Földünk 70%-át víztömeg borítja, az emberiséget pedig évezredek óta foglalkoztatja, hogy milyen lények népesítik be a mélységet. Történelmi idők óta regélnek rémisztő tengeri szörnyekről a tengereket járó hajósok. Ezek jó része bizonyosan a képzelet szüleménye, ám egyik-másik lény létezésének van tudományos alapja. Lássuk az 5 legismertebb példát!
A mitológia és folklór az adott nép világlátásának lenyomata, a rettegett tengeri szörnyekben pedig a tengeri népek víz iránti tisztelete, félelme nyilvánul meg. Hisz a végtelen tengerek mind a mai napig rengeteg titkot, annál is több veszélyt őriznek, a mitikus tengeri lények pedig ezeket testesítik meg. Számos esetben valódi állatok adták a kreatúrák alapját.
Mivel tóban él, a sokak által várt Loch Nessi Szörny nem fog a listán szerepelni.
Minden tengeri szörnyek leghírhedtebbike az északi mitológiából származó kolosszális fejlábú, a Kraken. Hatalmas csápjaival egész hajókat rántott a mélybe, tapadókorongjai pedig tüskéket rejtenek. Évszázadokon át tartotta rettegésben az északi hajósokat, legendáját később más népek is átvették.
A Kraken alapját minden bizonnyal az északi vizekben élő, 10-13 méteres óriás tintahal inspirálta, ami hajókkal ugyan nem, de ámbráscetekkel már elbánik.
A zsidó és keresztény mitológiában gyökerező Leviatán leginkább egy tengeri kígyóra vagy sárkányra hasonlított hosszú testével, aki megsemmisítő hatalommal uralta a tengereket. Valószínűleg tengeri kígyók vagy bálnák adtak alapot a legendának, a vallási szövegekben pedig inkább a borzasztó túlerőben lévő ellenség metaforájaként szolgált.
Szinte minden tengeri nép mesélt történeteket félelmetes tengeri kígyókról, melyek közül a Skandináv Jörmungandr a legismertebb. A cselszövés istenének, Lokinak a fia volt, Odin azonban az óceánba vetette, ahol olyan hatalmasra nőtt, hogy körbeérte a földet, míg farkába nem harapott.
Thor ádáz ellensége és a mítosz szerint amikor elengedi a farkát, bekövetkezik a Ragnarök, azaz a világvége.
Szirének esetén még érthető lenne, de mégis ki az aki retteg egy sellőtől ? Hiszed vagy sem, hajósok körében számos kultúrában rossz ómennek számított, ha kifutása előtt sellő látogatta meg a hajót, mert azt jelentette, hogy útja során el fog süllyedni. Az idők folyamán a sellők alakja összemosódott a tengerészeket varázslatos énekükkel magukhoz vonzó, vérüket kiszívó szirénekkel, így a sellőktől való félelem innen is táplálkozhat.
A Fülöp-szigeteki folklórban egy roppant tengeri sárkány, a szarvas orrú Bakunawa tartotta rettegésben az embereket. Elbeszélések alapján olyan hatalmasra nőtt, hogy képes volt felfalni a holdat, és nem csak a végtelen vizeket, de a levegőt és az alvilágot is bebarangolta.
Vihart támaszt, földrengést, valamint napfogyatkozást okoz, de megijed a hangos zajoktól, így ha edényeket ütünk, visszaköpi a holdat.
Ha valaki azt hinné csak a régi időkben meséltek tengeri szörnyekről, mert a modern technológia segítségével mindenre van tudományos magyarázat, csalódnia kell. Ugyanis egy 1997-es ultra mély frekvenciájú hangfelvételről 2012 óta terjednek a szóbeszédek, miszerint az egy eddig ismeretlen tengeri lénytől származik, amit Bloop névre kereszteltek. Remek példája ez annak, hogy az embert milyen ősi rettegés hatja a tengerrel szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.