Bajos csajok a melóban: így kezeld a munkahelyi zaklatást

pszichológia, munkahelyi kiközösítés, zaklatás
Shutterstock - CrizzyStudio
pszichológia munkahelyi konfliktus zaklatás
Sajnos időnként mindenki találkozik olyan felnőtt nőkkel, akik valamilyen oknál fogva megragadtak egy középiskolás szintjén, és azt gondolják, még mindig trendi rosszindulatúnak lenni. Ha pedig ez a viselkedés munkahelyi zaklatássá fajul, az különösen kellemetlen. Ne aggódj, mutatjuk, hogyan kezelheted!

Elég nagy szívás, ha minden reggel gyomorideggel kelsz, mert be kell menned a munkahelyedre, ahol nem érzed jól magad. Nem kell azonban tűrnöd a munkahelyi zaklatást, helyette inkább vedd kézbe a dolgokat, és teremts olyan környezetet, ahova szívesen jársz be. 

A munkahelyi zaklatás borzasztó érzés.
A munkahelyi zaklatás gyakrabban fordul elő, mint gondolnánk. 
Forrás: Shutterstock

Így kerülheted el a munkahelyi zaklatást

Kik a zaklatók? 

A szaknyelv relációs agresszióként emlegeti az olyan típusú viselkedést, amely nem okoz fizikai sérülés – épp emiatt sokan egyszerűen figyelmen kívül hagyják. Pedig azért, mert nincsenek látható sebek, még komoly fájdalmat tudnak okozni az ilyen jellegű megnyilvánulások, legyen szó rosszindulatú pletykákról, kiközösítésről, vagy hangos viccelődésről a másik kárára.

Ez a fajta viselkedés leginkább tinédzser korban jellemző, azonban vannak olyan emberek, akiknél felnőttkorban is előfordul: ők leginkább a munkahelyen szedik áldozataikat, hiszen idejük nagy részét ott töltik. 

Ha te is ilyen kellemetlen helyzetbe keveredtél, tanácsainkkal könnyedén leszerelheted a csipkelődő csajokat. 

1. A legjobb reakció, ha nincs reakció

Először is ne felejtsd el, hogy az ilyen viselkedés többet árul el róluk, mint rólad. Az, hogy valaki ahelyett, hogy barátságos és kellemes légkört teremtene maga körül, inkább a gyerekes gonoszkodást választja, nyilvánvalóan egy segélykiáltás.

 Fontos, hogyha még az ösztöneid azt is súgják, hogy vágj vissza, ne tedd: helyette inkább őrizd meg a higgadtságodon és emelkedj felül a negativitáson.

A megtorlás ugyanis csak ront a helyzeten és állandósítja a körforgást. Ha viszont világossá teszed, hogy téged nem hatnak meg az ilyen jellegű gyerekes játszmák, akkor a zaklatók egy idő után másik áldozatot keresnek. 

2. Higgadt kommunikáció

Tudjuk jól, hogy olykor mindenkinél elszakad a cérna, ezért ha úgy érzed, mindenképp fel kell szólalnod a bántalmazód ellen, azt próbáld a lehető legnyugodtabban és érzelemmentesen. Az ilyen emberek ugyanis a szélsőséges reakciókból táplálkoznak, és elégedettséggel tölti el őket, ha látványosan rosszul érzed magad. Legyél határozott, de semmiképp sem agresszív. 

Nincs garancia arra, hogy a szóban forgó aljas lány valóban a szívére veszi, amit mondtál, de legalább elmondhatod, hogy érett módon próbáltad kezelni a munkahelyi problémákat.

3. Fogd fel tanulópénzként!

Sokan hisznek abban, hogy az élet olyan kihívásokat állít elénk, amik lehetőséget adnak arra, hogy olyan téren fejlődjünk, amiről még sokat kell tanulnunk. 

A munkahelyi kiközösítést felfoghatod úgy is, mint egy lehetőséget, hogy gyakorold az empátiát és a mögöttes motivációk megértését.

Az ilyen bajos csajok ugyanis a legtöbb esetben azért viselkednek így, mert jelentős belső bizonytalanságokkal, múltbéli traumákkal küzdenek, vagy szükségük van az állandó figyelemre, amit máshonnan nem kapnak meg. 

4. Nyújts segítséget!

Ha elég erősnek és empatikusnak érzed magad, érdemes lehet beszélgetést kezdeményezni a jó munkatársi kapcsolat érdekében. Ha ugyanis egy gonoszkodó egyén felismeri, hogy a viselkedése negatív hatással van másokra, hajlamosabb lehet átgondolni és jóvátenni a dolgokat. Fontos, hogy a beszélgetés őszinte legyen, ami ne tartalmazzon számonkérést vagy konfrontációt. Mondd el a munkatársadnak, hogy te szívesen meghallgatod, ha készen áll megnyílni és szívesen segítesz neki abban, hogy beszélhessen a frusztrációiról. 

Ha azonban a kedves közeledésed süket fülekre talál és a gonoszkodás tovább folytatódik, meg kell próbálnod elengedni ezt a helyzetet, ugyanis az egyetlen dolog, amit irányíthatsz, az a saját viselkedésed, ezért próbáld meg olyan emberekkel körülvenni magad, akik a legjobbat hozzák ki belőled.

Öt kérdés, amit nem tehetnek fel neked az állásinterjún - Ezt tedd, ha mégis megtörténikÉpítő kritika vagy tudatos támadás? Ismerd fel a munkahelyi bántalmazást!Egy kicsit mindenki nárcisztikus, de ha ezt látod valakin, menekülj!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.