Több millió lány és nő szenved a menstruációs szegénységtől, amely a nélkülözhetetlen higiéniai termékek és a megfelelő oktatás hiánya miatt alakul ki. A probléma nem csak anyagi természetű: sok kultúrában tabu övezi a menzeszt és a termékenységet, akadályozva ezzel a nyílt kommunikációt és az ismeretek átadását. Világszerte egyre több ország és civil szervezet próbál megoldást találni a menstruációs szegénység csökkentésére ingyenes termékekkel és edukációs programokkal.
Világszerte több ország tett lépéseket, hogy ingyenesen hozzáférhetővé tegye a menstruációs termékeket, különös tekintettel az iskolákra. Legfőbb céljuk ezzel az, hogy csökkentsék a menstruáció miatti hiányzásokat és ezzel támogassák tanulmányaikban a fiatal lányokat. Skócia úttörőként 2020-ban ingyenesen elérhetővé tette a menstruációs termékeket minden nyilvános helyen, mint például a közösségi központok és ifjúsági klubok, míg Új-Zéland 2021 óta biztosít ingyenes higiéniai termékeket az iskolákban. Franciaország, Uganda, Botswana és Dél-Korea is csatlakozott az intézkedésekhez, különböző formában és különböző szintű támogatásokkal.
Az anyagi támogatások mellett sok ország, például Kenya és Dél-Afrika, eltörölte a menstruációs termékekre vonatkozó adókat, amelyeknek megvásárlása korábban jelentős anyagi terhet jelentett az alacsonyabb jövedelműek számára. Ezek a rendelkezések segítenek lebontani a menstruáció körüli társadalmi korlátokat, a könnyű hozzáférhetőség javítja a lányok és nők életminőségét és mentális egészségét is.
A menstruációs szegénység részben a tudáshiány következménye, különösen olyan kultúrákban, ahol tabu övezi a havivérzést. Nigériában szégyenérzet kíséri ezt a természetes folyamatot, ez pedig korlátozza a lányok társas kapcsolatait és az iskolai jelenlétüket. Persze, itt is vannak törekvések: a nigériai Abuja Hub Pad&Pant projektje keretében nemcsak higiéniai termékeket biztosítottak, hanem tájékoztatást is nyújtottak a menstruációval kapcsolatban, például megmutatták az újra felhasználható betétek elkészítésének módját, ami hosszú távon segíthet az önellátásban, ráadásul fenntartható is.
Az oktatás, ezáltal a tudatosság elősegítése világszerte hozzájárulhat ahhoz, hogy a menstruációval kapcsolatos félreértések és előítéletek megszűnjenek. Az olyan kezdeményezések, mint a Global Menstrual Equity Accelerator, célul tűzték ki, hogy a menstruációs termékekhez való hozzáférést és a menstruáció körüli tudatosságot nemzetközi szinten is támogassák a fiatal lányok és nők biztonságos és méltóságteljes életének érdekében.
A menstruációs szegénység megoldása nem csupán anyagi kérdés; a tudásbeli hiányok és a társadalmi tabuk leküzdése elengedhetetlen a valódi változáshoz. Az információhoz és higiéniai termékekhez való hozzáférés hosszú távon pozitív hatással lehet a nők életére, különösen a fejlődő országokban.
A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.
Hirdetés
A Premens vény nélkül kapható barátcserjekivonat-tartalmú gyógyszer.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.