Az abrosznak mágikus ereje van - Hihetetlen ünnepi babonák nyomában

hiedelmek, babonák, érdekességek
Shutterstock - SIVStockStudio
hiedelem babonák érdekességek
Egykor hittünk a babonákban, mára már alig ismerjük őket. Olyan feledésbe merülő hiedelmeket gyűjtöttünk, amelyek ha hisszük, ha nem, még ma is hozzájárulhatnak az ünnep varázsához.

Mit tegyünk, ha fekete macskát látunk, miért ne üljünk az asztal sarkához, mit jelent, ha viszket a tenyerünk–rengeteg hiedelem még ma is a köztudatban él, ám vannak olyan elfeledett babonák, amiket ma már csak mosolyogva hallgatunk.

hiedelmek, babonák, érdekességek
A babonák közül az egyik legnépszerűbb a péntek 13-ról szóló.
Forrás: Shutterstock

Mik voltak a leghajmeresztőbb népi babonák?

Az abrosznak mágikus ereje van

Az ünnepi terítéknek manapság is megadjuk a módját, de valószínűleg mára már kevesen tulajdonítanak nagy jelentőséget magának a terítőnek.  Anno valóban hitték, hogy a többnyire fehér, kizárólag ilyenkor használt abrosznak varázsereje van, amelyet mosás után elveszít a következő karácsonyig

Elővették, ha beteg volt a háznál, és ezzel takarták be a mihamarabbi gyógyulás reményében, de egyfajta kabalaként használták a búza vetésekor és a gyümölcsfák szárba szökkenésekor is.

Nem dobjuk ki a szerencsét

Sok kicsi sokra megy alapon elődeink az utolsó morzsaszemet is összeseperték az asztalról, mivel úgy gondolták, azzal együtt a mázlinkat is kidobnánk a szemétbe. Ezt természetesen senki nem szerette volna reszkírozni, így végül az állatok jártak jól, akik megkapták az így összegyűlt maradékot

Gazdáik remélték, hogy ennek köszönhetően a háztájiak is jó egészségnek örvendenek majd.

Erre csörög a dió

Csonthéjas kedvencünknek nem csak az elmaradhatatlan bejglik töltésekor jutott kiemelt szerep. 

Különös figyelem irányult a feltörésre váró példányokra is, hiszen úgy tartották, ezek képesek megjósolni, hogy mi vár ránk a következő esztendőben.

 Az egész éves jólléthez egészséges dióra volt szükség, ha azonban pechesnek bizonyultunk, és rosszul választottuk meg a feltörnivalót, gyengélkedésre és betegeskedésre számíthattunk.

Örökké tartó mézeshetek

Az esküvőt követő boldog és felhőtlen időszaknak soha nem kellett véget érnie, ha decemberben a pár gyakorta fogyasztott mézes ételeket. 

Igaz vagy sem, azt mondták, hogy az aranyló nektár megédesíti a hitvesek életét, a fenséges mézes krémesek láttán pedig mindenkinek elszállt a kedve attól, hogy erre rácáfoljon.

Igazán mákosok lehetünk

Nem véletlen, hogy a mákos szó a szlengben szerencsés illetőt jelent, hiszen aki sokat tudhatott magáénak ezekből az apró fekete szemekből, az nem szűkölködött semmi másban. 

Hála a régieknek, számos téli étel elengedhetetlen hozzávalója a mák, ezért ha a bőség jelképeként is ismert összetevőből szerettünk volna falatozni, csupán egy ízletes kalácsra, flódnira vagy gubára kellett igent mondanunk.

Helyben voltunk

A legtöbben háziasszonyként kötelességünknek érezzük, hogy igazán kitegyünk magunkért a karácsonyi vacsora közben. Ugyan ma mindent megteszünk azért, hogy az asztaltársaság jól érezze magát, korábban vallották, hogy a ház asszonya nem kelhet fel az asztaltól. 

Noha valószínűleg a pihenés is jólesett, a cél az volt, hogy a tyúkok ellessék, hogyan kell egy helyben maradni és sok-sok tojást tojni.

Mindent a maga idejében

Az utóbbi években nem ritka, hogy már napokkal, sőt hetekkel Szenteste előtt előkerülnek a díszek és teljes harci díszben pompáznak a karácsonyfák. Ez szöges ellentétben van a korábban bevett szokásokkal.

 Régen hitték, hogy a fenyőket nem érdemes ideje korán bevinni a lakásba, mivel a korai dekorálást a kapzsisággal azonosították.

Szőrén-szálán

A hiedelem szerint a szépségünk hamar elmúlhat, ha az ünnep estéjén fésülködünk, ha szerettük volna megóvni a külsőnket, érdemes volt már délután eldugni a hajkeféket.

Az így keletkezett hiányérzetünkön azonban könnyen segíthettünk egy körültekintően összeállított viselettel, hiszen abban mindenki egyetértett, hogy ilyenkor a legszebb ruhánkat kell magunkra öltenünk.

Mint hal a vízben

Mégis ki ne szeretné gondtalanul élvezni az életet? Ahhoz, hogy az ember jól érezze magát a bőrében, hozzájárul az is, hogy elégedett-e a munkájával. Talán ezért gondolhatták egykor, hogy a menüben helye van a halas ételeknek is, amelyek a karrier felfelé ívelését idézhették elő. 

A halászlé fogyasztója olyan zavartalanul haladhatott felfelé a ranglétrán, akár a pikkelyesek úsznak előrefelé a vízben.

Apropó pikkelyek: megérte a főzéskor is jelen lenni, hiszen ha sikerült hozzájutnunk egy leeső pikkelyhez, az a pénztárcánkba téve a gyors meggazdagodás reményével kecsegtetett.

Rend a lelke mindennek

Ha már nagyon unjuk az ilyenkor szokásos nagytakarítást, emlékezzünk arra, mit mondtak dédanyáink idejében. 

A rendetlenség állítólag vonzotta a bajt, ezt pedig nyilvánvalóan mindenki szerette volna elkerülni, ezért minden tőle telhetőt megtett, hogy csillogjon-villogjon a ház.

A mosás ugyanakkor kakukktojás volt a házimunkák között, hiszen tiltott tevékenységnek számított a piros betűs decemberi napokon. Nem véletlenül, hiszen betegséget és balszerencsét tulajdonítottak neki.

Luca, Luca, kitty-kotty

Szerencsére nem minden tradíció merült feledésbe. A lucázásnak például a mai napig nagy sikere van a gyerekek és a felnőttek körében egyaránt. Noha a néhai kotyolás szerepét átvette a halloweeni jelmezes vonulás, és Luca-széket sem égetnek már olyan gyakran, számos zenés műsorral és történetmeséléssel sok helyen megidézik december 13. különleges hangulatát. Járj utána, hogy hol rendeznek a témába vágó eseményeket a közeledben!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.