Karácsony alatti vészhelyzetek elkerülése: tanácsok és praktikák

karácsonyi balesetek megelőzése
Shutterstock - Roquillo Tebar
balesetek karácsony 2024 ünnepek
Sajnos a karácsonyi időszakban igen gyakoriak a balesetek és a betegségek. Baji Anikó, sürgősségi triázs, egészségügyi médiakommunikációs szakember és Dr. Kőnig Róbert gyermeksebész segít abban, hogyan előzzük meg a bajt.

Karácsonykor többszörösen megnövekszik az otthoni balesetek száma. Ezért a szakértők adnak pá tippet arra, hogy hogyan kerülhetjük el ezeket a kellemetlen pillanatokat a karácsnyi időszak alatt, vagy ha éppen már megtörtént a baj, mihez kezdhetünk. 

 Balesetek az karácsony alatt
Karácsony alatt hajlamosabbak vagyunk a figyelmetlenségre a nagy nyüzsgés miatt. 
Forrás: Shutterstock

Gyerek a karácsonyi konyhában

Karácsonykor a konyhában nagyüzemű munka folyik, ezért a szokásosnál is veszélyesebb hely. Elég egy óvatlan pillanat és megtörténik a baj. Igyekezzünk az ünnepek alatt lefoglalni a gyermekeket és a sütéstől-főzéstől távol tartani őket.

Ne csússzunk el

Sok az ember, nagy a zűrzavar, estére mindenki elfárad, kimerül, de a gyermekek még mindig szaladgálnak körülöttünk. Sok baleset a lépcsőkön következik be, pedig megelőzhető lenne. Hívjuk fel a rokonok figyelmét a lépcsők előtti gyermekbiztonsági ajtók használatára. Érdemes elpakolni a virágokat, díszeket, lámpákat az útból, ezek még a felnőttek számára is veszélyesek lehetnek.

Kérjünk segítséget

Sokszor kell felmásznunk létrára azért, hogy még ragyogóbbá varázsoljuk az otthonunkat. Figyeljünk arra, hogy minden bútor, amire felállunk, stabilan álljon. Ha feldíszítettük a fát, rögzítsük azt a falhoz vagy a szekrényhez.

Óvatosan a díszekkel!

Nagy csábítás a kicsiknek a díszes fa, ezért állítsunk köré egy gyermekvédelmi kerítést. A szaloncukrokat az ágak szélére tegyük és olyan magasságba, ahol a nagyobbaknak nem kell székre mászniuk ahhoz, hogy elérjék. Minél gyakrabban seperjünk, porszívózzunk a fa környékén, hiszen az éles tűlevelek a szájüregben, garatban könnyen elakadhatnak. A csillogó díszeket olyan magasra tegyük, hogy a gyermekek ne érhessék el. Könnyen beleharaphatnak, leverhetik őket, így azok összetörhetnek, a kicsik megvághatják magukat, szilánkokat nyelhetnek le

Mindent csak mértékkel

Karácsonykor sajnos hajlamosak vagyunk többet enni, pedig nem kell, hogy az ünnepet tönkretegye a gyomorrontás. A leghatékonyabb módszer a megelőzés. Együnk gyakrabban kisebb mennyiséget, és akkor kevesebb az esélye, hogy rosszul leszünk. Minden hirtelen, percek vagy órák alatt súlyosbodó, szokatlanul erős hasi fájdalom sürgős kórházi ellátást igényel.

Jaj, a macskajaj!

Ne igyunk éhgyomorra, és soha ne keverjük a különböző italfajtákat. Jó minőségűt vásároljunk, ne vegyünk házilag pancsolt készítményeket. Minden ital után igyunk egy pohár vizet. Ha már megtörtént a baj, igyunk sok folyadékot, de a pihenés, vagy a könnyed testmozgás is segíthet a közérzetünk rendezésében.

Mikor maradjunk otthon?

Ha az influenza vagy a COVID-19 fertőzés jeleit észleljük magunkon, inkább hagyjuk ki a családi összejövetelt. Ha pedig úgy ítéljük meg, hogy állapotunk rosszabbodik- lázunk tartósan, 2-3 napig magas, légzési nehézséget, fájdalmat érzünk a mellkasunkban, kínzó, száraz köhögésünk van, nagy erőfeszítésbe kerül a mozgás- kérjünk azonnal orvosi segítséget. A kórházba jutáshoz ne használjunk tömegközlekedési eszközöket, inkább hívjunk magunkhoz mentőt.

Nem mindegy, hova megyünk!

Az ünnepnapokon a háziorvos nem rendel, ezért azokkal az enyhébb panaszokkal, amikkel hozzá fordulnánk, a háziorvosi ügyeletet keressük fel. Ha gyógyszert szeretnénk felíratni, akkor is ide érdemes jönnünk.

Készüljünk fel a megbetegedésre

Ne feledkezzünk meg arról, hogy fogytán van a fájdalomcsillapító, a vitaminok, vagy a görcsoldó. A krónikus betegek vényre kapható gyógyszereiket célszerű időben felíratni az orvossal. Ilyenkor különösen keresettek például az emésztést elősegítő szerek, gyomorsav csökkentő készítmények, epeműködésre ható készítmények. Ha utazunk valahová, ne hagyjuk otthon a gyógyszereinket. 

Mit tegyünk, ha baleset ér?

Ha az ünnepek alatt bokaficamot vagy egy súlyosabb vágást, égést szenvedünk el, az ügyeletes traumatológiai rendelés kereshetjük fel. 

Mérlegeljünk!

A sürgősségi betegellátó osztályok többféle egészségügyi problémával foglalkoznak, és nem küldik el azokat sem, akik nem szorulnak azonnali ellátásra. Előfordulhat, hogy emiatt nekik több időt kell várniuk, ezért érdemes átgondolni, melyik ellátást vesszük igénybe. Könnyen lehet ugyanis, hogy a háziorvosi ügyelet közelebb van, mint a sürgősségi osztály. A leginkább akut esetek miatt természetesen az ünnepek alatt is bármikor hívhatjuk a mentőket a 104-es vagy a 112-es számon.

Nem árt telefonálni

Arról, hogy hol található a legközelebbi ellátóhely, az interneten lehet tájékozódni, de sajnos felnőttek számára nincs olyan oldal, ami egységesen gyűjtené ezeket. Alaposan utána kell nézni, sőt nem árt telefonon érdeklődni, nehogy zárva legyen az ügyelet, amit kinéztünk.

Hova fordulhatunk gyerekkel? 

A gyerekek esetében is hasonló az ellátás: van gyerek háziorvosi ügyelet, mint ahogy gyermeksürgősségi és gyermekmentő is. A gyermeksos.hu egy hiteles egészségügyi weboldal, ahol segítséget nyújtanak abban, milyen problémával melyik budapesti és Pest vármegyei ügyeleti kórházakba mehetünk.

Ilyenkor is kell beutaló?

Az ünnepek alatt nem kell aggódnunk, hiszen a beutaló szakorvosi ellátáshoz, szakrendeléshez szükséges, de sürgősségi esetekhez nem kell- ez így van az ünnepek alatt, de bármelyik hétköznapon is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.