A zuhanyzás időzítése valóban eltérő előnyökkel járhat. De Carmen Castilla, a New York Dermatology Group bőrgyógyásza szerint a reggeli hideg zuhany vagy esti tusolás kérdésére nem is olyan egyszerű és egyértelmű a válasz. Melyik a legjobb megoldás? Ismerd meg a reggeli és esti zuhanyozás előnyeit, és tudd meg, hogyan válaszd ki a számodra legmegfelelőbb időpontot!
A reggeli hideg vizes zuhany a legtöbb felnőtt választása. Egy amerikai kutatás szerint 41,8%-unk a reggeli zuhany híve. És valóban vannak előnyei annak, ha a napunkat egy gyors, frissítő tusolással kezdjük. Még ha nem is szenvünk az éjszakai izzadástól, akkor is izzadunk és bőrsejteket veszítünk alvás közben. A reggeli zuhanyzás segít, hogy illatosan induljunk neki a napnak, ami különösen fontos lehet, ha hajlamosak vagyunk a testszag kialakulására. Hiszen a verejték és a bőrsejtek táptalajt adhatnak a szagot előidéző baktériumoknak.
Ha álmosak vagyunk reggel, egy gyors zuhany segíthet a felébredésben, különösen, ha elég bátrak vagyunk ahhoz, hogy hidegebb vízzel zuhanyozzunk. "A hideg zuhany növelheti a kortizol szintjét, ami energizáló hatású lehet, ezért jobb választás reggel" – mondja Castilla.
Tipp: Bár azt gondolhatnánk, hogy egy citrusos vagy menta illatú reggeli zuhany frissítő hatású, míg egy levendula illatú esti fürdés ellazít, Castilla szerint a szappan és sampon illata nem olyan fontos, mint ahogy azt gondolnánk. Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a különböző illatok más-más előnyökkel járnának a nap különböző szakaszaiban.
És ne hagyjuk figyelmen kívül a reggeli zuhany hajra gyakorolt jótékony hatását sem. Hiszen a reggeli tusolás után frissen megmosott hajjal kezdhetjük a napot.
Egy esti fürdő vagy zuhany segíthet ellazulni és jobban elaludni. A korábban is említett felmérés szerint az amerikai felnőttek 38,4%-a választja az este előtti fürdést és 25,3%-uk közvetlenül lefekvés előtt zuhanyzik. Ennek pedig számos előnye van: napközben koszolódunk, izzadság, környezeti szennyeződések és vegyi anyagok érhetnek minket és valószínűleg nem akarjuk mindezt éjszakára a bőrünkön hagyni. Egy gyors zuhany lefekvés előtt biztosítja, hogy eltávolítsuk a napi szennyeződéseket és termékeket, így tiszta bőrrel bújhatunk ágyba. Továbbá Castilla szerint egy meleg zuhany segíthet ellazulni, enyhíteni a feszültséget, és potenciálisan javíthatja az alvást. Érdekes módon segít a test lehűlésében azáltal, hogy kitágítja a bőrben lévő vérereket. Miután kilépünk a zuhanyból, a hő gyorsan elhagyja a testet, ami csökkenti a testhőmérsékletet és ez az egyik jel, ami azt üzeni a testnek, hogy itt az ideje aludni.
Tipp: A szakértő szerint ne forró vízben, hanem melegben zuhanyozzunk, mivel a forró víz kiszáríthatja a bőrt, és kellemetlen, száraz érzetet hagyhat maga után.
Akár száraz bőrrel, akár bőrproblémával küzdünk, a zuhanyzás utáni esti bőrápolási rutin még eredményesebbé válhat. „A bőr éjszakai regenerálódása aktívabb, ezért a hidratáló krémek használata segíthet ebben a folyamatban” – mondja Castilla. A legfontosabb, hogy a hidratálót még nedves bőrre vigyük fel a zuhanyzás után, mivel ez segít megőrizni a nedvességet és hidratálni a bőrt.
Az őszinte válasz: Igazából teljesen a saját preferenciáinktól függ – és attól, hogy mennyi időt szánunk a bőrápolási és hajápolási rutinra. „Nincs igazán különbség a bőr előnyeit tekintve, ha reggel vagy este zuhanyozol” – mondja Castilla. Érdemes kipróbálni mindkét lehetőséget, és megnézni, melyik működik a legjobban számunkra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.