Bár a közös alvásnak rengeteg előnye van, érdemes több szempontból is megvizsgálni, hogy ez valóban mindenkinek jót tesz-e – neked, a cicának, és akár a leendő párodnak is. Hiszen egy doromboló macska vagy egy szuszogó kutyus kifejezetten nyugtatóan hathat rád, növelheti az összetartozás érzését, és a kisállatnak is biztonságot nyújthat. De mi történik akkor, ha a jövőbeli párod nem akar egy ágyban aludni a kiskedvenceddel? Mi van, ha őt zavarja az állandó mozgás, a szőr, vagy egyszerűen úgy érzi, hogy ez a helyzet csökkenti a kettőtök közötti intimitást?
Ilyen helyzetekben az is előfordulhat, hogy választás elé kerülsz, a kis kedvenc vagy a kapcsolat? Ez nem mindig könnyű döntés, hiszen egy hosszú évek óta melletted alvó cicát vagy kutyust hirtelen kizárni a hálószobából komoly stresszt okozhat mindkettőtöknek.
Képzeld el a következőt: egy hosszú, fárasztó nap után végre lefekszel és a kiskutyád odakuporodik a lábad mellé, vagy a cicád dorombolva simul hozzád. Azonnal nyugalmat árasztanak, csökkentik a stresszt és biztonságérzetet adnak. Az állatok közelsége sok gazdi számára valódi érzelmi támogatást jelent, hiszen a simogatásuk és jelenlétük növeli a szervezetünk oxitocin szintjét, ami segít ellazulni és boldogabbnak érezni magad.
De van ennek hátulütője is. Szőrös családtagjaink közelsége megnyugtat ugyan, de sok cica imád éjszaka játszani, levadászni a lábujjadat, vagy éppen csak rohangálni. Ne feledjük, ők alapvetően éjszaka vadásznának. Persze az is lehet, hogy a te szőrpamacsaid lámpaoltás után veled együtt szunyókálnak reggelig. Mert ilyen is van. A macskákhoz hasonlóan a kutyák is hajlamosak elfoglalni az egész ágyat, vagy legalábbis a takaró közepén összegömbölyödni, hogy te a matrac szélén szinte vigyázzállásban aludj.
Cesar Millan, a híres kutyasuttogó, gyakran foglalkozik a gazdik és a kutyáik közötti viszony dinamikájával. Szerinte a kutyákkal való együtt alvás egyértelműen pozitív hatással lehet a kötődésre, de egyensúlyban kell lennie a gazdi tekintélyével. Ha a kutya úgy érzi, hogy a gazdi mellett vagy a fejénél fekhet az ágyban, az azt jelezheti számára, hogy ő a főnök, ami dominanciaproblémákhoz vezethet. Millan tanácsa szerint a legjobb, ha a kutya csak az ágy szélén vagy a lábaknál fekhet, így megmarad a határ, és a gazdi tekintélye nem csorbul.
A macskák esetében Jackson Galaxy más szemszögből vizsgálja a közös alvást. Szerinte, ha egy macska a gazdi ágyában alszik, az nemcsak a bizalom jele, hanem a területi biztonságé is. Ha a macska jól érzi magát az ágyban, az azt jelenti, hogy otthon érzi magát, és elkötelezett a gazdi felé. Azonban Galaxy szerint fontos, hogy a macskának legyenek saját terei is a lakásban, ahol ő diktálja a feltételeket. Így, ha szükséges, könnyebb lesz különválasztani az alvóhelyeket, ha új partner érkezik az életetekbe.
Az „egy ágyban a kiskedvenccel” helyzet okozhat némi konfliktust is a párkapcsolatban. Egy friss kutatás szerint a párok 63%-a elismeri, hogy az ágyban alvó kutya vagy macska néha feszültséget kelt a kapcsolatukban. Egyik fél talán teljesen elfogadja, míg a másik úgy érzi, hogy a kisállat megosztja a teret. Az ágy az intimitás és a kötődés helye, és ha egy kiskedvenc is ott van, az néha elnyomhatja a romantikát.
Ha mindkét fél egyetért a közös alvásban, az szuper, de ha az egyikőtök csak a másik kedvéért engedi be az állatot az ágyba, az hosszú távon súrlódásokhoz vezethet. Előfordulhat, hogy a kedvenc állandóan közétek fekszik, megnehezítve az összebújást vagy az éjszakai alvást.
Fontos, hogy a kiskedvenc szempontjait is figyelembe vedd! Egy ágyban aludni a gazdival megerősítheti a kötődést, és a legtöbb kutya imádja a közös szundit, mert ez azt jelzi számukra, hogy ők is a falkához tartoznak. A macskák kicsit mások, nekik az ágy inkább egy terület, amit birtokolnak, és ez a közelség jelezheti, hogy teljesen megbíznak benned.
De mi történik, ha hirtelen kizárod őket a szobából? Ezzel felboríthatod a megszokott rendet, és szorongást, viselkedésbeli problémákat válthatsz ki. Ezért, ha úgy döntesz, hogy külön alvásra szoktatnád a cicát vagy kutyát, fontos a fokozatos átállás: biztosíts neki kényelmes, biztonságos alvóhelyet, és légy türelmes, míg elfogadja az új szabályokat.
Egyedülálló nőknél (és férfiaknál is) gyakori, hogy a kiskedvenc az ágyban köt ki. Miért is ne, hiszen a kutya vagy cica melegít, társaságot nyújt, és sokszor helyettesítheti az emberi közelséget. De mi történik, ha hirtelen belép az életedbe egy új partner? Egy férfi (vagy nő), aki mondjuk allergiás a kutyaszőrre, vagy egyszerűen nem akar állatokkal aludni? Az ilyen helyzetek könnyen konfliktushoz vezethetnek.
Sok férfi elsőre nem is mondja ki, hogy ez zavarja, mert úgy érzi, hogy a kiskedvencet riválisként kezelni gyerekes dolog. De ha látja, hogy te mennyire ragaszkodsz a kedvencedhez, akkor lehet, hogy inkább csendben félreáll, mint hogy a kapcsolat érdekében konfrontálódjon.
• Ha úgy döntesz, hogy a kisállat az ágyban maradhat, tartsatok be bizonyos határokat. Például, legyen meg a kedvenc saját helye az ágyon, és ne engedd, hogy az egész ágyat elfoglalja.
• Ha a párod úgy érzi, hogy túl sok helyet foglal el a kutya, kezdd el apránként leszoktatni őt az ágyban alvásról. Tegyél egy kényelmes párnát az ágy mellé, és próbáljátok ki, hogy ott alszik.
• Ha új kapcsolatba lépsz, és a kutyád vagy cicád már megszokta, hogy veled alszik, beszélj róla az elején! Tudd meg, hogy ő mit gondol erről, mert az ő véleménye is számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.