Fekete a vasaló alja? Ezzel a konyhai kellékkel könnyen megtisztíthatod

tisztítás szennyeződés vasaló vasalás
A vasaló talpának tisztán tartása a vasalás megkönnyítése mellett azért is fontos, hogy a ruhákon ne keletkezzenek fekete foltok és csíkok. A vasaló tisztításra számos praktika létezik és a tisztítás könnyebb, mint gondolnád.

Senki sem akarja azt megvárni, hogy a vasaló tönkretegye a ruháit. Még a legjobb gőzölős vasalókat is tisztítani kell és a szakértők azt javasolják, hogy ha gyakran vasalunk, akkor akár havonta is érdemes elvégezni a tisztítást. A kemény vízből származó ásványi maradványok és a vasalandó anyagok szálai a vasalólaphoz tapadhatnak, ahol a hő beleégeti őket, és ez pedig perzselési nyomokat, rozsdát, barna, vagy fekete foltokat okozhat. Ha a vasaló alja már befeketedett, az azt eredményezheti, hogy a vas kevésbé hatékonyan működik, ami egyrészt megnehezíti a vasalást, másrészt komoly kárt, legrosszabb esetben akár még tüzet is okozhat. 

vasaló talpa fekete, vasalás, vasaló tisztítás
vasaló talpa fekete, vasalás, vasaló tisztítás
Forrás: Shutterstock/Leestudio

Mit tehetsz, hogy a vasaló sokáig ép maradjon?

A vasaló rendszeres tisztítása segít karbantartani, és meghosszabbítja az élettartamát. A vasaló talpának épségéért pedig sokat tehetsz a vasalások során. 

Figyelj arra, hogy a ruhákon lévő mintákat kikerüld a vasalás során. A ruhákat pedig mindig az előírt hőmérsékleten vasald, hogy se a kedvenc pólódba, se a vasalóba ne tegyél kárt.

 Ha például a műszálas, vagy kötött felsőket nem a megfelelő hőmérsékleten vasalod, akkor azokból apró ruhaszálak tapadhatnak a vasaló aljára, amelyek a hőtől teljesen beleéghetnek és egy idő után vastag réteget és elszíneződést okozhatnak a vasaló talpán. A gyertyaviasz például kitűnő talptisztító, ami egyben védi is a vasalót. Fehér gyertyaviaszt olvassz fel egy edényben, majd márts bele egy gyapjúrongyot, és ezzel alaposan töröld át a már langyosra hűlt vasaló talpát. Eltávolítja a szennyeződéseket és emellett a vasaló is jobban csúszik majd a vasalás során. A viasz védőréteget képez, de a gyapjún marad a nagy része, ezért nem fog ráolvadni más ruhákra vasalás közben - bár biztonságképpen egy rossz ruhadarabot vasalj át a tisztítás után.

A vasaló talpának tisztán tartása a vasalás megkönnyítése mellett azért is fontos, hogy a magasabb hőfokon vasalható, főleg fehér ruhákon ne keletkezzenek  fekete foltok és csíkok. A tisztításra számos praktika létezik és a vasaló tisztítás könnyebb, mint gondolnád.

Praktikák a vasaló talpának tisztítására 

Ha a vasaló talpa megérett a tisztításra akkor még véletlenül se ess neki egy késsel, vagy bármilyen éles tárggyal a szennyeződés eltávolításának, mert ezzel maradandó karcolásokat hagyhatsz a vasalón, amitől gyakorlatilag használhatatlanná válik. Több praktika is létezik a vasaló talpára ragadt szennyeződések eltávolítására. Van, amelyiket csak akkor érdemes alkalmazni, ha a vasaló talpa már teljesen kihűlt. Egyes tisztítások viszont a még meleg talp mellett hatékonyak. 

1. Citromlé

Az egyik legjobb és leggyorsabb módszer a vasaló talpának megtisztítására, ha egy citromlével átitatott kendőt ráteszel, és legalább egy órán át hagyod szobahőmérsékleten hatni.

Fontos, hogy mielőtt bekapcsolnád a vasalót, teljesen öblítsd le róla a citromlé maradványait, különben az ecetsavban lévő szénhidrátok „megsülhetnek” a felületen, és még több gondot okozhatnak. Ha igazán alapos tisztítást szeretnél, helyezz egy citromszeletet a foltos részre, és fordítsd rá a vasalót úgy, hogy a súlya rányomódjon a szeletre – hagyd így 1-2 órán át, majd meleg vízzel öblítsd le végül pedig egy tiszta mikroszálas törlővel vagy pamutkendővel töröld át, hogy a vasaló talpa újra ragyogóan tiszta legyen.

2. Dörzsi szivacs

Ahogy fentebb is felhívtuk rá a figyelmet, éles tárgyakat semmikép se használj a vasaló tisztításához. Az enyhén szappanos fémszálas dörzsi szivaccsal azonban hatékonyan ledörzsölheted a vasaló talpát, amikor az már hideg. A dörzsi szivacs nem karcolja össze a vasaló talpát és ahogy a lábosokon és tepsiken lévő makacs szennyeződéseket, úgy a vasaló talpát is képes szépen és hatékonyan megtisztítani.

3. Olívaolaj

A már kihűlt vasaló talpát kend be olajjal, majd szórj egy kevés sót a talp felületére. Homokot is használhatsz, bár sót nagyobb valószínűséggel találsz majd otthon.  Ezután egy puha rongy segítségével töröld le a szennyeződéseket. Ezután egy másik tiszta ronggyal töröld át a felületet, majd vasalj néhány percig egy már nem használt anyagot, például egy régi konyharuhát.

4. Ecet és só

A meleg vasalótalpon frissen keletkezett ragacsos piszkot leszedheted sóval. A még meleg talp esetében önmagában is jó súrolószer. Szórj egy keveset egy enyhén nedves vattára, majd ezzel dörzsöld át a felületet. Ez a módszer nem karcolja össze a talpat és leszedi a ráégett szennyeződést. Ha ez nem segít, akkor pedig kombináld egy kis ecettel. Ehhez egy kis lábosban keverd össze egyenlő arányban az ecetet és a sót, majd melegítsd fel, de ne túl forróra, hogy még kézzel fel tudd vinni a talpra. A masszával borítsd be vékonyan a vasaló talpát, majd egy szivacs puhábbik felével jól súrold végig a felületet. Majd egy enyhén nedves tiszta törlőronggyal mosd le a maradékot.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.