Nem mindegy, hányadiknak születtél: a születési sorrend a szerelmi életedre is kihat

Woman.
Shutterstock/Copyright (c) 2016 Billion Photos/Shutterstock. No use without permission. - Billion Photos
párkapcsolat személyiség születési sorrend
A TikTok-trend, amely szerint attól függ, kivel érdemes randiznod, hogy hányadik gyerekként születtél a családba, több millió felhasználó érdeklődését felkeltette. Ám a felkapott teória nem újkeletű. A születési sorrend szerinti randizás elmélete az 1900-as évek elejére nyúlik vissza.

A #birthorderinrelationships hashtag több mint 58,6 millió posztban jelent meg a TikTok-onSzámos felhasználó megerősítette, hogy korábbi kapcsolatai alátámasztják azt az elméletet, hogy a születési sorrend meghatározza a szerelmi életet és ranidzási szokásokat. Nem véletlenül, a teória nemcsak egy vicces TikTok-trend, hanem pszichológiailag is alátámasztott tény. A születési sorrended közvetlen hatással van a személyiségedre és a kapcsolataidra, beleértve azt is, hogy kivel randizol. 

születési sorrend, randevú, párkapcsolar
A születési sorrend hatással van a párkapcsolatra is
Forrás: Shutterstock

A születési sorrend és szerelmi élet közötti összefüggés elmélete már több mint egy évszázada létezik

Alfred Adler osztrák pszichológus, az individuálpszichológia megalkotója szerint a születési sorrend magyarázatot adhat a partnerrel való kompatibilitásra, mivel a legidősebb gyermek alfa mentalitása egészítheti ki a legjobban a legfiatalabb testvér személyiségét, aki inkább követő típus. Más szóval, a képesség, hogy félelem nélkül átvegye az irányítást, a „legidősebb gyermek szindrómának” köszönhető, amelyben az idősebb testvérként betöltött szerep vezetővé és problémamegoldóvá formál. Noha minden család és minden ember más és más, a születési sorrendbeli helyzettől függően vannak közös vonások is.

A legidősebb gyermekek vezetői és tervezői a kapcsolataiknak

Legidősebbként az elsőszülöttek úgy érezhetik, a hierarchiában a testvéreik felett állnak, hozzászoktak ahhoz, hogy ők a vezérek, s noha Adler születési sorrend-elmélete szerint az elsőszülöttek nagy teljesítményűek, problémamegoldók és gondoskodók, Karen Stewart szexuálpszichológus és párkapcsolati terapeuta szerint ezek az erős tulajdonságok irányító tendenciákat is eredményezhetnek. 

A randizás terén a legidősebb gyerekek számos jó tulajdonsággal rendelkeznek. Először is, cselekvésorientáltak, így a randevú megtervezését szívesen magukra vállalják. Ugyanakkor a legidősebb gyerekek odaadóak és megbízhatóak is. S bár önmagában azzal sincs semmi baj, ha valaki vezető személyiség, az állandó irányítási igény árthat is a kapcsolatban. A legidősebb gyerek előfordulhat, hogy nem tudja, hogyan alkalmazkodjon vagy legyen rugalmas a partnerével szemben, ami problémákhoz, nézeteltérésekhez vezethet, ezért fontos, hogy odafigyeljen arra, hogy a társa ne érezze magát láthatatlannak a párkapcsolatban. Ehhez az kell, hogy a „nagy testvér ” időnként próbáljon meg lemondani az irányítás egy részéről.

A középső gyerekek igyekeznek elkerülni a konfliktusokat

Felnőttként a középső gyerekek gyakran elvesznek a sűrűjében. Nem biztosak az identitásukban, mert amikor az idősebb testvérrel vannak, ő kistestvérként bánik velük, de egy fiatalabb testvérrel szemben a nagy testvér hatalmát vagy dominanciáját gyakorolják, és ez összezavarhatja őket. E folyamatos kötélhúzás miatt a középső gyerekek gyakran vállalják a béketeremtő szerepét. Hajlamosak meghátrálni a konfliktusoktól, mert azt szeretnék, ha minden rendben lenne. A családi béketeremtő szerep azonban kimerítő számukra, ezért a kapcsolatokra — beleértve a romantikus kapcsolatokat is — úgy tekintenek, mint valamire, ami túl sok munkát igényel. Néha ez olyan rossz kommunikációs készségek kialakulásához vezethet, mint például a konfliktusban az elzárkózás. Ezzel szemben a középső gyerekek verbálisan harciasabbak lehetnek a kapcsolatokban, mert hozzászoktak ahhoz, hogy meg kell küzdeniük azért, hogy hallathassák a hangjukat. Ez valószínűleg attól is függ, hogy milyen a kapcsolat az idősebb és a fiatalabb testvérekkel.

A legkisebb gyerekek izgalmat visznek a szerelmi kapcsolataikba

A család „babájaként” ismert utolsók gyakran elkényeztetettnek, extrovertáltnak és kissé lármásnak tűnnek a születési sorrend elmélete szerint. Míg legidősebb testvéreik minden lépését figyelik, addig a legfiatalabbakat jellemzően lazább pórázon tartják a szülők. Egyszerűen fogalmazva, sokkal több mindent megúszhatnak. Mivel az utolsónak születettek hozzászoktak ahhoz, hogy a családban több a hierarchiában magasabban lévő családtaghoz ragaszkodnak, társfüggőség is kialakulhat a párkapcsolataikban. A másik oldalról viszont, aki hozzászokott, hogy elkényeztetik és minden igényét kielégítik, előfordulhat, hogy minden levegőt elszív a párja elől kapcsolatban.

Minden párkapcsolatban szükség van az egyensúlyra. Ezért a legkisebb gyerek vidám szelleme és kalandvágya vonzó lehet egy elsőszülött vagy akár egy szabálykövető középső gyermek számára. A „kicsi” spontaneitása az izgalom és az összetartozás érzését kelti, és ezek az érzések fontos építőkövei lehetnek egy kapcsolatnak. 

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.