Ki mondta, hogy csak jó időben lehet növényeket ültetni? A kertészkedés az év minden napján felemelő tevékenység lehet; az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy csökkentsük a mindennapi stresszt és kikapcsolódjunk. Az egyszerű kertészeti feladatok, mint a gyomlálás, ültetés vagy locsolás, mind lehetőséget adnak arra, hogy a figyelmünket eltereljük a feszültségről és feloldjuk a rohanó világ okozta feszültségeket. Az ilyen típusú "mindfulness" tevékenységek javítják a mentális egészséget, mivel segítenek fókuszálni és jelen lenni a pillanatban. Bár a téli kertészkedés különleges kihívások elé állíthat bennünket, a friss zöldségek garantáltan megérik a fáradozást. Ha most ültetsz, tavaszra már élvezheted is az első saját terméseidet!
A fokhagyma az egyik legkönnyebben termeszthető növény, és kifejezetten jól tűri a hideget. A téli ültetés különösen előnyös, mert a fokhagyma hűvös időben szépen kifejlődik, és tavasszal gyorsabban növekszik. Csak válassz ki egy szép, egészséges fokhagymagerezdet, és ültesd el őket a talajba 5-10 cm mélyre. Tavasszal már láthatod is a hajtásokat, és nyárra egy szép, egészséges fokhagymát szüretelhetsz.
A spenót akkor érzi magát a legjobban, amikor a hőmérséklet 10-20°C között van, ezért legideálisabb ültetése ősszel és tavasszal van; de ha enyhe a tél, akkor ebben az időszakban is bátran elültethetjük, ugyanis gyorsan növekvő, hidegtűrő zöldség. Ha februárban vagy márciusban ülteted el, már áprilisban begyűjtheted az első hajtásokat. A spenót különösen jól érzi magát enyhén árnyékos helyeken, így az erősebb napsütésben is boldogulni fog. Ültethetjük közvetlenül a szabadföldbe is. A magokat 1-2 cm mélyre helyezzük a talajba – körülbelül 5-10 cm távolságra egymástól. Ha sorban ültetünk, akkor a sorok között 25-30 cm távolságot hagyjunk.
A téli hagymaültetés egyre népszerűbb a kertészek körében, hiszen számos előnnyel rendelkezik. A hagyma hidegtűrő növény, amely jól bírja a téli időjárás okozta kihívásokat. Ha ősszel vagy tél elején elültetjük, a hagyma gyökérzete már a hidegebb időszak alatt megerősödik. Ennek köszönhetően, amint megérkeznek az első tavaszi napsugarak, a növény gyorsabban növekedni kezd, és korábban hozhat termést, mint a tavaszi ültetésű hagyma.
A kelkáposzta olyannyira hidegtűrő zöldség, hogy akár a -10°C körüli hőmérsékletet is képes túlélni. A hideg időjárás nemcsak hogy nem árt neki, de a fagyos éjszakák után a levelei édesebbé és ízletesebbé válnak, mivel a növény cukrokat termel, hogy védekezzen a fagy ellen. Ha ősszel vagy télen ülteted el a kelkáposztát, a növény gyökerei megerősödnek a hideg hónapokban. Amikor tavasszal megérkezik a melegebb idő, a kelkáposzta gyorsan növekedésnek indul, így jóval korábban szüretelheted, mint ha csak tavasszal ültetnéd el.
A retek az egyik leggyorsabban növő zöldség. Ha télen elültetjük, a magok a hideg talajban nyugalmi állapotba kerülnek, de amint a hőmérséklet emelkedni kezd, gyorsan kicsíráznak és fejlődésnek indulnak. Így kora tavasszal, akár már márciusban friss retket szüretelhetünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.