Az olcsó ruháid valódi ára: a Shein falu borzalmai

webshop Shein munkakörülmény
A Shein nevű, magántulajdonban lévő kínai vállalat mindössze 5 év alatt nőtte ki magát globális óriássá, melynek becsült értéke körülbelül 60 millió dollár.

Talán te is vásároltál már a Shein applikáción keresztül, amit meg is értünk. Elképesztően olcsó termékeivel és a gyors kiszállítással emberek millióit nyeri meg magának  a webáruház évek óta. 

A,Selection,Of,Products,In,The,Shein,Online,Store.,Buying
Talán te is vásároltál már a Shein applikáción keresztül
Forrás: Shutterstock

A Shein népszerűsége a mai napig töretlen–de milyen áron?

A Shein falu

A kínai Kantonban található Panyu nyüzsgő környékét gyakran Shein falunak nevezik, ugyanis ez a terület ad otthont a gyárak hatalmas hálózatának, amelyek a világ legnagyobb fast fashion kiskereskedője számára gyártanak ruhákat. A varrógépek állandó zümmögése hajnaltól késő estig visszhangzik az utcákon, a munkások pedig fáradhatatlanul azon dolgoznak, hogy létrehozzák a ruhadarabokat, amelyeket hamarosan több, mint 150 országba szállítanak majd.

Hotan,,China,-,April,27,2019.,Uigur,Women,Work,In
Sjein falu - A varrógépek állandó zümmögése hajnaltól késő estig visszhangzik az utcákon
Forrás: Shutterstock

Ennek a virágzó iparágnak a felszíne alatt azonban nyugtalanító valóság rejtőzik: hosszú munkaórák, alacsony bérek és megkérdőjelezhető munkaügyi gyakorlatok.

Döbbenetes munkakörülmények

Panyuban a gyári munkások szinte állandóan dolgoznak. Sokan arról számolnak be, hogy heti 75 órát dolgoznak, ami messze meghaladja a kínai munkaügyi törvények által meghatározott törvényi korlátokat. Egy dolgozó így fogalmazott: 

Ha egy hónapban 31 nap van, akkor én 31 napot fogok dolgozni.

Sunscreen Clothing Production in Fuyang
A legtöbb alkalmazott reggel nyolctól este tízig dolgozik
Forrás: NurPhoto via AFP

A legtöbb alkalmazott reggel nyolctól este tízig dolgozik és havonta csak egy szabadnapot kap. A BBC is vizsgálódott már itt, és kizsákmányolt és túlterhelt dolgozókat talált. A falvakban a legtöbb munkás 4 ezer és 10 ezer jüan közötti fizetést kap, ami nagyjából 188–470 ezer forintnak felel meg, de ezt leginkább túlórával érik el, ugyanis a jelentések szerint az alapbér csak 2400 jüan (kb. 110 ezer forint), ami bőven a megélhetési küszöb alatt van. David Hachfield, a Public Eye svájci érdekképviseleti szervezet munkatársa kijelentette: 

Egyértelmű, hogy ami ott zajlik illegális, és sérti az alapvető emberi jogokat.

A munkások hozzászoktak a mostoha állapotokhoz, ahogy ahhoz is, hogy húszperces szünet alatt kell megenniük az ebédjüket, többnyire állva egy zsúfolt ebédlőben.

Az üzleti modell

A Shein gyors felemelkedése a divatvilágban nagyrészt egyedi üzleti modelljének tulajdonítható. A cég a fast fashion elven működik, azaz nagy mennyiségben gyártanak ruhákat, alacsony áron. Ez a modell lehetővé teszi, hogy termékeiket pár ezer forintnak megfelelő összegért árusíthassák.

A Textile Company in Lianyungang
Nagy mennyiségben gyártanak ruhákat, alacsony áron
Forrás: NurPhoto via AFP

 

Ennek köszönhetően a Shein bevétele az elmúlt időszakban döbbenetesen megugrott, meghaladva az Inditex márkák bevételét is. Ennek a sikernek azonban ára van.

 A gyárakat a hatékonyság maximalizálására tervezték és minden feltétel adott bennünk egy végtelennek tűnő gyártási ciklushoz. A gyors átfutási idők iránti igény azonban azt jelenti, hogy a munkavállalók gyakran nagy nyomással szembesülnek a termelési kvóták teljesítése érdekében.

 A gyártulajdonosok megjegyezték, hogy bár a Shein megrendelései jelentősek lehetnek, a haszonkulcs csekély, ezért csökkenteniük kellett a költségeket, ami gyakran a munkavállalók alacsonyabb bérét jelenti.

Mérgező ruhadarabok

A munkaerő kizsákmányolása és az embertelen munkakörülmények mellett egyéb etikai kérdések is felmerülnek az óriáscéggel kapcsolatban. 

Nemrég ugyanis attól volt hangos a sajtó, hogy súlyosan egészségkárosító anyagokat tartalmaznak az általuk gyártott ruhák. A körömlakkokban rákkeltő dioxánt és túlzott metanolmennyiséget találtak, a cipőkben pedig a megengedett határértéket 229-szeresen meghaladó ftalátot.

A ftalát szintetikus mérgező vegyi anyag, ami növelheti a rákos megbetegedések kialakulást, illetve meddőséget és koraszülést okozhat. Mióta kitört ez a botrány, a vállalat állítólag szigorúbban ellenőrzi a beszállítóit, mivel szeretne bekerülni a londoni értéktőzsdére, aminek sikeressége nagyban múlik a cég hírnevén. 

Nincsenek egyedül 

A Shein népszerűsége évek óta töretlen, de úgy látszik, most ellenfelére akadt a szintén kínai tulajdonú Temu képében, ami 2022 óta van jelen a piacon. A Shein ugyanis azzal vádolta a Temut, hogy ellopta a terveit, lemásolta termékképeit és más típusú csalásokban is részt vett. Hogy kinek van igaza, azt egyelőre még nem tudjuk, azonban manapság már szinte tényként kezelhetjük, hogy a hasonló online fast fashion áruházak munkakörülményei jóval nagyobb problémát jelentenek, mint az, hogy melyik másolja melyiket.

Ugyanakkor nem csak a kínai vállalatoknál jellemzőek az embertelen körülmények, ugyanis az elektronikus kereskedelemmel foglalkozó amerikai cég, az Amazon is extrém állapotokban dolgoztatja a munkatársait. 

A  cég alapítója Jeff Bezos ugyanis meg van róla győződve, hogy lehetetlen elvárásokkal kell motiválni a dolgozókat, máskülönben azok ellustulnak, emiatt pedig a munkások minden mozdulatát figyelik és egy gyengébben teljesített nap után könnyedén kirúgják őket. 

A vásárlásoddal te is véleményt nyilvánítasz

Érdemes átgondolnod, hogy milyen vásárlási stratégiát választasz: támogatod a túlfogyasztást vagy inkább egy fenntarthatóbb jövőt szeretnél kialakítani. Nincs semmi baj azzal, ha szeretnél szép ruhákat, de biztos, hogy olyan mennyiségben veszed őket, amire feltétlenül szükséged van? 

Talán érdemesebb lenne kevesebb, de minőségi, időtálló darabokra költened, amik éveken át a ruhatárad alapját képezhetik és amiket nem látsz minden második emberen a rendelős applikációknak köszönhetően. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.