Így mondj nemet: az elutasítás művészete

kapcsolat, elutasítás, pszichológia
Shutterstock - Prostock-studio
kapcsolat elutasítás pszichológia
Gyakran kerülünk olyan helyzetbe, amikor nem akarunk nemet mondani a másiknak, nehogy megbántsuk, ezzel viszont a saját életünket nehezítjük meg.

Természetes, ha szeretnél mindenkinek kedvezni a környezetedben, de az elutasításra való készség egy fontos tulajdonság- állítják a szakértők.

pszichológia, elutasítás, kapcsolatok
Az elutasítás nem feltétlenül tereli negatív irányba a társas kapcsolatokat.
Forrás: Shutterstock

Az elutasítás egyik fél számára sem kellemes érzés, ám a saját érdekedben is meg kell tanulnod nemet mondani.

Ha betartod az alábbi tanácsokat, jó eséllyel nem fogsz megbántani senkit.

1. Legyél segítőkész!

Ha valaki kérést intéz hozzád, de épp nem tudsz segíteni az illetőnek, légy empatikus, és adj tippeket a másik félnek, hogyan oldhatja meg nélküled a problémát. Ha például a költözködésben kér segítő kezet, felajánlhatsz egy megbízható céget. 

Ez elveszi a dolog élét: te is könnyebben mondod ki a nemet, és a másik is jobban fogadja.

Kiderül belőle, hogy komolyan veszed a kérést, de egész egyszerűen nem tudsz a másikra időt szakítani.

2. Fontos a körítés

A szimpla elutasítás kevésbé lesz bántó, ha bókokkal, kedvességgel „dekorálod”.

 Érzékeltesd, hogy tartózkodásod nem a másik fél ellen irányul, hanem a körülmények nem alkalmasak.

Például ha kapsz egy alkalmi munkaajánlatot, bátran hivatkozhatsz arra, hogy egyéb elfoglaltságaid miatt nem tudnál olyan professzionálisan teljesíteni, ahogy azt a munka megkívánná. Így kifejezheted, hogy ugyan a kérést megtisztelőnek tartod, de nem szeretnéd felelőtlen ígéretekkel kockára tenni a másik bizalmát.

3. Kerüld a zsarolókat!

Azok az emberek, akik nehezen viselik a visszautasítást, olykor lelki terrorral próbálják rábírni a másikat arra, hogy meggondolja magát. 

Ha úgy érzed, érzelmi manipulációval próbálnak csőbe húzni, tartsd magad a döntéséhez, de jelezd a kérő fél felé, hogy úgy érzed, tisztességtelen eszközökhöz folyamodik a meggyőzésed érdekében. 

Ne hagyd, hogy a másik ember megszégyenítsen csak azért, mert valamire nemet mondasz, hiszen ez nem gyengeség. A zsarolás ellenben az!

4. Sugározz erőt

A szorongó emberek tartanak attól, hogy ha egy ajánlatot visszautasítanak, akkor nem fogják őket szeretni. Valójában viszont pont az ellenkezője az igaz. 

Azokat, akik ismerik a saját teljesítőképességük határait, jobban tiszteli a környezetük.

 Tudják róluk, hogy ha igent mondanak, akkor biztos, hogy teljes erőbedobással fogják teljesíteni a vállaltakat. Az ígérgetőkkel kapcsolatban viszont a bizalmatlanság lesz az általános reakció.

5. Nem kell elkapkodni...

Biztosan veled is előfordult már, hogy olyan hirtelen jött a megkeresés, hogy szinte gondolkodás nélkül igent mondtál rá, ami később sok bosszúságot okozott. 

Ha hajlamos vagy elhamarkodottan dönteni, inkább mindig kérj gondolkodási időt, még akkor is, ha első pillantásra a felkérés belefér az idődbe.

 Konzultálj a pároddal, a főnököddel, és gondold át, biztosan nem élvez-e prioritást valami más. Hidd el, mindenki meg fogja érteni, ha igen!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.