Katherine Bennell-Pegg, Ausztrália első női űrhajósa és a Nemzeti Űrügynökség (ASA) űrtechnológiai igazgatója a közelmúltban egy Sydney-ben rendezett konferencián beszélt az univerzum titkairól és a földönkívüli életről. Úgy véli, nem az a kérdés, hogy vannak-e idegenek, hanem, hogy tudunk-e velük kapcsolatot létesíteni.
„Biztos, hogy vannak idegenek odakint. Nem gondolom, hogy köztünk járnának, még ha néha úgy is tűnik” – tette hozzá az űrhajós, aki tisztában van az univerzum hatalmas méreteivel és az emberi technológia korlátaival. Szerinte a legnagyobb kihívás az, hogy miként találjuk meg ezeket az idegen lényeket, hiszen a világegyetem hatalmas, és az emberiség technológiai szintje még nem elég fejlett az alapos kutatáshoz. Katherine Bennell-Pegg szerint a világegyetem nagysága szinte felfoghatatlan. Az elmúlt hat év alatt az űrtávcsövekkel végzett kutatások során közel 6 000 exobolygót fedeztek fel. Ezek a bolygók más csillagok körül keringenek, és sokuk olyan zónában helyezkedik el, amely akár az élet kialakulására is alkalmas lehet. „Az esélyek szerintem azt mutatják, hogy valahol van élet” – folytatta Bennell-Pegg. „De az izgalmas kérdés az, hogy ha találunk is ilyen életet, képesek leszünk-e valaha kommunikálni velük? Ki tudja.”
Egy másik akadállyal is szembe kell néznünk: a távolság miatt, amikor a James Webb Űrteleszkóp képeket készít, azok a felvételek mindig a múltat mutatják, mivel a fény hatalmas távolságokat tesz meg, mire elér minket, így nem a jelenlegi állapotát látjuk a bolygóknak, csillagoknak. „Az, amit látunk, nem feltétlenül létezik ma is” – hangsúlyozta Bennell-Pegg. A komunikávió tehát ezért is nehézkes lenne: az időbeli különbségek szinte áthidalhatatlanok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.