5000 év után végre megfejtették a Stonehenge titkát

titok rejtélyes Stonehenge tudósok
A tudósok rájöttek, miért építették a híres monolitot. Egy új tanulmány szerint végre választ kaphatunk Stonehenge rejtélyének kérdésre.

A hatalmas Stonehenge építésének oka, amely körülbelül 5000 évvel ezelőtt kezdődött, hosszú ideje az egyik legnagyobb rejtély. Eredete, beleértve, hogy miért és hogyan építették még mindig heves viták forrása. A tudósok azonban most azt feltételezik, hogy a skót és walesi emberek a saját helyi köveiket hozták Wiltshire-be, mint egy jó szándékú hozzájárulást a szerkezet felépítéséhez. A híres kőkör lehet, hogy az egyesítés szimbólumaként épült, amely három különböző brit régiót kapcsolt össze. Ezáltal a Stonehenge egy erőteljes, és nagyon korai szimbóluma volt a brit egységnek.

Stonehenge
A Stonehenge titkát évek óta kutatják.
Forrás: Shutterstock/Laurence Berger

Stonehenge, az ősi brit egység szimbóluma

Egy új tanulmány szerint a Stonehenge építői megpróbálták megteremteni a „politikai egységet és közös identitást” Nagy-Britannia nagy részén, vagy akár az egész szigeten. A kutatók szerint a Stonehenge „monumentális kifejezése volt az egységnek az emberek, a föld, az őseink és az ég között.” Úgy vélik, hogy az emlékműnek egyesítő szerepe lehetett az ősi Britanniában, szimbolikus jelentősége mellett. 

„Az a tény, hogy minden köve távoli régiókból származik, így egyedülálló a több mint 900 brit kőkör között, arra utal, hogy a kőkörnek politikai és vallási célja is lehetett” – mondta a vezető szerző, Mike Parker Pearson professzor, a UCL Régészeti Intézetének szakértője. „Ez volt a brit népek egyesítésének monumentuma, amely örök kapcsolatukat ünnepelte őseikkel és a világegyetemmel.” 

Bár Anglia, Skócia és Wales nem léteztek a mai formájukban, amikor a Stonehenge-et mintegy 5000 évvel ezelőtt építették, tudjuk, hogy az építmény valóban mindhárom országot képviseli.

A Stonehenge híres sarsen kövei mellett körülbelül 80 darab úgynevezett idegen kőnek, bluestone-nak is otthont ad — a bluestone a nevét arról kapta, hogy ha eltörik, a friss törések nyomain, illetve, ha víz éri, kékes árnyalatúvá válik. A szakértők szerint ezek a kövek a walesi Preseli Hillsből származnak, de a legnagyobb darab, az Altar Stone Észak-Skóciából, akár 1000 kilóméter távolságból is érkezhetett. A kutatók kémiai elemzése alapján 95 százalékos pontossággal megállapították, hogy az Altar Stone az Orcadian-medencéből, Észak-Skóciából származik, és jelentős különbséget mutat a többi blue stone-hoz képest.

Ebben az új  tanulmányban a kutatócsapat azt állítja, hogy az Altar Stone-t az észak-skóciai neolitikus emberek hozták, mint hozzájárulást vagy ajándékot a déli embereknek.

 „Talán egy szövetség megerősítésére szolgálhatott, vagy hogy részt vegyenek abban a rendkívüli, hosszú távú együttműködésben, amelyet a Stonehenge felépítése képviselt és megtestesített” mondják a szerzők. Hasonlóképpen, a bluestone-okat a dél-walesi Preseli-hegység emberei is szállíthatták, mint saját hozzájárulásukat.

Ez a kiegészítő tanulmány most a Stonehenge építését „az egész szigetet átfogó egység emlékeként azonosítja, amely részben a kövek távoli és változatos eredetének megtestesítésén keresztül valósult meg”.

Timothy Darvill professzor, a Bournemouthi Egyetem régésze, aki idén hunyt el, úgy vélte, hogy Stonehenge egy ősi napóra volt, amely segítette az embereket az év napjainak nyomon követésében. A brit kutató szerint minden egyes sarsen egy-egy napot képviselt egy hónapban, így az egész helyszín egy hatalmas időmérő eszközzé vált. Más elméletek szerint Stonehenge gyógyító kultusz központja, templom vagy az ősök imádatának helyszíne volt.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.