A jövő nem megváltoztathatatlan, bár észlelhetően már a jelenben is létezik. Ám Paulinyi Tamás szerint a sors pusztán különböző kimenetelű eseményeket jelenthet, tehát egy-egy történésnek csak valószínűsége van. Mégis hajlamosak vagyunk beleragadni egy-egy problémába, holott látjuk a változtatás, programozás szükségességét.
Kevesen vannak, akik elégedettek magukkal
Önmagát illetően kinek ezzel, kinek azzal van baja. Panaszaink listája többnyire mégis tüneti jelenségeket tár fel, a pozitív változást leginkább külsőségekben és tetszetős új szerepekben képzeljük el
– magyarázza a probléma okát a pszi-kutató.
Nem vagyunk elég szépek, viselkedésünk, életvitelünk kritizálható: csak pár önvádpont azokból, amelyek a betartott fogadalmakkal talán mégis megváltoztathatók. Sok függőségünk valóban és tapinthatóan káros következménnyel jár, például a dohányzás, az alkoholizmus vagy éppen az elhízás is sok mindenben korlátoz minket, de azért folytatjuk ezek „gyakorlását”, és várva az igazi döntésre, csak halasztgatjuk a rossz szokás abbahagyását. Az új év kezdete jó pillanatnak tűnhet ahhoz, hogy letehessük a múltat, és elkezdhessünk egy új jövőt. Azonban, mint tudjuk, nem elég a jót akarni:
a jóért tenni is kell.
A hibákat orvosolni, a változást megélni csak a korábbi, nem megfelelő viselkedésforma feladásával lehet.
A szokás, a vágyakhoz ragaszkodás pedig nagy úr. Az elérhető cél viszont egy jobb, teljesebb élet, megszabadulás mások és önmagunk életének fölösleges keserítésétől
– folytatja szakértőnk.
„Programozzunk” hát szebb jövőt! Könnyűnek hangzik, mégis a változás mintha a legtöbb esetben elmaradna. Ilyenkor vajon mi történik? Hol késik a várt „újjászületés”? Nos, talán az az oka, hogy
a felszíni gondok igazi magyarázata jobbára mélyen gyökerezik.
A legfontosabb az, hogy rádöbbenjünk, mik jelentik a változás igazi akadályait, amelyeknek a felszámolásával sok egyéb, tünetként jelentkező rossz szokásunktól is megszabadulhatunk. A felszíni változások a mélyebb okok érintetlenül hagyásával ugyanis nem tartanak sokáig, a részletkérdések megoldása a lényeget nem változtatja meg.
– szögezi le a pszi-kutató.
Az igazi hiányt sokak életében az jelenti, hogy végső soron nem a sorsukat élik: nem a hivatásuk a szakmájuk, nem a társuk, akivel élnek, vagy nem a nekik megfelelő lakóhely az, ahol az életük telik. A munkahelyváltás, egy kapcsolat és élethelyzet újra cserélése csodákra képes, így végső soron felérhet az újjászületéssel – magyarázza szakértőnk. - Az ilyen elhatározások azonban óriási elszántságot és erőfeszítést igényelnek, ehhez erőt pedig a valódi célok tisztán látása és őszinte felvállalása adhat.
Az igazi változás az őszinte magunkba szállással kezdődik, és a legalapvetőbb félelmeinkkel is szembe kell néznünk.
A rettegések, mint az életben általában, úgy itt is az elvesztéshez, ha úgy tetszik, a kevésbé lényeges vágyakhoz való ragaszkodásokhoz kötődnek. A szokások az ismert dolgok kényelmét jelentik
– magyarázza Paulinyi Tamás. – A járt utat a járatlanért elhagyni sokszor mégis érdemes, annak minden kockázatával együtt.
Ennek eldöntéséhez már magába a vágyott állapotba kell helyeznünk lelkivilágunkat, a helyes gondolkodás ugyanis kötöttségektől, elfojtásoktól mentes tudatállapotot feltételez. Éljük át bátran azt a jövőképet, amit megvalósítani tervezünk, vagyis
ne a múltból vizsgáljuk a jövőt, hanem a jövőből a múltat,
átlátva annak gyenge pontjait – tanácsolja a pszi-kutató. – Kezdjünk magunkkal párbeszédet, és adjuk át a szót a bölcsebbik énünknek, aki, tisztán látva sorsunk okait, elfogadni és szeretni tudja a jelenünket is.
Ha eljutunk kialakult szokásaink valódi mozgatórugóihoz, akkor jobbára arra döbbenünk rá, hogy a sorsunkhoz az egymásra halmozódó gyengeségeink vezettek, hogy a változtatások mindenkori elodázása volt az, ami a pillanatnyi kényelmességekből oktalan kötéseket teremtett. Az iránytű pedig mindig bennünk, az erő pedig mindig velünk volt, és van most is.
Talán meglepő, de a válasz pusztán annyi, hogy nem a hogyan a lényeg, hanem az, használjuk-e, avagy sem
– adja a választ szakértőnk. – A gondolkodás ilyenkor ugyanis valóban a tett halála lehet, mivel újabb félremagyarázásokat és kibúvókat teremt a változások elől. A morfondírozások szövevényes filozófiái újabb labirintusokba visznek, a lelkiismeret szerinti megvalósítások ugyanakkor az egyenes utat mutatják. Erőt véve magunkon kezdjük meg a változtatásokat azokon a területeken, amelyeken hitünk szerint valóban érdemes módosítani.
Ehhez természetesen bizonyos dolgokat el kell engednünk, másokról le kell mondanunk. Az idő mérőeszköze annak, mi is az igazán fontos nekünk.
Tegyük le tehát az értéktelenebb időtöltéseinket!
Az erő használata a súlyemeléshez hasonlatos: minél többet gyakoroljuk, annál több lesz belőle. A hittel és átérzett céllal végzett erőkifejtés önmagában is jutalom, és az egyenes út szabadságát tárja elénk. Feláldozni ugyanis nem a lényeges dolgokat kell, hanem a lényegteleneket. A helyes cselekvések állapotában tehát nem lemondunk a boldogságról, hanem azt abban éppen a legteljesebben élhetjük meg – folytatja a gondolatmenetet Paulinyi Tamás. – A kétségekre az a belső bizonyosság a válasz, ami mindnyájunkban amúgy is ösztönösen benne él a lelkiismeret szavában. Változzunk
tehát bátran és derűsen, és ne felejtsük, hogy a boldogság mindig jó tanácsadó!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.