Amikor az ember igazán szerelmes, imádata tárgyát rózsaszín szemüvegen keresztül látja. Ez a megszállottság egy bizonyos határt átlépve már egészségtelen, amit a tudomány limerencia néven emleget. A rögeszmés vágyakozás komoly pszichés problémákat jelezhet, cikkünkben ezeknek igyekeztünk utána járni.
Noha csak pár éve kapott tudományos terminust, a limerencia már évszázadok óta ismert jelenség. A rögeszmés vagy megszállott szerelem néven emlegették ezt a pszichés állapotot, mely a szépirodalomnak is tárgya volt.
A limerencia a szerelem egy irracionális, tolakodó, megszállott formája, amikor nem az adott személybe, hanem a róla kialakított képbe zúg bele az ember.
A szerelem kifejezés ez esetben valójában helytelen, inkább megszállottságról, ideologizálásról van, szó, amit az agy naivan szerelemnek érzékel. A limerenciában szenvedő személy intenzív érzelmi hullázást él át, minden gondolata az imádott személy körül forog, folyamatosan monitorozza reakcióját és keresi a lehetőséget kapcsolatteremtésre.
Ha pozitív visszajelzést kap, euforikus örömöt él át, elutasítás esetén viszont mély depresszióba esik, melyet gyakran pszichés tünetek is kísérnek. Magas pulzus, gyengeség, stressz, alvászavarok a jellemző tünetek, az érintett ember gyakran elhanyagolja saját szükségleteit.
Nem vesz tudomást az imádott fél esetleges negatív tulajdonságairól, erényeit viszont irreálisan felnagyítja, közben erős birtoklási vágyat érez.
Kivételek ugyan mindig akadnak, a limerencia tipikusan viszonzatlan szerelem esete, néhány esetben a másik fél nem is tudja, hogy valakinek minden gondolatát ő tölti ki. Plátói szerelem is hasonló eset, a különbség annyi, hogy abban az esetben valódi szerelemről lehet beszélni.
Limerencia kialakulásának hátterében gyakran állnak gyerekkori traumák, érzelmi elhanyagolás, önképzavar, kötődési problémák gyakran a hiányzó tulajdonságokat projektálják az imádott személybe. Gyakran az OCD , bipoláris zavar vagy a borderline személyiségzavar tüneteiként jelenik meg.
A rögeszme kötődési problémákat, egészséges párkapcsolat kialakítását is akadályozza, a kapcsolatfüggőség és párkapcsolati erőszak táptalaja lehet.
Annak ellenére, hogy egy igen kellemetlen tünetegyüttes, a limerencia nem számít kórképnek, a vele küszködők képesek mindennapi teendőiket ellátni. Ugyanakkor a pszichés problémák magas kockázata miatt nem szabad figyelmen kívül hagyni a tüneteket, és időben foglalkozni kell a jelenséggel.
Önismeret, személyiség fejlődés előtérbe helyezésével, valamint új hobbik felfedezésével elejét vehetjük a megszállottság elharapódzásának, a szociális háló növelése, társaságba járás pedig segíti a valódi emberi kapcsolatok fenntartását.
Ha viszont sehogyan sem boldogulunk, akkor érdemes szakemberhez fordulni, hogy gyökerestül szüntessük meg az okokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.