Ha problémákkal küzdesz a házasságodban vagy párkapcsolatodban, nem ritka, hogy te vagy éppen a párod a válás lehetőségén gondolkoztok. Azonban, ha egy kevésbé végleges megoldást kerestek a gondok orvoslására, érdemes fontolóra venni a próbaválás lehetőségét. Azonban az ilyen fajta különélés csak akkor működik, ha világosan meghatározzátok a szándékaitokat és elvárásaitokat, egy határozott időkeretet állapítotok meg, és tisztában vagytok a szabályokkal, amelyek érvényesek az elválás ideje alatt.
A próbaválás egy megállapodás a házastársak között, amely során a pár időt tölt el egymástól távol. Sok esetben a különélés alatt az egyik fél teljesen elköltözik. Ha azonban nem tudod megfizetni egy második otthon költségeit, akkor élhettek ugyanabban a házban, de ilyenkor az egyik fél egy külön szobába költözik. A különélés ideje alatt te és a párod egy közös időkeretet állapítotok meg, amely alatt külön éltek, de jogilag továbbra is házasok maradtok. A próbaválás nem egyenlő a válással (vagy a jogi különválással), és nincs jogi hatása a házasságra vagy a vagyoni jogokra.
A próbaválás előnyei pártól függően eltérőek lehetnek. Azonban gyakori, hogy a házastársak úgy érzik, a próba különélés jótékony hatással van a kapcsolatukra, mert:
A próbaválás tisztább képet adhat a kapcsolatról. Amikor konfliktus közepén állunk, vagy zűrzavarban érezzük magunkat a bennünket foglalkoztató érzések miatt, nehéz világos döntést hozni a kapcsolat jövőjéről. A távolság lehetőséget ad arra, hogy szükséges tisztánlátást és perspektívát nyerjünk a helyzetben, ami segíthet eldönteni, hogy befejezzük-e a házasságot, vagy sem. Néha a külön töltött idő segíthet újraértékelni, mi fontos számunkra, és mit szeretnénk a házasságunktól.
A próba különélés csak akkor működik, ha mindkét házastárs egyetért az időkeretben, a szabályokban és a szünet általános okában. Az egyik legnagyobb előny, amit tehetsz, ha leülsz a pároddal, és részletesen kidolgozod a megállapodást írásban.
A különélési megállapodás egy írásos dokumentum, amelyet mindkét házastárs aláír, és amely magyarázza a próbaválás szabályait és időkeretét. A különélés „szabályainak” írásba foglalása megszünteti a félreértéseket az elvárások terén, és arra ösztönzi mindkét felet, hogy a megfelelő úton haladjanak.
Ez a kérdés személyes döntés, amelyet a házastársaknak együtt kell meghozniuk.
Ha jó viszonyban vagy a pároddal, és biztos vagy benne, hogy mindketten értitek a szünet okait és elvárásait, lehet, hogy nincs szükségetek írásos megállapodásra. Azonban, ha a jövőben válásra kerülne sor, a különválás időpontja fontos lehet az ügyetek szempontjából.
Ha van írásos megállapodásotok, nem lesz kérdéses, mikor váltatok külön. A legtöbb esetben jobb, ha van egy megállapodás, mint ha nincs.
A különélési megállapodás feltételei attól függnek, mik a céljaitok és elvárásaitok párként.
Ha azt tervezitek, hogy külön éltek, miközben dolgoztok a problémáitok megoldásán, és a cél a kibékülés, akkor érdemes belefoglalni a különélés végső időpontját.
Meg kell beszélni azt is, hogy folytatjátok-e a közös bankszámlák és hitelkártyák használatát, ki marad a közös otthonban (szemben azzal, aki elköltözik vagy átköltözik egy külön szobába) és ki fog gondoskodni a háziállatokról. Ha gyermekeitek vannak, döntenetek kell arról is, ki lesz a fő gondviselő, és hogyan és mikor töltötök el időt velük.
Hasznos lehet létrehozni egy próba különélési ellenőrző listát, amely tartalmazza az összes fontos szempontot számodra. Amikor leülsz a pároddal, hogy megvitassátok a különélés feltételeit, ehhez a listához nyúlva biztosíthatod, hogy a megállapodás minden igényednek megfeleljen.
Bár a próbaválásnak lehetnek előnyei, fontos figyelembe venni a potenciális hátrányokat is. Először is, érzelmileg megterhelő lehet, különösen, ha az egyik fél nem teljesen támogatja az ötletet. Másodszor, zavaró lehet a gyermekek számára. Elengedhetetlen, hogy legyen egy tervetek arról, hogyan beszéltek majd a gyermekeitekkel a különélésről, és hogyan tartjátok fenn a rutinjaikat és a megszokott időbeosztásukat.
A próba különélés potenciális hátrányai komolyak, és fennáll a veszélye, hogy több kárt okoztok, mint hasznot. Ezért ha a próba különélés mellett döntötök, érdemes egy mentálhigiénés szakember segítségét kérni, hogy megbizonyosodjatok arról, hogy valóban ez a megfelelő opció számotokra.
Ahogy korábban említettük, a próba különélésnek nincs olyan jogi hatása, mint a jogi különválásnak. A jogi különválás egy olyan jogi folyamat, amely megváltoztatja a házassági státuszodat (már nem vagy házas, de még nem is vagy elvált, tehát nem házasodhatsz újra).
A jogi különválás lehetővé teszi a bíróság számára, hogy felossza a házassági vagyont, pénzügyi támogatást rendel el, és eldöntse a gyermekelhelyezést. Ezzel szemben a próba különélés nem jogi folyamat. Ezért sem te, sem a párod nem kérheti a bíróság segítségét a különélés alatti problémák eldöntésében.
Ha te és a párod pénzt keres, vagyont szerez, örökséget kap, vagy adósságot halmoz fel, a bíróság csak azután osztja fel ezeket, hogy az egyik fél hivatalosan benyújtja a válási kérelmét.
Bár a próba válás önmagában nem befolyásolja a válásodat, a különválás időpontja hatással lehet rá.
Például, ha a próba különélés alatt az egyik fél megismerkedik valakivel és új kapcsolatot kezd, előfordulhat, hogy nem tudod a házasságtörést válási okként felhozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.