A Mars havas tájai lenyűgözőek, de az életkörülmények rendkívül zordak. Az átlaghőmérséklet -65 °C körül mozog, míg télen a sarkokon akár -123 °C is lehet. Ennek ellenére a NASA-nak sikerült néhány látványos képet készítenie a Mars „téli csodavilágáról”.
A Marson kétféle hó fordulhat elő: az egyik vízjégből áll, mint a Földön, míg a másik szén-dioxidból, azaz szárazjégből. Sylvain Piqueux, a NASA Jet Propulsion Laboratory kutatója elmagyarázta, hogy a Mars vékony légköre miatt a vízalapú hó nem ér el a felszínig, mivel már a levegőben gázzá alakul. A szárazjégből álló hó viszont eléri a felszínt és ott meg is telepszik.
„A szén-dioxid jég négyes szimmetriájú szerkezete miatt tudjuk, hogy a szárazjég hópelyhei kocka alakúak" – mondta Piqueux. Hozzátette: „Ezek a hópelyhek olyan aprók, hogy kisebbek, mint egy emberi hajszál szélessége."
A kutatók kiszámították, hogy a szárazjég-hószemcsék mérete nagyjából egy emberi vörösvértesttel egyezik meg.
A Mars téli mesevilágáról készült képek nagyon ritkák, az éjszakai hóhullás megörökítése nehéz feladat. A bolygó körül keringő műholdak nem látnak elég mélyre a felhőkön keresztül, a felszíni roverek pedig nem képesek ellenállni a szélsőséges hidegnek. Ennek ellenére a NASA több jelentős felfedezést tett. A Mars Reconnaissance Orbiter 2003-ban az emberi szem számára láthatatlan fényt érzékelve először mutatta ki a szén-dioxid-havat. Később, 2008-ban a Phoenix leszállóegység lézeres műszerekkel észlelte a vízjégből álló havat.
Bár a Marson hulló hóról még nem készültek képek közvetlen közelről, a NASA által rögzített felvételek és adatok továbbra is lenyűgöző betekintést nyújtanak a vörös bolygó különleges természeti jelenségeibe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.