Tudtad? Ezért veszélyes a telefonozás elalvás előtt egy órával

telefonozás
Shutterstock - Max kegfire
alvászavar pihenés telefonhasználat mentális egészség
Az alvásszakértők szerint a lefekvés előtti telefonozás nagy mértékben felelős az alvászavarok kialakulásáért. A kialvatlanság hosszú távon komoly egészségügyi következményekkel járhat – érdemes tehát megfontolnunk, hogy megéri-e hosszan híreket olvasni, üzenetekre válaszolgatni, vagy pörgetni a social media felületeket közvetlenül elalvás előtt.

Az alvászavar számos egészségügyi problémához vezethet: növeli a magas vérnyomás, a szívroham és a stroke kockázatát, befolyásolja az anyagcserét és az inzulinérzékenységet, ami által növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. Az alváshiány hormonális változásokat okozhat a szervezetben, amelyek következtében megnőhet az étvágy – különösen a szénhidrátok iránt – és ez súlygyarapodáshoz, elhízáshoz vezethet. A fizikai tüneteken túl az alvászavarok gyakran okoznak depressziós és szorongásos tüneteket, memória- és figyelemzavart, negatívan befolyásolják a reakcióidőt és a munkateljesítményt. Az elalvás előtti telefonozás pedig jelentősen növeli az alvászavarok kialakulásának esélyét.

telefonozás
Az elalvás előtti telefonozás jelentősen növeli az alvászavarok kialakulásának esélyét
Forrás: Shutterstock

Hogyan okoz alvászavart az elalvás előtti telefonozás?

1. A kék fény negatívan befolyásolja a cirkadán ritmust

A kék fény gátolja a melatonin nevű hormon termelődését, amely az elalvásért és a mély alvásért felel. A melatonint az agy közepében található tobozmirigy termeli és kulcsfontosságú szerepet játszik a cirkadán ritmus szabályozásában. A cirkadán ritmus egy belső biológiai óra, amely a testünk működését szabályozza. Felelős az alvás-ébrenlét egyensúlyáért, szabályozza a testhőmérsékletet és a hormonális aktivitást. Befolyásolja az étvágyat és az anyagcserét – ezért a test különböző módon reagál az ételre – attól függően, hogy mikor kerül elfogyasztásra. A cirkadán ritmus elsősorban a fény hatására működik – így az okoseszközök használatával jelentősen hozzájárulunk az egyensúly felborulásához.

2. Szorongást okoz

A rendszeres telefonhasználat és a közösségi médiában való folytonos, aktív jelenlét könnyen szorongáshoz vezethet. Ez a FOMO (fear of missing out), ami olyan érzést okoz az emberekben, hogy folyton lemaradnak valamiről.

Ha azt nézegeted elalvás előtt, hogy éppen ki hol nyaral, kivel bulizik, vagy melyik étteremben vacsorázik egy jót, akkor könnyen érezheted azt, hogy mivel te éppen kimaradsz ezekből az élményekből, mennyivel rosszabb életed van – ez elégedetlenséget és szorongást okozhat benned. Ezekkel a negatív érzésekkel jelentősen megnehezíted a dolgod, ha pihentető és nyugodt alvásra vágysz.

3. Túl sok inger

Ha lefekvés előtt híreket olvasol, videókat, képeket nézegetsz, az agyad annyi ingerrel terhelődik, hogy egy idő után szinte már lehetetlenné válik az a relaxált állapot, amely a kielégítő alváshoz szükséges. A videók, a hangok, és a különböző bejegyzések stimulálják az agyadat, így észrevétlenül egyre éberebbé válsz – ez pedig akadályozza azt a képességedet, hogy észlelni tudd, mekkora szükséged van a pihenésre.

4. Érzelmi hatások

A közvetlenül lefekvés előtt megtekintett bejegyzések – legyenek azok pozitív, vagy negatív tartalmak – erősen befolyásolják az érzelmi állapotunkat. A felfokozott érzelmek hatására nehezebben alszunk el, vagy ha sikerül is elaludni, nem lesz olyan pihentető az alvás, mint amikor nyugodt lelkiállapotban fekszünk be az ágyunkba.

A kielégítő, pihentető alvás és a testi-lelki-mentális egészségünk érdekében tehát érdemes legalább egy órával lefekvés előtt mellőzni a telefon használatát.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.