Partra mosta az óceán a végzet hírnökét: így néz ki a rémisztő mélytengeri lény

szörny óceán mélytengeri halak hal
Hihetetlenül ritka hal tetemét vetette ki magából a tenger. A végzet hírnökének is nevezett szíjhalfélét Kalifornia partjainál találták.

Idén már másodszor találtak Kalifornia partjainál szíjhalat, amelyet másnéven „a végzet hírnökének” neveznek. Először augusztusban mosott egyet partra az óceán, azt amatőr kajakosok vették észre. A másik mélytengeri lény teteme pedig múlt héten bukkant fel a grandview-i strandon Encinitasban.

Oarfish, szíjhal, 2019 Japán, mélytengeri lény
A végzet hírnöke, mélytengeri lény: egy 2019-ben Japán partjainál talált szíjhal
Forrás: AFP

Ben Frable, a Kaliforniai Egyetem oceanográfiai intézetének tengeri gerinces gyűjteményének vezetője szerint a szíjhal a világ legnagyobb csontos hala, és az 1900-as évek eleje óta mindössze a 20 ilyen példányt találtak különböző tengerpartokon.

„Kaliforniában nem gyakoriak. Ezek a halak általában mélytengeri, nyílt óceáni környezetben élnek" - mondta a tudós.

A mélytengeri lények felbukkanása természeti katasztrófát jelez

A hosszú, szalagszerű halak tetemeinek megjelenésért a globális felmelegedés lehet felelős. Ezek a furcsa lények jellemzően a mezopelágikus zónában élnek, ahova már nem jut el a fény, és csak nagyon ritkán jönnek a felszín felé.

A szíjhalakat a végzet hírnökeként is emlegetik, a hiedelem szerint megjelenésük természeti katasztrófákat vagy földrengéseket jelez. A „ryugu no tsukai” néven is ismert lények a japán néphagyomány szerint a tenger istenének, Ryūjinnek a szolgái. 2011-ben a nagy földrengés előtti hónapokban 20 szíjhaltetemet találtak a japán partokon.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.