7 dolog, amit tilos ecettel tisztítani

ecet
Shutterstock/New Africa -
takarítás otthoni tisztítás ecet
Ha környezetbarát tisztítási lehetőségekről van szó, az első, ami eszünkbe jut, az az ecet. Természetes fertőtlenítő tulajdonságai révén sokoldalúan használható a különböző háztartási tisztításokhoz. Azonban vannak olyan felületek, ahol nem biztos, hogy az ecet a legjobb választás.

Sokszor előfordulhat, hogy az otthonunk tisztítása során az ecetet, mint általános tisztítószert használnánk. Azonban vannak olyan felületek, ahol az ecet használata nem a legjobb választás, sőt, káros is lehet. Cikkünkben bemutatjuk azt a 7 felületet, amelyeken jobb, ha soha nem alkalmazzuk az ecetet. Emellett hasznos tippeket is adunk arra, hogy milyen alternatív tisztítószereket érdemes használni helyette.

ecet, vasaló
Az ecet vasaló tisztítására nem való.
Forrás: Shutterstock/Leestudio

Soha ne tisztítsuk ezeket a felületeket és tárgyakat ecettel

A háztartási ecet olcsó és hatékony tisztító- és fertőtlenítőszer, amit az utóbbi évtizedekben a konyhától a fürdőszobáig szinte mindenre használunk. Az ecet penész ellen is bevethető, vagy az ecet mosáshoz is használható, hogy puhábbak legyenek tőle a törülközők. A fehér ecet azonban nem minden felülettel kompatibilis és bizony, ha ezekre alkalmazod akár kárt is tehetsz benne. Helytelen használat esetén akár helyrehozhatatlan károkat is okozhat.  A 7 hely, ahol soha nem szabad ecetet használni, a következő:

  • 1. Ruhavasaló

Kerülje az ecet hozzáadását a ruhavasaló tartályához, mivel ez visszafordíthatatlan károkat okozhat a készülék belső mechanizmusában. Sok gőzölős vasalónak van egy védőbevonat a kamrában, amely érzékeny a savas anyagok, például az ecet okozta korrózióra.

Tipp: A legjobb tisztítási módszert a vasaló kézikönyvében találjuk. Ha a vasalónk öntisztító funkcióval rendelkezik, egyszerűen töltsük meg a tartályt vízzel, melegítsük fel a vasalót, húzzuk ki a konnektorból, és tartsuk a mosogató fölé a lemezzel lefelé. Nyomjuk meg az öntisztító gombot, hogy a forró víz és a gőz felszabaduljon, és hatékonyan eltávolítsa a szennyeződéseket.

  • 2. Kőből készült munkalapok

Azok a felületek, amelyeket gyakran tönkretesz az ecet, a kőből készült munkalapok, például a márvány. Az ecet savas jellege a természetes kőfelületeken maródást és tompaságot okozhat, és végül feloldhatja a követ. Az ecet a tartósabb felületekre, például a gránitra felvitt tömítőanyagokat is lebonthatja.

Tipp: Ecet helyett töröljük le a kőből készült munkalapokat egy jó minőségű mikroszálas törülközővel és enyhe általános tisztítószerrel. Ezt követheti vízből, izopropil-alkoholból és mosószerből készült fertőtlenítő oldattal is.

  • 3. Mosogatógépek/mosógépek

Talán már találkoztál azzal a tippel, hogy a mosogatógépet vagy mosógépet ecettel futtatod, hogy megbirkózz a kemény vízréteggel és a szagokkal. Egyesek még öblítőszerként is használják az ecetet.

Egyes tanulmányok azonban azt állítják, hogy az ecet önmagában nem hoz jelentős eredményeket, és a gumi alkatrészeket is lebonthatja.

Helyette ezt tegye
Az optimális eredmények és a mosógép élettartamának meghosszabbítása érdekében használjon kifejezetten mosógépekhez és mosogatógépekhez kifejlesztett tisztító- és szagtalanító termékeket, vagy használjon mosószódát és bóraxot.

  • 4. Kések

Csábító lehet, hogy drága konyhakéseinket olyan természetes tisztítószerrel tisztítsuk, mint az ecet. Hiszen az ecet nemcsak tisztít, de hatékonyan eltávolítja a rozsdafoltokat is a fémből. De az ecet savas oldat, így nemcsak a rozsdát marja le, hanem a rozsda által lakott fémet is korrodálhatja. Így az éles konyhakések végül csorbává és használhatatlanná válnak.

Tipp: A kések tisztításához használjunk mosószert és meleg vizet egy súrolószivaccsal. Ha pedig rozsdásak, akkor nagyon finom acélgyapottal óvatosan le is csiszolhatjuk őket.

  • 5. Kis készülékek

Az olyan konyhai kisgépek, mint a turmixgépek, kávéfőzők és kenyérpirítók tisztításakor általában nyugodtan használható ecet a műanyag és üvegfelületeken. Fontos azonban, hogy kerüljük az ecet alkalmazását a gumi, vagy a fém alkatrészeken, beleértve a rozsdamentes acélt is, amelyek korrodálódhatnak.

Tipp: A legtöbb készüléket egy jó minőségű mikroszálas törülközővel és vízzel lehet tisztítani. Ha egy kis extra erőre van szükség, adjunk hozzá enyhe, általános tisztítószert.

  • 6. Keményfa padlók

Számos padlóburkolat gyártó azt tanácsolja, hogy ne használjunk ecetet a keményfa padló tisztításához, és akár a garanciát is érvényteleníti az ecettel kapcsolatos károk esetén. A hígított ecet károsíthatja a fapadlók és bútorok védőbevonatát, ami zavaros, tompa vagy karcos megjelenést eredményezhet.

Tipp: Mindig kövessük a gyártó tisztítási útmutatóját. Ha ez nem áll rendelkezésre, válasszunk kifejezetten keményfa padlókhoz kifejlesztett tisztítószereket egy kiváló minőségű mikroszálas lapos felmosórongy segítségével.

  • 7. Elektronikus eszközök képernyői

Az elektronikus képernyők, például telefonok, tévék és számítógépek tisztítása trükkös lehet. Hajlamosak az ujjlenyomatokra és az olajos foltokra, ezért csábító, hogy olyan tisztítószerhez nyúljunk, mint az ecet, hogy eltávolítsuk ezeket a szennyeződéseket. A hígítatlan ecet használata azonban károsíthatja a képernyő tükröződésgátló tulajdonságait, és csökkentheti az érintőképernyő érzékenységét.

Tipp: Egy száraz velúrkendővel a legtöbb dolgot, például ujjlenyomatokat és foltokat is le lehet dörzsölni. De makacs foltok esetén használjunk egy nagyon nedves mikroszálas kendőt a szennyeződések eltávolításához, és polírozzuk ki a felületet egy szöszmentes mikroszálas üvegkendővel. 

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.