Házikedvenceinket is megviseli az óraátállítás: így segíthetsz nekik

kutyapuszi
Shutterstock - Prostock-studio
téli időszámítás állat cirkadián ritmus óraátállítás
Vasárnap hajnalban elkezdődött a téli időszámítás, ami nem csak az emberek biológiai ritmusára, de az állatokéra is hatással van. Az óraátállítás okozta feszültség többnyire csak pár napig tart.

Vasárnap hajnalban beköszöntött a téli időszámítás, ami mindannyiunkra hatással van. Egyeseknek a biológiai órája is felborul, másokat csak az zavar meg, hogy egy órával korábban sötétedik. A kutatók szerint azonban nem csak az emberekre, de házikedvenceinkre is hatással van az óraátállítás. 

A kutyák hozzászoktak ahhoz, hogy egy adott időpontban sétáltatják őket
A kutyák hozzászoktak ahhoz, hogy egy adott időpontban sétáltatják őket
Forrás: Shutterstock

Az óraátállítás után állatok belső órája is felborul

Amikor tavasszal és ősszel óraátállításra kerül sor, nemcsak az emberek, hanem az állatok is összezavarodnak. Az időeltolás okozta változások a kedvenceinkre is hatással van, ugyanis az ő napirendjük szorosan kötődik az emberi időbeosztáshoz. A hirtelen változás stresszt okozhat náluk, ami hat a viselkedésükre, a táplálkozásukra és az alvásukra is. A kutyák például hozzászoktak ahhoz, hogy egy adott időpontban sétáltatják őket, és mivel sokuk szigorúan igényli a napi rutint, az egyórás eltolás zavart és szorongást okoz. A hirtelen változás miatt előfordulhat, hogy korábban vagy épp később kérnek enni, ahogyan azt a belső órájuk diktálja. 

Hogyan segítsünk az állatoknak az átállásban?

Az állattartók több módszerrel is enyhíthetik kedvenceik számára az óraátállítás okozta stresszt.

  1. Fokoztos átállás: Már az óraátállítást megelőző napokban elkezdhetjük kismértékben módosítani az étkezés és a séta idejét, hogy kedvencünk hozzászokjon a változáshoz.
  2. Rendszeres testmozgás: A mozgás csökkenti a szorongást, így kedvencünknek is segít levezetni a feszültséget.
  3. Új rutin bevezetése: Az óraátállítás jó lehetőség arra, hogy új szokásokat építsünk be a kedvenceink életébe, például egy kis extra játékot vagy sétát.

A haszonállatok is megsínylik az időeltolást

A haszonállatok, például a tejelő tehenek is érzékenyek az óraátállításra. A fejés, amit a gazdák általában mindig ugyanakkor végeznek, komoly kihívássá válhat, ha az állatok belső ritmusa felborul. Az állatok biológiai órája nem vált át azonnal az új időszámításra, így előfordulhat, hogy nyugtalanok és stresszesek lesznek, ami a tejhozam csökkenéséhez vezethet.

tehén, boantrópia
A tejelő tehenek is érzékenyek az időváltozásra
Forrás: Shutterstock

Az óraátállítás a vadon élő állatokra is hat

Bár a vadon élő állatok viselkedése nem igazodik közvetlenül az emberi tevékenységekhez, de az óraátállítás rájuk is hat, különösen, ha emberekhez közeli területeken élnek. Például a madarak, őzek, szarvasok alkalmazkodnak az emberi aktivitási ciklusokhoz, például az autós forgalomhoz. Az óraátállítás miatt azonban változik az emberek közlekedési és tevékenységi szokása, ami rossz hatással lehet az állatokra.

őz
A vadon élő állatok is megérzik az óraátállítást
Forrás: Shutterstock

 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.