A pszichopata jellemvonások felismerésének nehézsége abban rejlik, hogy a pszichopata gyakran képes megtéveszteni a környezetét; és elbűvölő, kedves, karizmatikus személynek álcázva magát képes észrevétlenül befolyásolni másokat. A pszichopatából hiányzik az empátia: őt a legkevésbé sem érdekli, ha megbánt másokat. Céljai elérése érdekében a hazugságoktól sem riad vissza, sőt, gyakran másokat kihasználva, önző módon törtet és nem foglalkozik a tetteinek következményeivel. A kutatások szerint a pszichopátia kialakulásában genetikai tényezők is szerepet játszhatnak, de a gyermekkori bántalmazás vagy a gyerekkorban megélt traumák szintén okozhatnak ilyen jellegű személyiségzavart.
Egy tanulmány szerint érdemes odafigyelni a nonverbális jelekre, ugyanis ezek alapján könnyebb kiszűrni a pszichopata jellemvonásokat. Ezek a mozdulatok ugyanis ösztönösen jönnek az adott személyből, így gyakran akár egy-egy fejmozdulat is árulkodó lehet. Egy tanulmányban olyan bebörtönzött férfiakat vizsgáltak, akiknél különböző mértékben voltak fellelhetőek a pszichopata jellemvonások. A kutatások során a szakemberek megállapították, hogy azok a férfiak, akik magasabb pontszámot értek el a pszichopata tulajdonságokat illetően, több kézmozdulatot használtak a velük készített interjúk alatt, mint azok, akiknél a zavar alacsonyabb mértékben volt jelen.
Egy másik tanulmány szerzői 213 bebörtönzött nővel készítettek interjúkat, amelyek során az alanyoknak egy kérdőívet kellett kitölteniük, hogy a szakemberek felmérjék, milyen mértékben felelnek meg a pszichopata jellemvonásoknak. Ezeket videóra rögzítették és a kutatók egy észlelési algoritmus segítségével megfigyelték, hogy a magasabb pszichopátia pontszámmal rendelkező nők hajlamosabbak voltak több ideig mozdulatlanul tartani a fejüket, mint azok, akik alacsonyabb pontszámmal rendelkeztek. A kísérletben résztvevők átlagosan az interjúk 40 százalékában végeztek az átlagos pozíciótól eltérő „mérsékelt fejmozgásokat”, míg a pszichopata nők esetében az interjúk nagy részében minimális fejmozgás volt megfigyelhető.
Ez nem jelenti azt, hogy a fejmozgás alapján egyértelműen ki tudjuk szűrni azt, hogy valaki pszichopata, vagy sem, hiszen ez mindig szakember dolga, de ha ezeket a gyanús jeleket tapasztaljuk, akkor jobb megtartani a két lépés távolságot.
Az utóbbi években jelentős előrelépések történtek a pszichopata személyek gyógyítására vonatkozóan. Korábban a pszichopátia gyógyítása lehetetlennek tűnt, mivel ezzel a személyiségzavarral küzdő egyének képtelenek az empátiára, így a hagyományos pszichoterápiás megközelítések nem igazán jöhetnek szóba az esetükben. Dr. Abigail Marsh kutatásai során arra a következtetésre jutott, hogy a pszichopata ember agyi struktúrája eltér a nem pszichopata személyekétől – különösen az agynak azon része, amely a félelmek és az érzelmek feldolgozásáért felel. Ez a felfedezés kulcsfontosságúnak bizonyult a pszichopátia gyógyításában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.