A NASA felfedezett egy a Földnél nagyobb bolygót, amelyen élet által termelt gázok találhatók

űr, galaxis, univerzum, NASA
Shutterstock/Illusztráció - Gegham Davtyan
űrteleszkóp NASA bolygó
Sok mindent megváltoztathat ez a felfedezés. A NASA szerint olyan gázokat találtak ezen a bolygón, amelyet csak valamilyen "élet" termelhet.

Egy lenyűgöző felfedezés középpontjában áll a NASA legújabb eredménye: a James Webb űrteleszkóp segítségével egy olyan exobolygót találtak, amely nemcsak nagyobb a Földnél, de a jelek szerint olyan gázt tartalmaz, amelyet bolygónkön csak élőlények állítanak elő. Mit jelenthet ez az emberiség számára, és mik a következő lépések?

űr, galaxis, univerzum, NASA
A NASA által felfedezett bolygó érdekes lehetőségeket rejt
Forrás: Shutterstock/Illusztráció

Az univerzum határain túl: ismerjük meg K2-18 b-t, a NASA felfedezését

Az utóbbi évek űrkutatási eredményei közül a James Webb űrteleszkópáltal tett megfigyelések valósággal forradalmasították az univerzumról alkotott képünket. Az egyik legérdekesebb felfedezés egy K2-18 b nevű exobolygóhoz köthető, amely különleges tulajdonságai miatt került a tudósok figyelmének középpontjába.

Ez a bolygó a K2-18 nevű vörös törpe - kicsi, viszonylag hideg csillag - körül kering, annak lakható zónájában, ahol elméletileg folyékony víz is előfordulhat. Az exobolygó körülbelül 124 fényévnyire található tőlünk, mérete pedig 2,6-szorosa a Földének, tömege pedig 8,6-szorosa. Első ízben a NASA Kepler űrteleszkópja észlelte, amely 2009-ben indult úttörő küldetésére.

Az igazi áttörést azonban a James Webb űrteleszkóp érte el, amely alaposabban megvizsgálta a bolygó atmoszféráját, és döbbenetes eredményeket kapott. A 2023-as év során a K2-18 b atmoszférájában szén-dioxid és metán jelenlétét azonosították. Ezek a molekulák karbonalapú vegyületek, amelyek jelenléte érdekes kérdéseket vet fel egy potenciálisan életre alkalmas bolygó lehetőségéről.

A kezdeti Webb-megfigyelések már egy dimetil-szulfid nevű molekula lehetséges jelenlétét is kimutatták” - állítja a NASA. A dimetil-szulfid (DMS) Földön kizárólag élőlények által kerül az atmoszférába, főleg fitoplanktonok bocsátják ki tengeri környezetben.

Bár ezek az eredmények izgalmas lehetőségeket vetnek fel, a tudósok arra is figyelmeztetnek, hogy a bolygó nagy mérete miatt nem biztos, hogy lakható az emberi vagy más életformák számára. A K2-18 b belső szerkezete valószínűleg egy nagynyomású jégkéreggel rendelkezik.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.