Ezért ne vesd be az ágyadat azonnal reggelente

ágy, ágyazás, hálószoba, ágy bevetése, reggeli rutin
Forrás: Shutterstock/Krakenimages.Com -
hálószoba paplan ágy higiénia ágynemű
Rossz ötlet azzal kezdeni a reggelt, hogy egyből beveted az ágyad. Ilyenkor az ágyban lévő melegtől nedves levegő könnyen bent rekedhet a takaró alatt, ami tökéletes környezetet teremt a kellemetlen kis élősködők számára.

Az elmúlt években egyre népszerűbbé vált a közösségi médiában az a felvetés, hogy ha ébredés után egyből bevetjük az ágyat, azzal akár magunknak is árthatunk. A londoni Kingston Egyetemen egy, a 2000-es évek közepén végzett kutatás alátámasztja azt az elképzelést, hogy ha túl gyorsan vetjük be az ágyat, az poratkák jelenléte miatt egészségügyi problémákat, például allergiát és asztmát idézhet elő. Tehát ideje felhagyni a reggeli ágyazással – különösen akkor, ha allergiás vagy.

bevetetlen ágy
Komoly oka van annak, hogy miért jobb döntés, ha az ágy bevetetlen marad reggel.
Forrás: Shutterstock/Myibean

Miért ne ágyazz be reggel?

Az éjszakai alvás után a reggeli ágyazás szinte belénk van nevelve gyerekkorunk óta, ám a kutatások szerint, ha azonnal beágyazunk, azzal baktériumtenyésztő hellyé változtathatjuk az ágyunkat. A poratkák és baktériumok imádják a sötét, meleg és párás környezetet, és még a legújabb hipoallergén technológiával készült ágy matracok sem jelentenek ellenük teljes védelmet.

Ha az ébredés után azonnal beágyazol, a testünk alvás közben elveszített nedvessége csapdába kerül, ideális környezetet teremtve a poratkák elszaporodásához.

Ezek az apró, szabad szemmel nem látható élősködők az elhalt hámsejtekkel táplálkoznak, és akár asztmát vagy más allergiákat is okozhatnak. Bár sokan úgy tartják, hogy a reggeli ágyazás nagyszerű módja a produktív napindításnak, valójában az egyik legegészségtelenebb szokás, amit felvehetsz. Egy átlagos nyolcórás alvás során ugyanis testünk körülbelül 0,5–1 liter vizet veszít a pórusainkon keresztül. Ez a nedvesség beszívódik a pizsamánkba, az ágyneműnkbe, és matracvédő nélkül magába a matracba is. A nedvesség mellett elhalt hámsejteket is hátrahagyunk, amelyek a poratkák táplálékául szolgálnak. A reggeli ágyazás csapdába ejti az alvás közben elveszített nedvességet a takaró alatt, a bőrünkről származó poratkákkal és baktériumokkal együtt. Ez a sötét, meleg és párás környezet pedig ideális táptalajt nyújt a poratkák számára, amelyek így zavartalanul táplálkozhatnak és szaporodhatnak.

Hogyan tudhatod meg, hogy vannak-e poratkák az ágyadban?

A poratkák mikroszkopikus élősködők, amelyek az elhalt hámsejteken táplálkoznak, és általában ott tartózkodnak, ahol pihenünk, például a puha bútorainkban, az ágyneműnkben és a matracunkban. 

Bár szabad szemmel nem látod őket, a jelenlétükre vannak utaló jelek. A duzzadt orrüreg, ami horkoláshoz, tüsszentéshez és köhögéshez vezethet, erős jel arra, hogy poratkák vannak az ágyadban, és allergiás vagy rájuk. Valójában az allergiát a poratkák ürülékében, vizeletében és lebomló testeikben található fehérjék okozzák. 

 

Hagyd lélegezni az ágyadat

Érdemes hagyni a takarót legalább egy órára szellőzni minden nap felkelés után. Ha reggel nincs ennyi időd, ne aggódj. Az ágynemű maradhat úgy, ahogy éppen kikeltél az ágyból, és szellőzzön addig, amíg hazaérsz.

Így legalább tudhatod, hogy alaposan kiszellőzött. Érdemes egész évben folytatni ezt a gyakorlatot, nemcsak a nyári hónapokban. „Vannak, akik csak nyáron hagyják lélegezni az ágyukat, és úgy gondolják, hogy télen a hideg időjárás miatt ezt nem kell megtenni. Pedig a központi fűtés télen ugyanilyen mértékben vonzza a poratkákat/ágyi poloskákat.” mondta a népszerű Instagram oldalt (Mrs D's Cleaning Reviews) vezető, háztartási praktikákban jártas Mrs. D. 

Mosd az ágyneműdet rendszeresen

Mrs. D. azt is javasolja, hogy hetente egyszer mossuk ki az ágyneműt magas hőfokon egy antibakteriális tisztítószerrel. Ez nemcsak a poratkák távol tartásában segít, hanem a lepedőidben megbúvó baktériumokat is elpusztítja. Az ágyat havonta érdemes alaposan kitisztítani porszívóval és gőztisztítóval, hogy megszabaduljunk a kórokozóktól és élősködőktől. Továbbá elengedhetetlen a paplanok és párnák félévenkénti mosása – teszi hozzá. 

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.