, kellően felfűti a lakást. Az időzítő funkcióval az éjszakai kikapcsolást is beállíthatjuk.
A wifi modul hasznos lehet, hiszen az interneten keresztül egyszerűen vezérelhetjük bárhol is vagyunk, például ha elfelejtettük leállítani, vagy hazaérkezés előtt bekapcsolnánk.
Léteznek olyan klímák, amelyek távirányítójában hőmérséklet érzékelő van, így termosztátként is használhatjuk. Ilyenkor tegyük a távirányítót arra a helyre, ahol a kívánt hőfokot szeretnénk. Figyeljünk arra, hogy rálásson a klímára és vezérelni tudja.
Egyes gyártók külső termosztátot is gyártanak a termékeikhez, amelyekkel összekötve a klímaberendezést a helység tetszőleges pontján mért hőmérséklettel is szabályozhatjuk.
Bizonyos modellek légterelése automatikus, így a fűtési üzemmódban a meleg levegőt lefelé irányítja, hűtéskor a hideg levegőt a mennyezet felé tereli. Ha viszont manuálisan kell állítani, ne felejtsük el a lapátokat lefelé állítani, így biztosítva az egyenletes légelosztást.
Ha ruhát szárítunk, célszerű fűtésről a párátlanító funkcióra kapcsolni. Előnye, hogy anélkül csökkenti a levegő páratartalmát, hogy a berendezés jelentősen megváltoztatná a levegő hőmérsékletét.
Nyaralókban vagy ritkán használt ingat
lanokban, helyiségekben hasznos a temperáló fűtés funkció. Ha a szoba hőmérséklete 8 fok alá csökken, a berendezés automatikusan fűteni kezd, így fagykár nélkül vészeljük át a téli időszakot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.