Azonnal tönkreteszi az ecet ezeket a tárgyakat: ha nem akarod kidobni, ne ezzel takarítsd

Shutterstock - lielos_photograph
otthon takarítás természetes alapanyag
Az ecet az egyik legnépszerűbb természetes tisztítószer, de nem minden felület szereti. Bár nagyszerű vízkőoldó és fertőtlenítő hatású, bizonyos anyagokat tönkretehet. Ha nem akarod, hogy a takarítással károkat okozz otthonodban, érdemes tudni, hogy hol nem ajánlott használni.

A háztartási ecet igazi csodaszer, ha takarításról van szó. Olcsó, hatékony, és segít elkerülni a kemikáliák használatát. Remekül oldja a vízkövet, frissíti a textíliákat, és még a lefolyótisztításban is segíthet. De nem minden felület örül ennek a savas anyagnak. Sőt, bizonyos helyeken komoly károkat is okozhat, ha nem vagyunk elővigyázatosak. A takarítási szakértők szerint az ecet erősen savas tulajdonságai miatt egyes anyagok meggyengülhetnek, elszíneződhetnek vagy akár teljesen tönkremehetnek.

ecet, takarítás
A háztartási ecet igazi csodaszer, ha takarításról van szó
Forrás: Shutterstock

Íme 5 hely, ahol soha ne használd az ecetet

1. Zsíros felületek

Bár az ecet kiváló folteltávolító, a zsíros felületekkel nem tud mit kezdeni. Az ecet savas kémhatása nem bontja le a zsírokat, sőt, csak elkeni őket a felületen.

Ha hatékonyan szeretnéd eltávolítani a zsíros foltokat, használj zsíroldó mosogatószert vagy lúgos tisztítószereket.

2. Fuga és csempeköz

A csempe tisztítására az ecet valóban kiváló, de a fugázott részeknél már más a helyzet. Az ecet savassága ugyanis idővel meggyengítheti a fugát, amely elszíneződhet, porózussá válhat, és akár el is kezdhet mállani.

Ha tisztítani szeretnéd a fugát, inkább készíts szódabikarbónás pasztát és óvatosan dörzsöld át a felületet egy fogkefével.

3. Finom szövetek

Bár az ecet sok textília frissítésére jó, vannak olyan anyagok, amelyekre kifejezetten káros. Selyem, gyapjú vagy más finom szövetek esetében az ecet meggyengítheti a szálakat, fakíthatja a színeket, és hosszú távon roncsolhatja az anyagot. Ezeknél a kényes textíliáknál maradj a kímélő, enyhe mosószereknél.

4. Kőfelületek és márvány

Az ecet használata kifejezetten veszélyes lehet természetes kőfelületeken, például márványon, grániton vagy mészkövön. Az erős savas hatás miatt ezek az anyagok elveszíthetik fényüket, elszíneződhetnek és akár meg is sérülhetnek. 

Ha kőfelületeket szeretnél tisztítani, inkább pH-semleges tisztítószereket használj.

5. Fafelületek és bútorok

A fafelületeknek sem tesz jót az ecet, különösen a kezeletlen vagy viasszal bevont bútorok esetében. Az ecet kiszáríthatja a fát, károsíthatja a lakkozott felületeket és fakóvá teheti a bevonatot. A faápolásra és tisztításra érdemes kifejezetten erre a célra készült tisztítószereket vagy enyhe szappanos vizet használni.

Pár felület, amit bátran tisztíthatsz ecettel

  • Üveg és ablakok: csillogóvá varázsolja az üvegfelületeket és csíkmentesen tisztít.
  • Rozsdamentes acél: segít eltávolítani az ujjlenyomatokat és a vízkőfoltokat.
  • Lefolyók: szódabikarbónával kombinálva hatékonyan oldja a dugulásokat.
  • Mosógép és mosogatógép: segít eltávolítani a vízkövet és a lerakódásokat.
  • Mikrohullámú sütő: egy kis vízzel együtt gőzölve fellazítja a szennyeződéseket és könnyen tisztíthatóvá teszi a belső teret.
Nagyon nem mindegy, milyen a penész színe: ha ezt látod a falon, azonnal cselekedjDohányzás okozta sárga ujjak – Így varázsold újra széppé kezeidetMiért dobnád ki a használt étolajat, ha pénzt is kereshetsz vele?

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.