Férgek a csapvízben: jobb, ha ezen a településen most nem iszol a vízből

Shutterstock - Pheelings media
undorító Pilis férgek
Bejárta a teljes magyar médiát az ivóvízhálózat elfertőződésének híre. Pár nappal ezelőtt reppent fel a hír először, hogy fonalféreg által fertőzött ivóvíz folyt a csapokból a Budapesttől csupán 45 km-re fekvő községben, Pilisen. De vajon nálunk is felbukkanhatnak a kis élősködők?

Az ivóvíz minőség vizsgálata kiemelkedő jelentőséggel bír a lakosság egészségének megőrzése és az egészséges életvitel biztosítása szempontjából. A napokban felbukkanó fonalférgek azonban rendkívül alkalmazkodóképesek és sajnos nem kímélik az ivóvízrendszereket sem, felbukkanhatnak víztározókban és a csőhálózatokban egyaránt. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a fővárosi kormányhivatal megtiltotta a csapvíz fogyasztását Pilisen, miután a hétvégén fonalférgek jelentek meg a csapokból folyó ivóvízben. A hivatal a helyi vízügyi céget kötelezte, hogy biztosítson a helyi lakosoknak napi 3 liter vizet fejenként, egészen addig, amíg meg nem oldódik a probléma. Az ivóvízfogyasztásról szóló tilalom egészen addig marad érvényben, ameddig a fővárosi kormányhivatal újabb határozatban meg nem változtatja a döntést.

Ivóvíz szennyezettség: a fővárosi kormányhivatal megtiltotta a csapvíz fogyasztását Pilisen
Ivóvíz szennyezettség: a fővárosi kormányhivatal megtiltotta a csapvíz fogyasztását Pilisen
Forrás: Shutterstock

Ivóvíz ellátás: féreg ferült a vízbe

A társasághoz január 17-én érkezett bejelentés arról, hogy a Gárdonyi Géza utcában az egyik lakóház belső ivóvíz-hálózatának szűrőjében lárvák és egyéb élősködők jelentek meg. A település polgármestere elmondta, saját szemével látta a cérnavékony, 4-5 milliméter hosszú élőlényeket a vízben, és nemcsak lokálisan kapott az esethez kapcsolatos bejelentéseket, hanem a Pilis több pontjáról is.

Az ivóvíz szolgáltató először azt állapította meg, hogy a mikroszkópos vizsgálat szerint a szennyezés „nem a társaság üzemeltetéséből fakad, és ilyen kizárólag akkor fordul elő, amikor a családi ház fúrt kútját szabálytalanul összekötik az ivóvízhálózattal”, és hogy csak három utcát érint a szennyeződés. A kormányhivatal határozatában viszont most már az áll, hogy az üzemeltető a probléma okát a település ivóvízellátását biztosító ivóvíztároló medencékben találta meg. A három darab medencéből álló vízilétesítmény közül az I. és a III. medencében kimutatásra került az ivóvízből szemmel látható féreg, a II. medencében azonban nem.

A településen ideiglenesen IBC-tartályokat helyeztek ki
A településen ideiglenesen IBC-tartályokat helyeztek ki
Forrás: Shutterstock

Közölték, hogy az üzemeltető kizárta a rendszerből a két érintett medencét, és a fertőtlenítési folyamatokat a napokban végzik el. A település különböző pontjain 1 köbméteres víztartályokat állítanak fel, ahonnan a lakosok ingyenesen vihetnek haza ivóvizet.
Hivatalos tájékoztatások szerint a hálózati öblítések hatására az ingatlanon belül a belső rendszerből csak akkor tűnik el az oda már bejutott élőlény, ha a lakosok a belső hálózatukon lévő szűrőiket (csapokba gyárilag szerelt, vagy a bejövő vezetékre szerelt) leszerelik, a hálózatot átöblítik, a szűrőket pedig alaposan kitisztítják.

Tudtad?

A hengeresférgek törzséhez tartozó osztály egyedeinek alkalmazkodóképessége rendkívüli: előfordulnak a Föld valamennyi éghajlati övén, s – a sarkvidékektől a trópusokig – a legszélsőségesebb klimatikus viszonyok között is megélnek. Ott nyüzsögnek a talajban, a vízben, de akár más élőlények testében is.

Csak a higiénia nyújthat védelmet ellenük!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.